Kniha: Dlouhý, Široký a Krátkozraký
Autor: Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak
Přidal(a): Robin Běhal
Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák
- Divadlo Járy Cimrmana – založili Zdeněk Svěrák a Ladislavem Smoljakem
- Původní nápad měl Jiří Šebánek
- První hra vznikla v roce 1966 ve vinárně U Pavouka
- Budova Žižkovského divadla Járy Cimrmana se otevřelo v roce 1967
- Divadlo je postavené na fiktivní postavě Járy Cimrmana
- Hraje se zde až dodnes, bohužel bez některých herců, kteří už umřeli
Další díla:
- Akt
- Lijavec
- Dobytí severního pólu
- Blaník
- Záskok
- Švestka
- Afrika
- České nebe
- …
Postava Járy Cimrmana
- Fiktivní génius, který se vyznal v mnoha oborech. Původně se narodil ve Vídni, ale cítil se, jako Čech. Údajně byl řidič parního válce, sochař, spisovatel, vědec, vynálezce, cestovatel, skvělý sportovec, fyzik a mnoho dalšího. Prostě naprostý všeuměl. Doba 1. republiky.
Cimrmanovský humor
- Je velmi kultivovaný a důmyslný. V divadelních hrách většinou narážejí na historické události. Občas člověk musí být dostatečně vzdělaný, aby jejich humor pochopil, viz hra České nebe. Dále své vtipy čerpají z vymyšleného života Járy Cimrmana. Také rádi napodobují již existující díla a přetváří si je k pohledu svému, například hra Dlouhý, Široký a Krátkozraký paroduje známou pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký.
Literární a obecně kulturní kontext
- Oficiální literatura v letech 1948 – 1989 v dramatu – upřesnit dobu, ne takto široce a obecně
- Velmi významné období, rozkvět filmů a divadel malých forem – vysvětlit
- jakou pozici mělo divadlo za totality?
- proč tak velká popularita divadla tehdy i nyní (jak je vidět i z Vašeho zájmu)
- Rozkvět absurdního dramatu
- Ostatní divadla:
- Reduta
- Divadlo Na zábradlí
- Semafor
Rozbor díla: Dlouhý, Široký a Krátkozraký
Druh: Drama
Žánr: Komedie (pohádka) – parodie
Téma a motiv:
- Neobvyklá pohádka, zvláštní postavy, proměna z muže na ženu, přímo před zraky publika, souboj mezi bratry o princeznu Zlatovlásku. Kletba obra Koloděje, jednovaječná dvojčata, která mají diametrálně rozlišnou povahu (jeden zlý, druhý dobrý), nešťastný král, honba po penězích.
Kompoziční výstavba:
- Hra je rozdělána do dvou částí -platí o všech hrách tohoto divadla. Nejdříve je „odborná“ beseda (přednáška, seminář), ve kterém herci, kteří si hrají na profesory a znalce, představují publiku, jak Jára Cimrman sbíral pohádky od vesnického lidu a co si o tehdejších konvenčních pohádkách myslel. (v jiných hrách se to týká např. … – doplnit)
- Druhá část vystoupení je samotná jednoaktová hra – vždy je to inscenace hry, kterou napsal samotný Jára C.
Jazyk:
- Je třeba zdůraznit, že právě jazykový humor postavený často na aluzích, ironii, dvojsmyslech, narážkách… je základem cimrm. humoru obecně
- Spisovný jazyk, občas hovorové výrazy (často 1 vulgarismus ve hře J)
- Časté oslovování diváků
- Cizí vymyšlené jazyky (Bystrozraký)
- Přirovnání
- Přímá řeč (Zlatovláska)
Vyprávěcí způsob:
- Ich-forma
- Dialogy mezi postavami
Postavy:
- Princ Jasoň: hodný, chce princeznu opravdu vysvobodit, statečný, chová se mile, jednovaječný bratr Drsoně
- Princ Drsoň: zlý, chce princeznu jen kvůli věnu, drzí, nadává, čeká, až Jasoň princeznu osvobodí, aby s tím neměl práci.
- Princezna Zlatovláska: netypická princezna, byla zakleta obrem Kolodějem, vypadá jako chlap, dříve měla zlaté vlasy, malou nožku, útlý pas a ňadra dmoucí, optimisticky doufá, že jí někdo vysvobodí.
- Král: chce provdat svou dceru, nabízí velké věno, je velmi smutný z kletby.
- Bystrozraký: kvůli tomu, že se učil stovky cizích jazyků, přišel o zrak, nyní je krátkozraký, jeho přátelé, Dlouhý a Široký zemřeli, zůstal jen on, při putovaní k obrovi, vede skupinu.
- Obr Koloděj: začaroval princeznu, je velmi vysoký, chce přítelkyni, dobrovolně nechce princeznu odčarovat, rozbrečí se, když zjistí, že se ho (vymyšlená) obryně štítí.
- Děd Vševěd: zapomíná, výprava si k němu jde pro radu, může se k němu mluvit pouze ve verších.
Děj:
Jednovaječná dvojčata princ Jasoň a princ Drsoň si jdou do království pro princeznu Zlatovlásku. Ta je ale zakletá a vypadá jako chlap. Má vousy a je škaredá. Král nabízí za princeznu vysoké věno. Jasoňovi nejde jen o peníze, ale rozhodne se princeznu osvobodit. Drsoňovi vzhled nevadí, jde mu jen o nabízené věno. Princ Jasoň se spolu s králem a princeznou vydají najít obra Koloděje, který Zlatovlásku očaroval. Princ Drsoň jde nenápadně za nimi. Cestou potkají Bystrozrakého, který jim vypráví o tom, jak se stal krátkozraký. Bystrozraký převezme vedení skupiny a nařídí, že než půjdou porazit obra Koloděje, musí se nejdříve stavit u Děda Vševěda, aby jim dal radu. Když k němu dorazí, musí mluvit pouze ve verších. Děd je povětšinu času ignoruje a povídá o tom, jak loví trpaslíky. Nakonec se celá výprava vydává za obrem Kolodějem, kterého ale mečem nejde přemoci. Je moc vysoký a silný. Potřebují mu vzít zlatý prsten. Nakonec to zkusí tak, že si vymyslí fiktivní obryni. Potom mu vypráví, že se ho obryně štítí. Koloděj začne brečet, a když z kapsy vytahuje kapesník, prsten mu z ní vypadne. Následně princeznu odčarují. Probíhá proměna z muže na ženu, přímo před zraky publika. Nafouknou se jí ňadra, přiletí blonďatá paruka… Nakonec se princezna Zlatovláska vdá za prince Jasoně.