Jan Weiss – životopis

literatura

 

 Jméno: Jan Weiss

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Jan Weiss je český spisovatel, který je považován za zakladatele české science fiction. To je také důvod, proč byl tento prozaik oceněn jako Zasloužilý umělec. Jeho nejznámějšími díly jsou fantastické a psychologické prózy.

 

Život

Jan Weiss se narodil 10. května 1892 v Jilemnici v tehdejším Rakousko-Uhersku. Zemřel ve věku 79 let v Praze dne 7. března 1972. Jeho rodiče byli obchodníci. Jan Weiss studoval gymnázium – nejprve v Hradci Králové a poté ve Dvoře Králové, kde také roku 1913 složil maturitní zkoušky. Chtěl se stát právníkem a studium na právnické univerzitě začal ve Vídni. Avšak po roce musel odejít do války (v rámci první světové války).

Bojoval nejprve v Itálii, poté na ruské frontě, kde byl zajat v roce 1915. Velmi dlouhý čas tak prožil v zajateckých táborech – mimo jiné i zajateckými tábory Tockoje a Berezovka na Sibiři. Zde vstoupil roku 1917 do československých legií, kde začal psát, a v roce 1920 se mohl vrátit zpět domů.

V roce 1929 se narodila jeho dcera Jana, kterou můžeme znát později jako spisovatelku Janu Dubovou.

Po návratu do Československa začal pracovat na ministerstvu veřejných prací. Z funkce ale musel odstoupit (jako Žid) na začátku německé okupace, v roce 1942. Po druhé světové válce (roku 1945) se na ministerstvo vrátil a pracoval zde až do své penze, na kterou nastoupil v roce 1947. Od tohoto roku se začal věnovat pouze literatuře a psaní svých románů.

V roce 1957 získal titul Zasloužilého umělce.

I když začal psát již roku 1917, jeho první povídky začaly vycházet až v roce 1924 v časopisech. Prvním dílem Jana Weisse, které se zachovalo také ve formě rukopisu, bylo drama Penza, které autor sepsal roku 1918. Roku 1927 byly vydávány roku 1927 a byly inspirovány zejména první světovou válkou. Pozdější díla se zaměřují spíše na sci-fi literaturu. Díla v rámci tohoto žánru jsou ovlivněná prolínáním snů a skutečnosti. Patří sem i nejslavnější Weissova kniha Dům o tisíci patrech, která byla vydána roku 1929.

Romány, které vznikly po druhé světové válce, se zabývají budoucností.

 

Dílo

Zrcadlo, které se opožďuje

Tato kniha byla vydána roku 1927 a obsahuje šest povídek z období let 1924 až 1926. Kniha se stejným názvem vyšla také roku 1964, obsahuje ale jiné povídky.

Barák smrti

V této knize vydané roku 1927 autor popisuje hrůzostrašné zážitky ze zajateckých táborů.

Fantóm smíchu

Román z roku 1927, který zahrnuje fantazijní grotesky.

Dům o tisíci patrech

Kniha z roku 1929 popisuje zážitky ze zajateckých táborů. Hlavní hrdina je nakažený tyfem a prožívá horečnaté období. V rámci tohoto se mu zdají různé sny. Svět se pro něj stane domem o tisíci patrech.

Bláznivý regiment

1930 byla vydána tato kniha, která zachycuje 10 prozaických fantastických děl.

Škola zločinu

Jedná se o psychologicko-detektivní příběh, který byl roku 1943 přepracován pod názvem Zázračné ruce.

Mlčeti zlato

Tak trochu satira na téma politika, která ale zahrnuje také psychologické prvky.

Spáč ve zvěrokruhu

Autor v tomto románu z roku 1937 kritizuje společnost. Hlavní postavou je mladý student, který propojuje sny a skutečnost, napříč ročními obdobími.

Nosič nábytku

Nosič nábytku z roku 1941 je prozaická kniha, která zahrnuje povídky, pohádky i sny.

Přišel z hor

V této knize z roku 1941 se autor navrací do své rodné Jilemnice. Jedná se o román s až pohádkovými motivy, který se odehrává před první světovou válkou. Bájné Krkonoše společně s Krakonošem, které se v románu vyskytují, jen ještě více prohlubují fantastičnost.

Volání o pomoc

Tentokrát se jedná o realistickou knihu, která byla vydána roku 1946. Jejím motivem je válka. Kniha se zabývá psychologií války – zachycuje nacistickou okupaci, kolaboraci a odboj.

Meteor strýce Žulijána

Toto romaneto bylo vydáno roku 1947. Meteor obsahuje tekutinu, kterou když někdo vypije, tak se zmenší. Problémem ale je to, že zmenšování se nikdy nepřestane, a tak skupina tří výzkumníků se zmenšuje a zmenšuje, až doslova zmizí.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.