Kniha: Anna Kareninová
Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj
Přidal(a): Silvie
Literární druh: epika
Výrazová forma: próza
Literární žánr: román
Pojetí díla: tragédie
Próza:
- Každý psaný text, který je psán běžnou a přirozenou formou, nikoli ve verších.
Román:
- Prozaický epický žánr zachycující rozsáhlou oblast jevů , společenských vztahů a psychologických situací.
- Ve srovnání s povídkou je román rozsáhlejší , má více hlavních postav a mnoho vedlejších, ale není to podmínka.
- Toto dílo splňuje podmínky románu, Anna je jak hlavní, tak i vedlejší postavou
Literární směr:
- Realismus – umělecký směr, střídá romantismus, začíná v 2.pol. 19. století
- Dílo vznikalo dlouho, asi v roce 1873 – 1877
- Založen na kritickém poznávání skutečností, chtěli přesně zobrazit skutečnost, u člověka si všímají toho, co je typické.
- Hl. žánry – román, drama a povídka
- Tolstoj rozebíral celou společnost, odsuzoval ruskou šlechtu. Ruská šlechta odsuzuje Annu, je vdaná a má milence, nemanželské dítě a opustí syna, vše proti mravům.
- Kritický realismus- vyšší stupeň realismu, 80.léta 19.století.
- Autoři se snaží o mnohem otevřenější a nesmiřitelnější pohled na společnost při zvětšování soc. rozdílů. Pokus o řešení soc. konfliktů.
Literární teorie:
- Vypravěč: autor sám, er forma.
- Čas: Rusko- 2.pol. 19.století
- Prostor: Nejdříve v Rusku-Petrohrad, Moskva, venkov , Karlovy Vary
Postavy:
Anna Arkaďjevna Karenina
- vášnivá žena, v románu vystupuje jako „tajemná, rozkošná dáma z velkého města“, která hledá štěstí; nebere ohledy na společnost, ale na své city, vydává se za hlasem svého srdce.
Alexandr Alexandrovič Karenin
- ztělesňuje typicky chladného člověka žijícího podle svých mravních a právních zásad; je schopen udělat cokoli, aby nebyla poskvrněna jeho čest a jméno.
Alexandr Vronskij
- milenec Anny. Řídí se tím, co předepisuje společenská morálka. Cenní si názoru přátel, zvláště těch z řad vojenských důstojníků.Trpí Anninou žárlivostí, která plyne z paranoidních představ. Po její smrti je zdrcený a dobrovolně se přihlásí na smrt.
Stěpan Akraďjič Oblonskij
- ze začátku je lhostejný, veselý a oblíbený-zvlášť u žen. Podvádí svou ženu. Nakonec toho lituje, rodina je pro něj důležitá.
Darja Alexandrovna Oblonská
- mírná žena v domácnosti, na prvním místě je rodina a děti.
Konstantin Dmitrič Levin
- dává přednost venkovu, miluje přírodu. Sám pomáhá na svém statku a na polích služebnictvu. Je chytrý, vynalézavý. Miluje Kitty, ta ho poprvé odmítne, ale později se vezmou.
Kitty Ščerbacká
- sestra Dolly, mladá dívka, ráda se stará o děti své sestry. Po odmítnutí Vronským se uzavře do sebe, onemocní a odjíždí se léčit do lázní. Vrátí se, vezme si Levina a mají spolu syna.
Děj:
Začátek románu začíná u Oblonských, Stiva je nevěrný Dolly, proto přijíždí Anna, aby vše urovnala. Podaří se jí to. U Dolly je zrovna její sestra Kitty, která si vybírá manžela. Dá přednost Vronskému před Levinem. Nabídka k sňatku ale od Vronského nepřichází, ten se zamiloval do Anny. Kitty si uvědomí, že milovala Levina a měla si ho vzít, onemocní a odjíždí se léčit do lázní. Anna si uvědomí, co způsobila a tak se vrací zpět do Petrohradu. Je zoufalá, neví, co má dělat. Nakonec přestane svůj vztah s Vronským tajit. Její manžel jí nabízí, ať se vrátí domů. Pak onemocní. Zjistí, že je těhotná s Vronským a odjede s ním do Itálie. Tímto se vzdala svého syna Serjoži-tomu řekli, že je Anna mrtvá. Porodila sice dceru, ale více milovala svého syna. Proto také trpí, je nešťastná. Začíná proto bezdůvodně žárlit a obviňovat Vronského. Ten ji miluje, ale tyto situace nezvládá a proto se jí vyhýbá.Jednoho dne chtěla Anna jet za jeho matkou a uvědomila si vše, co způsobila a tak skočila pod vlak. Vronský tak ztrácí smysl svého života a nastupuje jako dobrovolník do války proti Turkům. Svoji dceru svěřil Kareninovi.
Mezitím se Kitty setkává s Levinem, znovu ji požádá o ruku a žijí spolu na venkově. Pak se jim narodí syn. Kitty nejdřív nemůže k Levinovi najít cestu, řeší otázku náboženství a smyslu života, ale nakonec si uvědomí, že rodina je nejcennější a najde si k němu cestu.
Význam sdělení (hl.myšlenka):
- Tolstoj čtenářům ukázal, jaká byla společnost, etika a zásady v Rusku. Pohled na nevěru ženy, která je z vyšší společnosti. Tohle Tolstoj zavrhoval, vyzdvihoval rolnictví a jejich těžkou práci.
Literární historie:
- Autor: narodil se v roce 1828, byl šlechtického původu. Nedostudoval, snažil se vystudovat sám. Další díla: Vojna a mír, Vzkříšení. Svými názory si poštval proti sobě celou rodinu a byl nucen opustit svou rodnou obec, odmítal carismus. Západní společnost považoval za nelidskou a krutou.
Srovnání Anny Kareniny vs. Vojna a mír
- Společné znaky: můžeme nahlédnout do společenského života ruských velkoměst a do životů hlavních hrdinů.
- Vojna a mír: Nataša zde líčí svůj vztah k Anatolu a lásku(úctu) k Bolkonskému.
- Anna Karenina: Anna líčí vášnivý vztah k Vronskému, vztah úcty ke Kareninovi.
Filmy:
- film Anna Kareninová, B. Rose 1997
- film Anna Karenina, J. Wright, 2012
- balet Anna Karenina, R. Ščedrin, 1971
Literární kritika:
- Dílo ve své době nebylo dobře přijato, Tolstoj byl vydavateli několikrát odmítnut, nyní je to jedno z nejpopulárnějších děl na světě, skvělá kritika. Čtenáři si knihu buď zamilují, nebo ho nedočtou.
Srovnání Anny Kareniny vs. Ema Bovaryová
- Anna i přesto, že byla bohatá, chodila spoře oblékaná, Ema chtěla být bohatá, chtěla nosit bohatě zdobené šaty
- Anna opustila manžela, protože milovala druhého, ke svému muži měla ale velkou úctu, styděla se za svůj vztah, Ema často četla romány , chtěla takového muže , co jí snese modré z nebe. Svým mužem pohrdala.
- Anna měla chlapečka, bylo pro ni těžké se ho vzdát, později porodila holčičku, ale tu tolik nemilovala
- Ema měla holčičku(ale chlapečka) ji neměla tolik ráda, takže ji vychovávala jen z povinnosti
- Anna měla uspořádaný život, hleděla na svět realisticky, Ema žila jako v románu, jako ve snu
- Anna skočila pod vlak, Ema vypila jed.