Kniha: Hřebec grošák
Autor: Robinson Jeffers
Přidal(a): Martina Hladíková
Robinson Jeffers (1887-1962)
- Americký básník.
- Jeho otec byl velmi přísný, dětství měl velmi osamělé.
- Na univerzitě se potkal se svojí životní láskou, jedinou manželkou. Věnoval jí všechny svá díla a často ji do svých příběhů i zasazoval.
- Miloval přírodu.
- Ačkoliv byl antimilitarista (odpůrce války), účastnil se vojenského výcviku, ale nikdy ve válce nebojoval.
- Když jeho milovaná manželka zemřela, uzavřel se před světem a žil samotářským životem.
- Jeho tvorba byla inspirovaná řeckými tragédiemi, čímž ho ovlivnil jeho otec, který se zajímal o antiku.
Další díla:
- Sebevrahův kámen, Věta, Mnohost zjevů, Příměří a mír, Kristus z pobřeží, Tamar, Dvojbřitá sekera
Obecně kulturní kontext:
Světová literatura poloviny 20. století
- Příměří mezi válkami, řada revolucí, rozšiřování fašismu.
- světová válka se odrazila v tvorbě autorů, převažují realistické autobiografické zážitky z války, zachycení psychických proměn hrdinů, vlastenecké prvky, pacifismus.
- Prolínání časových a významových rovin, konfrontace vnitřního světa autora s okolím, prvky absurdity, podtext, experimentace, válečné zážitky.
- Ve Velké Británii se v této době vytvořila literární skupina „Rozhněvaní mladí muži“. Jednalo se o nezávislé autory, kteří měli silně levicové názory, kritizovali konzumní společnost, zvyklost a společenské konverce. Golding s touto skupinou ale nesympatizoval.
Autoři této doby:
- Antoine de Saint-Exupéry, Erich Maria Remarque, Romain Rolland, také autoři Ztracené generace: Ernest Hemingway, John Steinbeck, Francis Scott Fitzgerald
Rozbor díla: Hřebec grošák
Literární druh:
- Lyricko-epická skladba
- lyrika – vyjadřuje pocity, nálady, city, není zde tak důležitý samotný děj
- epika – zachycuje děj
Literární žánr:
- Básnická povídka (veršovaná povídka, ve kterých jsou hrdinové často nešťastní, samotní a bouří se proti nespravedlnosti)
Literární forma:
- Poezie (psána ve verších a slokách)
Téma:
- Psychologická analýza opilce a jeho týrané ženy. Autor zobrazuje důsledky života s alkoholikem a násilnickým mužem. Dalším tématem je také láska ke zvířatům.
Motivy:
- Psychologie, hřebec, láska, mezilidské vztahy, tyranie, beznaděj, smrt.
Kompozice:
- Chronologický děj
- Er-forma
Jazykové prostředky:
- Spisovný jazyk
- Popisy vnitřních pochodů, myšlenek
- Alegorie (česky jinotaj, je text, jehož doslovné znění či zjevná podoba má vypovídat o něčem jiném, nezjevném. Je to tudíž dílo, jehož vlastní smysl je nezasvěceným skryt)
- Archaismy (slova zastaralá, jejíž názvy se už aktivně příliš nepoužívají, např. školmistr-učitel, šenkýř-hospodský)
- Personifikace (věci a abstraktní pojmy získávají lidské vlastnosti a jednání – stromy šeptají, krok za krokem vcházela noc)
- Metafory (přenášení podobnosti na základě vnější podobnosti – zub pily, hlava rodiny)
Postavy:
- Johnny – Opilec. Je ulhaný, násilnický a agresivní. Využívá toho, že je jako muž silnější než jeho žena, která se mu nedokáže ubránit. Nezajímá se o city jiných lidí. Svoji manželku nemiluje a ani se nesnaží, aby měla hezký život. Naopak jí svojí výbušnou povahou život velmi komplikuje.
- Kalifornia – Jeho manželka. Je ze čtvrtiny Indiánka. Je krásná a odvážná. Trpělivě snáší manželovo chování a násilí. Snaží se být silná a stále doufá, že se její život jednou zlepší. Snaží se být alespoň dobrou matkou pro Kristinu, kterou miluje.
- Kristina – Dcera Johnnyho a Kalifornie. Stojí za matkou, protože zná otcovo násilnické chování a odsuzuje ho.
Časoprostor:
- Kalifornie, USA
- Počátek 20. století
Děj:
Na venkovské usedlosti v horách žijí Johnny, jeho manželka Kalifornia a dcera Kristina. Johnny je násilník a alkoholik, který svoji ženu bije. Kalifornia se snaží udržet kvůli své dceři úplnou rodinu.
Jednoho dne Johnny přijede domů s velkým, statným hřebcem, kterého prý vyhrál v kartách. Kalifornia má z obrovského hřebce strach. Jednoho dne se žena vydává do města nakoupit dárky pro Kristinu, protože se blíží Vánoce. Když se vrací, začne se prudce zhoršovat počasí, zvedne se vítr a začne silně sněžit. Bryčka s Kalifornií se zasedne v bahně. Kalifornia začne mít strach, že zůstane na místě uvíznutá a umrzne. V té chvíli jí přízrak poví, ať nasedne na koně a odjede na něm. Kalifornia uposlechne a dorazí v pořádku domů.
Johnny se pokusí svoji ženu znásilnit. Kalifornia se mu vzepře a uteče k hřebci. Johnny se nechce nechat lehce vzdát, doběhne ženu a naskočí na koně. To se nelíbí hřebci, který muže napadne. Kristina donese Kalifornii pušku, a ta zastřelí nejdříve Johnnyho, a poté i hřebce.