Jules Verne – životopis

literatura

 

 Jméno: Jules Verne

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Tento francouzský autor 19. století je proslulý takovými revolučními vědeckými romány jako Cesta kolem světa za osmdesát dní či Dvacet tisíc mil pod mořem. Vystudoval právnickou fakultu, ale ihned po studiích se věnoval psaní. Setkání s vydavatelem Pierre-Julesem Hetzelem mu pomohlo uskutečnit tento krok.

 

Život

Jules Verne se narodil v Nantes ve Francii 8. února 1828. Zemřel 24. března 1905 v Amiens ve Francii a na úplavici cukrovou (diabetes mellitus). Častokrát se označuje jako „otec sci-fi“, psal o různých inovacích a technologických pokrocích ještě před tím, než mohli být realitou. A i po jeho smrti se práce tohoto spisovatele prodávali dobře a stal se druhým nejvíce překládaným autorem na světě.

Místo narození tohoto spisovatele, francouzské město Nantes, bylo rušné námořní přístavní město. Autor se tak setkával s plavidly, které odjížděly a přijížděly, což podnítilo jeho představivost pro cestování a dobrodružství. Při návštěvě internátní školy začal psát povídky a poezii. Jeho otec, právník, poslal svého nejstaršího syna do Paříže, aby studoval právo.

V Paříži se kromě studií věnoval také literatuře a divadlu. Navštěvoval pařížské literární salony, kde se setkával se skupinou umělců a spisovatelů (například Alexandre Dumas a jeho syn). V roce 1849 dokončil studia, ale i nadále setrval v Paříži, aby zde pokračoval ve svých uměleckých ambicích, a to i přes odpor jeho otce, který chtěl, aby se syn věnoval kariéře právníka.

V roce 1852 odmítl otcovu nabídku, aby si v Nantes otevřel soukromou právnickou kancelář. Místo toho přijal skromně placenou práci sekretáře Théâtre-Lyrique.

V roce 1856 se zamiloval do mladé vdovy Honorine de Viane, která měla dvě dcery. O rok později se vzali, a spisovatel si uvědomil, že potřebují silnější finanční základ. Proto začal pracovat jako makléř. I nadále se ale odmítl vzdát psaní. V roce 1861 se narodilo jediné dítě dvojice Michel Jean Pierre Verne.

 

Dílo

Les Pailles rompues

Jedná se o komedii, která se roku 1850 dostala až na divadelní prkna.

Cesta pozpátku do Anglie a Skotska

V roce 1859 se autor společně se svou ženou vydali na přibližně dvacet cest v rámci britských ostrovů. To jej inspirovalo k napsání tohoto díla.

Pět neděl v baloně

V roce 1863 ve spolupráci s vydavatelem Pierrem-Julesem Hetzelem vyšla první série dobrodružných románů tohoto autora. Tito dva spolu následně uzavřeli smlouvu, ve které se spisovatel zavázal, že bude vydavateli každý rok dodávat svá nová díla, z nichž většina by byla serializována v Hetzelově Magasin d’Éducation et de Récréation.

Dobrodružství kapitána Hatterase

Kniha byla publikována v roce 1864.

Cesta do středu země

Opět se jedná o knihy z roku 1864.

Paříž ve dvacátém století

Tento román z roku 1863 odmítl vydavatel Pierre-Jules Hetzel vydat, protože byl podle něj příliš pesimistický. Autor jej tak založil mezi své ostatní rukopisy a vydán byl až roku 1994 jeho pravnukem.

Ze Země na Měsíc

Děti kapitána Granta

Knihy byly vydány v roce 1865.

Ilustrovaný zeměpis Francie

Kniha z roku 1867 byla inspirovaná autorovými cestami – společně se svou ženou koupili loď a strávili spoustu času plavbou po moři. To jej inspirovalo k napsání také dalších románů a povídek.

Dvacet tisíc mil pod mořem

Inspiraci k napsání knihy (z roku 1869 až 1870) vzal opět ze svých plaveb. Odráží se v ní ale také americký vliv, kterému byl autor vystaven po své návštěvě v této zemi.

Cesta kolem světa za osmdesát dní

Na konci roku 1872 začíná vznikat jeden z nejslavnějších románů tohoto autora. Nejprve se objevil v časopise. Příběh Phileasa Fogga a Jean Passepartouta vezme čtenáře na dobrodružné celosvětové turné v době, kdy cestování bylo snazší a svůdnější. V následujícím století bylo toto dílo zpracováno také pro divadlo, rádio, televizi a film.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.