Joris Karl Huysmans – životopis

literatura

 

Jméno: Joris Karl Huysmans

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Joris Karl Huysmans (1848 – 1907)

Život

Joris Karl Huysmans byl francouzským výtvarným kritikem, byl ale i literárním kritikem a také samotným spisovatelem. Zajímavým byl i jeho vlámský původ. Narodil se 5. února roku 1948 v Paříži. V dětství a při studiích používal své celé jméno, a to Charles Marie Georges Huysmans. Narodil se do rodiny litografa a po základní a střední škole začal ihned svou profesní dráhu, kdy pracoval jako ministerský úředník. A to až do svých 50 let.

Jeho práce mu však nijak nebránila v tom, aby se rozvíjel i ve své nejprve zájmové, tedy literární oblasti. Svou první sbírku vydal v roce 1874 a o dva roky později vydal první román. S jeho uměleckým životem byl spojený zajímavý fakt, že se nedržel stále stejného žánru. Nejprve se jednalo o naturalismus. Poté však začal směřovat k takzvanému katolicismu.

V rámci svého života se na určitý čas uchýlil také do trapistického kláštera v Igny. A to jak za účelem celkového poznání duchovna, tak i za účelem získání zajímavé inspirace pro své dílo. Poté se opět vrátil do normálního života.

V roce 1898 ho však duchovní hodnoty začaly opět výrazněji přitahovat. Vlivem toho dal výpověď ve své práci a odešel do benediktinského kláštera, který se nacházel v Ligugé. Zde pobýval až do roku 1901. To se klášter přesouval do Belgie, což znamenalo fakt, že se Joris Karl Huysmans vrátil zpět do Paříže. S jeho životem je spojena také důležitá událost v souvislosti s cenou Académie Goncourt. Právě on byl jedním ze zakládajících členů.

Během svého života jednu cenu nejenom založil, ale také jich celou řadu získal. Joris Karl Huysmans se pyšní třeba oceněním, jako je rytíř Čestné legie, důstojník Řádu čestné legie, ale je i držitelem ocenění Prix Montyon – prix littéraire. Zemřel dne 12. května roku 1907 v Paříži, a to ve věku 59 let. Důvodem jeho smrti byla rakovina.

 

Dílo

Kořenka – Sbírka básní, která byla vydaná v roce 1874 a jednalo se o autorovu prvotinu. Z básní je jasně citelné, že byl Joris Karl Huysmans ovlivněný jak Aloysiem Bertrandem, tak i Baudelairem, stejně jako i Villonem. U daného ovlivňování zůstalo i v několika dalších částech jeho začínající tvorby.

Marta – I toto dílo je možné značit jako autorovu prvotinu. Tentokrát však mluvíme o románu, který vyšel v originále pod názvem Marth. Stalo se tak v roce 1876. V českých zemích vyšel v roce 1919. V českém vydání se u díla objevuje i doplnění náízvu, a to jako – příběh nevěstky. Tímto lze celkem dobře charakterizovat samotné téma tohoto prvotního románu.

S tornou na zádech – Dílo charakterizované jako povídka, které bylo vydáno v roce 1880. Jeho unikátem je fakt, že povídka nebyla vydána samostatně, ale společně v naturalistickými autory té doby. A to v publikaci, která nesla název Soirées de Médan neboli Večery médanské.

Naruby – Román z roku 1884, který je považovaný nejenom za jedno ze skutečně stěžejních děl tohoto významného autora, ale jde také o dílu, které je považované za vrcholný kus literární dekadence. Hlavním tématem díla je sečtělý bonvián, který je aktuálně znechucený všemi věcmi ve svém okolí. I takovými, které měl v minulosti rád. Vše dojde až do situace, kdy svůj život začne kompletně odmítat.

Katedrála – Vydáno v roce 1898 v originálním názvu La Cathédrale. Už podle názvu je jasně patrné, že se jedné o popis pobytu samotného autora v ústraní. A s ním je spojený popis samotného života. U nás byla kniha přeložena a vydána s podstatným zpožděním, a to až v roce 1948.

V klášteře – I toto dílo jasně vychází z osobních zkušeností autora a je spojeno s jeho životní cestou, která byla spojena právě s pobytem za klášterními zdmi.