Grafický román

literatura

 

Jméno: Grafický román

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Grafický román se jinými slovy označuje také jako román kreslený a je jedním ze žánrů, které spojují literaturu s výtvarným uměním. Grafické romány patří do populární literatury, jedná se vlastně o jeden ze žánrů komiksu.

 

Základní znaky grafického románu

Grafické romány jsou tvořeny chronologicky uspořádanými kresbami doplněnými textem, které společně vytvářejí příběh. K zobrazování mluvené řeči grafické romány využívají bublin, případné doprovodné texty vypravěče bývají znázorněny v obdélnících. Rozdíl od klasického komiksu spočívá v tom, že grafické romány obsahují kompletní příběh, který může nebo nemusí mít další pokračování. S tím souvisí i skutečnost, že klasické komiksy mívají papírový obal, jsou vydávány v seriálových časopisech a z tohoto důvodu se kupují především v novinových stáncích. Oproti tomu grafické romány jsou vydávány jako kniha a kupují se v knihkupectvích. Komiksy mají často podobu lehké komedie. Tématem grafického románu může být téměř cokoli, jsou určeny pro dospělé čtenáře. Specifickou moderní variantou grafického románu je tak zvaný fotoromán, kdy jsou kresby nahrazeny fotografiemi.

 

Významné grafické romány a jejich autoři

Jedním z celosvětově nejznámějších autorů grafických románů je britský spisovatel a scénárista Alan More, který nejprve spolupracoval na známých komiksových sériích superhrdinů Batman a Superman a později začal psát svá vlastní díla. Jedním z jeho známých grafických románů je Z pekla, který se vztahuje k Jacku Rozparovačovi, známému vrahovi prostitutek v Londýně na konci devatenáctého století. Dalším Moreovým grafickým románem je například V jako vendeta, který se odehrává v budoucnosti ve Velké Británii, kde se „V“ snaží o svrhnutí místní totalitní vlády. Současným autorem grafických románů je i Američan Craig Thompson, známý například svým románem Blankets, jehož tématem je dospívání.

Grafický román má svou tradici i v české literatuře. Román nazvaný Z mého dětství z roku 1930, jehož autorkou je grafička a spisovatelka Helena Bochořáková-Dittrichová, je považovaný za první grafický román, který vytvořila žena. Z novodobých autorů je i díky filmovému zpracování známá románová trilogie Bílý potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory spisovatele a scénáristy Jaroslava Rudiše a kreslíře Jaromíra Švejdíka o výpravčím Aloisi Nebelovi.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.