Anthony Burgess – životopis

literatura

 

 Jméno: Anthony Burgess

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Anglický spisovatel John Anthony Burgess Wilson je známý také Joseph Kell. Je známý zejména pro svůj román Mechanický pomeranč. Kromě toho, že to byl spisovatel, působil také jako kritik, básník, filmový scénárista, hudební skladatel, klavírista, učitel, jazykovědec a další.

 

Život

Antony Burgess se narodil v neděli 25. února 1917 v Harpurhey v Manchesteru a zemřel ve věku 76 let 22. listopadu 1993 v St. John´s Wood na karcinom plic. Jeho matka Elizabeth Burgessová byla zpěvačkou a tanečnicí na hudebním jevišti v Glasgow a Manchesteru. Jeho otec Joseph Wilson hrál na klavír v hudebních sálech a pracoval jako podomní prodejce encyklopedie, než vstoupil do Army Pay Corps v první světové válce.

Roku 1918 zemřela Burgessova matka i jediná sestra Muriel zemřeli při epidemii chřipky. Ztráta matky měla hluboký vliv na jeho život a literární dílo. V roce 1922 se Joseph Wilson oženil s hospodskou Margaret Dwyerovou a rodina žila nad hospodou Golden Eagle, na Lodge Street v oblasti Miles Platting v Manchesteru. Do roku 1928, kdy se Burgess zapsal na střední školu, se přestěhovali do Moss Side, kde začal Antony Burgess psát své nejstarší publikované básně a povídky. První symfonii složil ve věku 18 let.

Burgess získal titul v anglické literatuře na univerzitě v Manchesteru. Roku 1940 musel vstoupit do armády, kde až do roku 1942 působil jako zdravotník, poté v armádním vzdělávacím sboru. Roku 1942 se oženil se svou první manželkou Llewelou Jonesovou. Od prosince 1943 byl odvelen ke Gibraltaru, kde jako člen Armádního vzdělávacího sboru vyučoval vojáky kurzu s názvem „Britská cesta a cíl“.

Po válce Burgess vyučoval na středních školách. V roce 1954 se spolu s manželkou přestěhovali do Malajsie, kde vyučoval na Malay College. Poté se přestěhovali do Brunete, kde se v roce 1959 zhroutil ve třídě. Byl propuštěn z britské koloniální služby a odstěhoval se zpět do Anglie s tajemnou nemocí, která byla nesprávně považována za nádor na mozku. Snažil se zajistit svou ženu pro případ, že by zemřel a začal psát. Do konce roku 1962 vydal sedm románů. Poté už bylo jasné, že neumírá. Začal přispívat do televizních a rozhlasových pořadů.

V roce 1968 umírá Burgessova manželka po dlouhé nemoci na selhání jater. Později se i Burgess sám dozvídá, že umírá na rakovinu jater. I tak ale pokračuje v psaní a komponování hudby. Anthony Burgess zemřel ve věku 76 let v Londýně dne 22. listopadu 1993. Jeho poslední román Byrne byl vydán posmrtně v roce 1995.

 

Dílo

Jeho první celovečerní divadelní hra byla dokončena v roce 1951. V tomto období napsal své první dva romány A vision of Battles, kde čerpal ze svých zkušeností v Gibraltaru a Červ a prsten. Oba dva romány byly ale vydány až o několik let později.

Time for a Tiger

Jedná se o první román, který vyšel pod pseudonymem „Antony Burgess“ v roce 1956. Rovnoměrně se věnoval kariéře učení a psaní. Dokončil svou malajskou trilogii romány The Enemy in the Blanket (vydán v r. 1958) a Beds in the East (1959).

Doktor je nemocný

Román byl vydán roku 1960, kdy se Burgess snažil zajistit svou ženu pro případ, že zemře na nádor v mozku.

Červ a prsten

Také tento román byl vydán roku 1960, ačkoli napsán byl mnohem dříve.

Mechanický pomeranč

Nejslavnější román Anthonyho Burgesse byl vydán v roku 1962. Hlavní postavou je Alex, který vede čtyřčlennou skupinu teenagerů. Za násilnosti, které páchají, je Alex poslán do vězení, kde si odpykává své činy. Trest je opravdu hrůzný.

Zlotřilé sémě

Tento román vznikl stejného roku jako Mechanický pomeranč – tedy roku 1962.

Med pro medvědy

Román vydaný roku 1963 z velké části čerpá z Burgessových znalostí ruského jazyka a tamější kultury. Burgess navštívil Leningrad i se svou manželkou v létě 1961.

Nekalé úmysly

Tento román vydaný roku 1966 paroduje špionážní thrillery Iana Fleminga. Odehrává se na gastronomické výletní lodi plující do východní Evropy.

Earthly powers

Kniha z roku 1980 je nejrozsáhlejší ze všech Burgessových románů. Jedná se o rodinnou ságu, která zahrnuje katastrofy dvacátého století. Vypráví je homosexuální spisovatelka, jejíž sestra se vdala za papežova bratra. Neklidné přátelství mezi spisovatelkou a duchovním se odehrává na čtyřech kontinentech, proti neustále se měnícímu pozadí válek, občanským nepokojům a náboženským hrůzám.