Alice Seboldová – životopis

literatura

 

Jméno: Alice Seboldová

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Život

Alice Seboldová je americkou romanopiskyní a také americkou spisovatelkou, která se narodila 6. záři roku 1963 ve městě Madison, ve státě Wisconsin ve Spojených státech amerických. Svůj dětský život žila právě ve Státech, konkrétně potom na předměstí Filadelfie. Její studijní léta byla spojena s rokem 1980, ve kterém absolvovala střední školu, na kterou chodila v Great Valley v Pensylvánii.

Následně se věnovala i vysokoškolskému studiu. Sem musíme zařadit její úspěšné zakončení hned tří univerzit. Tou první je University of Houston, druhou je University of California a tou třetí je Irvine. I přes své vzdělání se nikdy nevěnovala žádné stálé konkrétní práci, jelikož měla vždy blízko hlavně k literatuře a tedy ke psaní. Vzdělání ji však pomáhalo se ve svém životě lépe rozvíjet a hledat ten pravý směr, styl a také inspiraci.

Její život byl spojován hlavně s oblastí Manhattanu v New Yorku, kde celkem 10 let žila. Během této doby vystřídala celou řadu různých profesí, ve kterých však nijak dlouho nevydržela. Nutno říci, že v jejím osobním životě došlo také k tomu, že propadla drogám. Její závislost na heroinu trvala zhruba 2 roky. Dokázala s ní však nejenom bojovat, ale následně ji také zvládla, díky čemuž se mohla začít vracet do normálního života.

To bylo spojeno i s tím, že změnila místo svého bydliště a odstěhovala se do Jižní Kalifornie. Nyní žije poměrně spořádaný rodinný život. Na to má vliv i její manžel. V roce 2001 se provdala za Glena Davida Goldema. Aktuálně se stále věnuje literární činnosti. Do jejího portfolia patří několik významných děl, stejně jako se mlže pyšnit oceněním s názvem Heartland Prize. Tuto známou cenu získala v roce 2002 za román Lovely Bones. Ten později využil režisér Peter Jackson, aby na jeho motivy natočil také film, který knihu autorky ještě více proslavil.

 

Dílo

V její domovině jsou díla Alice Sebold poměrně známé. U nás tomu až tak není, což dokládá mimo jiné to, že ne všechny tituly byly přeloženy do čeština a některé jsou tak dostupné zatím jenom v anglických originálech. Pokud se podíváme na trojici nejznámějších děl, jedná se o tyto:

Lucky – Dílo vydaná v roce 1999 je zajímavým románem, který je spojený s osudem dívky, která byla ve svých 18 letech znásilněna. Dílo popisuje hlavně negativní myšlenky spojené s daným hrůzným zážitkem, strach, ale i problém zařadit se zpět do života bez obavy z toho, že by se něco podobného mohlo stát znovu. Unikátem díla je také to, že v něm jsou zachyceny vlastní vzpomínky. Byla to právě Alice Seboldová, která byla ve svých osmnácti znásilněna.

Pevné pouto – Rozhodně neznámější dílo, které vyšlo v originále pod názvem The Lovely Bones. Bylo tomu v roce 2002. Kvalitu díla potvrzuje i Bram Stoker Award za první novelu. Jde o zajímavý román, který upoutá už tím, že je psaný v takzvané ich-formě. Dále zaujme také tím, že má společné téma, jako dílo předchozí. V tomto případě znásilní hrdinku Suzie Salmonovou pedofil pan Harvey, který ji následně i zabije. Ta se stává jeho sedmou obětí v pořadí. Suzie následně putuje do takzvaného přednebí, kde se postupně setkává s celou řadou lidí. Na zemi se mezitím rozbíhá pátrání po vrahovi.

The Almost Moon – Dílo Alice Sebold, které vyšlo v roce 2008 a jedná se o jedno z těch, které zatím nebyly přeloženy do češtiny. Hlavní postavou je zde opět žena, tentokrát Helen Knightly. Tu trápí rodinné problémy, jelikož nedokáže najít spolu se svou matkou lásku a nedokáže tak s ní udržovat dobrý a přátelský vztah. I toto dílo je možné charakterizovat jako zajímavou novelu, která v mnohém překračuje určité hranice, o kterých se ve společnosti zase až tak nemluví.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.