Jaroslav Rudiš – životopis

literatura

 

 Jméno: Jaroslav Rudiš

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Jaroslav Rudiš

Spisovatel, scénárista a novinář Jaroslav Rudiš získal několik významných ocenění, například Cenu Jiřího Ortena v roce 2002 a cenu Magnesia Litera v roce 2007. V roce 2018 pak získal Cenu literárních domů. Mimo klasickou prózu je autorem divadelních her a také komiksů.

 

Život

Jaroslav Rudiš se narodil 8. června 1972 v Turnově. Vyrostl ale v Lomnici nad Popelkou. V Liberci vystudoval na Pedagogické fakultě Technické univerzity obor němčina a dějepis. Tím ale jeho studia nekončí, studoval také v Praze, Curychu a Berlíně, kde získal novinářské stipendium. Také rozsah jeho povolání je rozmanitý: živil se jako učitel, DJ, manažer punkové skupiny, hotelový portýr i novinář. V současné době působí jako spisovatel.

Angažuje se také na hudebním poli a to hned v několika rolích. Jako textař píše pro skupiny Umakart a Lety mimo. Vystupuje se skupinami U-Bahn, The Bombers a Kafkaband (jméno je skutečně odvozeno od významného spisovatele Franze Kafky, jehož texty jsou zhudebňovány). Je spoluautorem kabaretu EKG, který se pravidelně koná v Divadle Archa v Praze.

Kromě klasických beletrií vydal s výtvarníkem, který se označuje jako Jaromír 99 trilogii komiksů, která získala obdiv mnohých dalších umělců. Tato trilogie byla přeložena do polštiny, němčiny, srbštiny a francouzštiny. Podle komiksů nazvaných Alois Nebel vznikla také divadelní hra i film, který byl oceněn Evropskou filmovou cenou.

Jako autor se Jaroslav Rudiš pohybuje někde mezi Českou republikou a Německem – poznat je to také na jeho dílech, protože píše jak v češtině, tak také v němčině.

Jaroslav Rudiš působil také jako dramatik, jeho asi nejznámější divadelní hrou se stalo dílo Léto v Laponsku. Tato divadelní hra vznikla v roce 2005 a získala 2. místo Ceny Českého rozhlasu. Svou premiéru měla ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti v roce 2006.

 

Dílo

Nebe pod Berlínem – Kniha vznikla v roce 2002. Jedná se o první knihu Jaroslava Rudiše a hned za ni získal Cenu Jiřího Ortena a ocenění Nejkrásnější kniha roku. Ústřední postavou je třicetiletý učitel, který uprchne z Prahy do Berlína. Zde založí hudební kapelu a zamiluje se. Velice zajímavě líčí své příběhy a setkává se se zajímavými lidmi. Tento román byl natolik úspěšný, že byl přeložen do celkem šesti jazyků.

Alois Nebel – Alois Nebel je komiks, který ilustroval Jaromír Švejdík. Ústřední postava Alois Nebel je česko-německý výpravčí vlaků, který slouží hlavně v oblasti Sudet. Komiks se dočkal celkem tří dílů: Bílý potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory, které vycházely každoročně od roku 2003.

Léto v Laponsku – Ve hře je popsána dlouhá cesta na sever, v níž Lucie a Leoš chtějí stopem dojet do Laponska. Cestou je potkává řada problémů.

Grandhotel – Tento román vznikl v roce 2006 a již o rok později získal ocenění Magnezia Litera. Hlavní postava – třicetiletý samotář Fleischam – je smolař. Nikdy se mu nic nepovede, nikdy nic nedokázal. Pracuje v Grandhotelu, kde dělá snad všechny možné práce. Fleischman se zajímá o povětrnostní podmínky, tlakové výše a níže, mraky a podle nich také řídí svůj život. Když jednou pozoruje oblohu, zjistí, že cesta ven z jeho neúspěšného života vede jedině skrz mraky. Když už si naplánuje cestu, začne v Grandhotelu pracovat servírka Ilja. Avšak cestu ven už nemůže odkládat.

Potichu – V roce 2007 vznikl román Potichu, který vyšel i v němčině. Je to soubor pěti příběhů, které se odehrávají na konci léta. Na rozdíl od předchozích se román odehrává v současné době.

Konec pluku v Helsinkách – Jedná se o román z roku 2010. Děj se odehrává na východě Německa převážně v baru Helsinky, kde pracuje Ole. Je to čtyřicátník, který již nemá žádné ambice. Bar je místem, kde se schází jeho přátelé i jiní štamgasti. Oleho pronásledují vzpomínky na svou minulost. Kniha jako celek pojednává o vztazích, které nevyšly nebo nejsou ucelené a o míjení života.

Národní třída – Původně se jednalo o divadelní hru. Národní třída ale vznikla roku 2013 jako novela. Hlavní hrdinou je rváč Vandam a kniha je o jeho příbězích. Zaznamenává jeho životní souboje, jeho minulost i rodinu.

Český ráj – Novela, která vznikla roku 2018. Je o skupině mužů, kteří se pravidelně schází v sauně. Sauna je jediné místo, kde mohou vystupovat bez přetvářky – takoví, jací skutečně jsou.