Isaac Asimov – životopis

literatura

 

Jméno: Isaac Asimov

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Isaac Asimov (1920 – 1992)

Život

Isaac Asimov byl z hlediska svého vzdělání a standardního povolání biochemik, ale zároveň se jednalo také o významného amerického spisovatele. Patřil do skupiny známých spisovatelů žánru sci-fi. Byl židovského původu a narodil se 2. ledna roku 1920 ve vesnici Petroviči v Rusku. O 3 roky později rodina emigrovala do Spojených států, což je také důvod, proč je považován za amerického občana, než za Rusa.

Jeho rodiče mluvili jidiš, on sám se naučil také anglicky, ale nikdy se nezajímal o své rodné Rusko, které ani nikdy nenavštívil. Jeho otec měl v Brooklynu malý obchod, kde se Isaac Asimov každý den setkával s denním tiskem, což ho začínalo výrazně ovlivňovat. Neopomíjel však ani formální vzdělání. Mezi absolvované školy patří Kolumbijská univerzita, ale také Columbia School of Engineering and Applied Science.

Během války byl Asimov jako civilista na námořní základně a potom dostal i povolávací rozkaz. V té době se začal věnovat své literární činnosti. Jeho prožitky mapuje známá povídka Důkaz. Po válce se věnoval boru učitelství biochemie. Toto ho však úplně nenaplňovalo a tak se vzhledem k zájmu o literaturu stal v roce 1958 spisovatelem na volné noze. Svému původnímu oboru a povolání se sice již nevěnoval, ale rozhodně si odtud bral inspiraci. Během své spisovatelské kariéry se dočkal řady ocenění.

Osobní život byl spojený s Gertrude Blugermanovou, kterou pojal v roce 1942 za svou ženu. Měl s ní dvě děti, a to syna Davida a dceru Robyn. Po rozvodu se oženil s autorkou sci-fi Janet O. Jeppsonovou. Samotná svatba se konala hned 2 týdny po jeho oficiálním rozvodu. Konec jeho života byl spojený s nemocemi. Zemřel na selhání ledvin a také na srdeční selhání, a to 6. dubna roku 1992 ve věku 72 let. Důvodem zdravotních problémů bylo nakažení virem HIV, ke kterému došlo v roce 1983, kdy mu byla podána infikovaná krev v rámci jeho operace.

 

Dílo

Zákony robotiky – Jedná se bezesporu o jeho nejznámější dílo, které je unikátní tím, že jde skutečně o určitý soupis vzorců a zákonů chování robotů. Jde o tak výjimečné dílo, že právě z daných zákonů neustále čerpá sci-fi žánr po celém světě. Poprvé tento soupis robotických pravidel vyšel na světlo v roce 1942. Nikoliv jako samostatná tvorba, ale jako součást povídky s názvem Hra na honěnou.

Foundation – Dílo s českým překladem nadace vyšla již v roce 1966 a získala cenu Hugo. Jedná se o výjimečnou sci-fi ságu, kterou Isaac Asimov psal po dobu celých 49 let. Dohromady tvoří toto dílo celkem 7 jednotlivých svazků, které na sebe postupně navazují, jelikož je propojuje jak téma, tak i konkrétní děj.

Dvěstěletý člověk – I za toto dílo vyšlé v roce 1977 ho čekala cena Hugo. Jedná se o povídku vědecko-fantastického žánru.

Ocelové jeskyně – První dílo, které začalo jeho tvorbu série o robotech. Vyšlo poprvé v roce 1954 v originále. U nás tomu bylo v roce 1970. Mezi další tituly, které mají spojitost právě s tématem robotiky patří díla, jako Nahé slunce, Roboti úsvitu a dále také Roboti a impérium.

Oblázek na obloze – Dílo vydané v roce 1950 pod názvem Pebble in the Sky bylo startem série, které byla spojena s Galaktickou říší. Po vydání tohoto prvního díla byla s celou sérií spojena ještě dvojice knih. Tou první byly Hvězdy jako prach a dále se jednalo i titul s názvem Kosmické proudy.

Série Lucky Starr – Šlo o knižní sérii se společným tématem. První knihou byl titul vydaný v roce 1952 s názvem David Starr – tulák po hvězdách. Tou poslední byla kniha z roku 1958 nesoucí název Lucky Starr & prstence Saturnu. Mezi tím vyšly knihy s názvy Lucky Starr & piráti z asteroidů, Lucky Starr & oceány Venuše, Lucky Starr & velké slunce Merkuru a dále také Lucky Starr a měsíce Jupiterovy.