Robert Louis Stevenson – životopis

literatura

 

Jméno: Robert Louis Stevenson

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

ROBERT LOUIS STEVENSON (1850 – 1894)

Robert Louis Stevenson byl spisovatel skotského původu, romanopisec, básník, spisovatel cestopisů a současně jeden z hlavních představitelů novoromantismu v anglické literatuře.

 

ŽIVOT

Stevenson se narodil v Edinburghu. Jeho otec i pradědeček byli významní stavitelé
a provozovatelé majáků, po nich zřejmě zdědil lásku k dobrodružství, moři a cestování. Velkou část dětství strávil v domě dědečka z matčiny strany, profesora etiky a pastora. Po něm zase zdědil zálibu v pronášení veřejných proslovů se současným odporem k jejich poslouchání.

Měl slabé plíce (nejspíš tuberkulóza), takže musel trávit celé zimy v posteli, jeho ošetřovatelka mu předčítala z Bible a životopisů starých skotských Covenanterů. Přes léto ho posílali ven, aby si hrál, tam se projevoval jako živé a bezstarostné dítě. Přišlo zlepšení jeho zdravotního stavu, takže ho rodiče přihlásili na Edinburskou akademii, aby mohl později nastoupit na Edinburskou univerzitu a následovat tak svého otce.

Na univerzitu nastoupil v sedmnácti letech, již v té době hodně četl, ale brzy zjistil, že nemá žádné vlohy pro to stát se inženýrem. Neprojevil zájem o majáky, na cestě, kam ho otec vzal, měl plnou hlavu textů a příběhů, které opěvovaly okolní pobřeží a ostrovy. Jeho přísný otec byl zklamaný, nakonec se smířil s tím, že se bude věnovat literatuře, doporučil mu ale, aby nejdříve vystudoval pro jistotu práva, tak se také stalo a Stevenson složil advokátské zkoušky. Jeho zdravotní stav se vinou starostí zhoršil.

Další léta strávil na cestách za lepším podnebím, které mu pomáhalo. Podnikl spoustu dobrodružných plaveb, tvořil a setkal se s významnými lidmi. Velkou roli v jeho životě hráli dva z nich – jeho budoucí manželka a agent. Cestování a některé dobrodružné pohnutky ho však stály spoustu sil a jeho zdraví stále bylo jako na houpačce.

Hledal místo, kde by se mohl nadobro usadit, vyplul se svou rodinou na jachtě ze San Franciska, slaný mořský vzduch mu dělal dobře, a tak dlouho prozkoumávali části Pacifiku.  Definitivně se usadil na ostrově Upolu, získal si zdejší domorodce, kteří se s ním přicházeli radit o různých záležitostech. Později propadl depresím, ještě se ale vzpamatoval a plný energie začal tvořit poslední dílo, o kterém si myslel, že bude to nejlepší, co napsal. Netušil však, že se blíží jeho poslední dny a román zůstane nedokončený. Při otevírání lahve vína náhle vykřikl, svalil se k zemi a do několika hodin zemřel, pravděpodobně na krvácení do mozku.

 

DÍLO

Ve svých dílech nejvíce čerpal náměty z dobrodružných oceánských cest, které během svého krátkého života podnikl.

OSTROV POKLADŮ – jeho první velký úspěch, pirátský příběh, dobrodružný děj, zakopaný poklad na neznámém ostrově, mnohokrát zfilmováno

PODIVNÝ PŘÍPAD DR. JEKYLLA A PANA HYDA – novela, hororový příběh, v Londýně se objeví podivný člověk Hyde, vzbuzuje znepokojení všech, zvláště advokáta Uttersona, kterého nenechává v klidu závěť jeho dobrého přítele Jekylla, kdy v případě jeho smrti má veškerý majetek dostat Hyde, Jekyllovi se totiž podařilo namíchat směs, po jejímž požití se změní v Hyda, to mu dovoluje užívat si noční život, jaký si jako doktor nemohl dovolit, Hyde však začíná nabírat na síle a přebírá vládu, Jekyllovi dochází směs a nedaří se mu namíchat znovu, protože nemůže sehnat původní chemikálie, tak zanechá dopis, ve kterém vše vysvětluje, film i muzikál

PLAVBA DO VNITROZEMÍ – cestovatelské dílo

OSTROVNÍ SKLADBY

  • FALESÁNSKÉ POBŘEŽÍ, PŘÍBĚHY OSTROVNÍCH NOCÍ, VRAK, ODLIV

HUDEBNÍ SKLADBY

Autor byl také amatérským hudebním skladatelem, psal v typickém Kalifornském stylu, salonní hudbu zábavného zaměření, některé jeho skladby byly upraveny pro orchestry.

  • FANFÁRA, MELODIE PRO FLAGEOLET, HABANERA, ČTVERYLKA

 

ZAJÍMAVOSTI

  • narodil se jako Robert Lewis Balfour Stevenson, v 18 letech si změnil druhé jméno z Lewis na Louis
  • na Havai se spřátelil s králem Kalākauem, stal se z něj nejlepší přítel princezny (královy neteře)
  • domorodci jeho mrtvé tělo na lůžku v noci odnesli na několik mil vzdálený vrcholek útesu nad mořem, kde ho jako svého Tusitalu (vypravěče příběhů) pohřbili