Ivan Andrejevič Krylov – životopis

literatura

 

Jméno: Ivan Andrejevič Krylov

Zařízení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Ivan Andrejevič Krylov (1769 – 1844)

Život

Ivan Andrejevič Krylov byl jedním z nejznámějších a také nejvýznamnějších ruských autorů bajek. Narodil se 13. února roku 1769 v Moskvě. Pocházel z rodiny vojenského důstojníka, která patřila do chudší společnosti. V 8 letech došlo ke smrti jeho otce a tak musel on sám život jak svou matku, tak i své sourozence. V tu dobu si proto našel práci jako kancelářský poslíček. To se celkem negativně podepsalo na jeho budoucím vývoji, pokud šlo o samotné dětství, nebo formální vzdělání.

Vzhledem k charakteristice rodiny a vzhledem k jeho povinnostem ji zabezpečit došlo k tomu, že nikdy nedosáhl žádného oficiálního vzdělání. Tomu se však věnoval alespoň jako samouk. To mu výrazně rozšiřovalo obzory a také to formovalo jeho osobnost. Jeho literární kariéra byla spojena i s faktem, že byl po většinu svého života zaměstnán jako knihovník. Vzhledem k jeho touze po vlastním učení a trávení času mezi knihami to mělo na jeho výsledky velmi pozitivní vliv.

Byl natolik dobrým autorem, s dostatkem inspirace, že dokázal za rok vytvořit i okolo 200 bajek. V nich si bral na paškál hlavně špatné lidské vlastnosti. Vzhledem k současným poměrům v Rusku nezapomínal ani na politickou situaci. Byl jejím kritikem a své myšlenky nechával proudit do svého díla. V bajkách nešetřil kritikou společnosti, ale ani kritikou ruského cara. Danou kritiku pochopitelně mistrně a zajímavě schovával přímo do svých děl.

Kromě psaní bajek se při svém zaměstnání jako knihkupec věnoval i jiným aktivitám. Ivan Andrejevič Krylov také překládal, psal dramatická díla, ale věnoval se také psaní básní. Zapomínat nelze ani na řadu ryze satirických děl. Kromě samotného autorství se podílel i na založení celé řady časopisů. V nich publikoval nejenom on, ale dával tak šanci i celé řadě jiných autorů. Zemřel 21. listopadu v roce 1844 v Petrohradu, kde pobýval. Místem jeho pohřbení je Tichvinský hřbitov.

 

Dílo

Vlk a beránekBajka, která si bere na paškál především bohaté, ale i mocné a také silné osoby. Ukazuje situaci, kdy jsou tito lidé v podstatě vždy v právu. Ty porovnává s těmi lidmi, kteří patří do chudších poměrů. Ti se spravedlnosti málokdy dovolají a čekají je nespravedlivé tresty za něco, co neudělali.

Rybí tanec – Dílo beroucí si na paškál samotného cara. Ten žije v domnění, že se lidem v Rusku žije dobře a spokojeně. Nechává se oklamat svými úředník, kteří mu zemi líčí jako dokonalou. Nechává se jimi klamat a netuší, jaké jsou v zemi skutečné poměry.

Osel – Další z řady významných bajek. Popisuje malé zloděje a malé podvodníky, kterých si všimne jenom málokdo. Ty jsou dávány do kontrastu s vysoce postavenými lidmi. Ani ti nepřestávají podvádět a krást. Vzhledem k jejich vysokému postavení jsou však lidem na očích. Každý si jejich počínání všimne a každý o něm také ví.

Statečný osel – Bajka popisující zbabělost mnoha lidí. Pokud je člověk mocný a silný, nikdo si na něho netroufá a každý mu pochlebuje. Jakmile svou moc ztratí, dochází k naprostému opaku. Stává se jasným terčem i těch nejslabších a také i těch nejhloupějších jedinců.

Kůň a jezdec – Bajka popisující svobodu mnoha lidí, která však není spojena s absolutně žádnou odpovědností. Tato kombinace je charakterizována jako doslova zničující stav.

Jak jsem hledal zlato a jiné čtení – Jedno z netypických děl autora. Jeho hlavní charakteristikou je fakt, že je určené především pro dětské čtenáře. Tomu odpovídá především styl psaní.

Prase a jiné bajky – Dílo reprezentující a popisující tvorbo tohoto významného autora. Celkem obsahuje 57 bajek tohoto klasika. Jedná se o nové vydání, které vyšlo v roce 2005. Tedy dlouho po smrti samotného autora.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.