George Gordon Byron – životopis

literatura

 

 Jméno: George Gordon Byron

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

George Gordon Byron je jedním z hlavních představitelů romantismu. Je to anglický básník, který je známý zejména pro svou lyricko-epickou skladbu Childe Haroldova pouť.

 

Život

Georgie Gordon Byron se narodil jako syn kapitána Johna Barona a Catherine Gordonové. Narodil se 22. ledna 1788 v Londýně s deformovanou nohou a na tuto svou vadu byl velice citlivý. Během prvních deseti let svého života žil Byron v Aberdeenu. Catherine Gordonová byla původně bohatá žena, jejíž majetek ale nesprávně spravoval její manžel. V roce 1778, po smrti svého strýce, zdědil Byron majetek a titul Baron Byron of Rochdale.

Nyní si mohl dovolit získat dobré vzdělání. Navštěvoval Harrow Schoul a Trinity College v Cambridge. Zde si vytvořil obrovské dluhy a prožil mnohá milostná dobrodružství, díky kterým se dostal do mnohých potíží. Byl také podezřelý ze sexuálního vztahu se svou sestrou Augustou Leighovou, která porodila nelegitimní dítě. Lord Byron byl pro toto chování velmi odsuzován.

V roce 1810 získal lord George Gordon Byron křeslo ve Sněmovně lordů. Poté se vydal na velkou cestu, v rámci které navštívil Španělsko, Albánii, Maltu a Řecko. Tato cesta se stala inspirací pro vydání jeho nejslavnější básnické sbírky s názvem Childe Haroldova pouť. Byron se v londýnské společnosti stal velice oblíbeným. Stal se silným zastáncem sociální reformy a otevřeně o tom promluvil ve Sněmovně lordů. V roce 1811 Byron obhajoval akce Ludditů a následující rok hovořil proti rámcovému návrhu zákona, kterým vláda zamýšlela uplatnit trest smrti Ludditům.

V Londýně se spekulovalo o tom, že má vztah s lady Caroline Lambovou. V roce 1815 se oženil s Annou Isabellou Milbankovou. Nicméně vztah skončil o rok později. Byron se pak přestěhoval do Benátek, kde se setkal s hraběnkou Teresou Guiccioliovou, která se stala jeho paní. Zde Byron napsal dva zpěvy (z celkových čtyřech z Childe Haroldovy poušti).

Zemřel 19. dubna 1824 po horečce v Missolonghi. Byl pohřben v rodinné kobce u Hucknall Torkard, poblíž Newstead Abbey v Nottinghamshire.

 

Dílo

Hodiny zahálky

Jedná se o první básnickou sbírku lorda Byrona, která ale nezískala příliš kladnou kritiku. Psal ji ještě při studiích. Byla vydána v roce 1807 a kritiku zastal zejména Henry Brougham. Na tuto kritiku Byron reagoval satiricky v roce 1809 s následující knihou.

Skotští bardi a angličtí recenzenti

Jedná se o odpověď na kritiku jeho první básnické sbírky.

Childe Harolodova pouť

Lyricko-epická básnická sbírka z roku 1812 je neslavnějším Byronovým dílem. Jedná se o poetický popis Byronovy cesty po Evropě. Jedná se o satiru na rytířské romány. Hlavní hrdina má odpor k ostatním lidem, proto putuje světem. Odešel z jistoty, aby putoval v širé přírodě. Příběh začíná jako romantický popis podobný rytířským románům a pokračuje jako autorův deník. Zajímavostí je, že jméno hlavního hrdiny Childe je v překladu panic. Ve středověku se jednalo titul pro čekatele rytířství.

The Best of the Cut-Throats

Právě tato politická aktivita zasahuje také do poezie lorda Byrona. Příkladem jsou například knihy vydané v originálu jako Song for the Luddites (1816) a Interest of the Landlords (1823). Byron také napadl své politické oponenty jako je vévoda z Wellingtonu a Lord Castlereagh z Wellingtonu v díle The Best of the Cut-Throats (1819).

Vězeň chillonský

Jedná se o básnickou povídkou, která byla inspirována hradem Chillonem ve Švýcarsku. Právě v tomto hradu byli vězněni političtí vězni. Poéma pojednává o tom, jak jsou lidé trestáni za své názory, za kterými si stojí i za cenu života. Tato povídka inspirovala slavného českého romantického spisovatele Karla Hynka Máchu.

Lara

Z roku 1814 pochází tato básnická povídka, která pojednává o mladém šlechtici jménem Lara. Ten se vrací domů po létech, která strávil v zahraničí. Nikdo neví, co v cizině prožíval. Když se rozpoutá válka mezi dvěma královstvími, Lara se rozhodne bránit to své. Umírá v cizině.

Džaur

Jedná se o další poému, která byla vydána v roce 1813. Mnich se zpovídá se svých činů – milostných dobrodružství, ale také ze msty, kterou provedl, aby pomstil smrt své Laily.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.