Jméno: Konzumní literatura
Přidal(a): David Hampl
Výrazem konzumní literatura nebo také literatura populární, bulvární či braková je označována literatura, která nemá umělecké ambice a která je vytvářena záměrně pro určitou cílovou skupinu. Tomuto poté podřizuje své téma i zpracování. Mezi typické znaky konzumní literatury patří napínavost a také zobrazování neobyčejných lidských životů. V porovnání s literaturou uměleckou má konzumní literatura především funkci zábavnou a relaxační.
Detektivní literatura
Jedním z typických žánrů konzumní literatury jsou detektivky. Podstatou detektivních příběhů je odhalování nějakého zločinu, nejčastěji vraždy. Po pachateli a jeho motivu pátrá detektiv, který je zároveň hlavní postavou detektivní literatury. Za první světovou detektivku je považována povídka Vraždy v ulici Morgue z roku 1841, jejímž autorem je Edgar Allan Poe. Mezi další známé aurory detektivní literatury patří A. C. Doyle, který vytvořil postavu Sherlocka Holmese, G. K. Chesterton, R. Chandler či A. Christie se svým detektivem Herculem Poirotem. Z novodobých autorů například Jo Nesbø. Z českých autorů můžeme uvést Karla Čapka, Josefa Škvoreckého, Jiřího Marka či Michala Sýkoru.
Hororová literatura
Cílem hororové literatury je vyvolání pocitů strachu a děsu. V hororech také často vystupují různé nadpřirozené postavy, jako jsou například upíři, především známý Drákula ze stejnojmenného románu Brama Stokera, duchové či čarodějnice. Za zakladatele hororu je stejně jako u detektivek považován americký spisovatel Edgar Allan Poe se svou hororovou povídkou Jáma a kyvadlo. K popularitě hororu ve dvacátém století hojně napomohl také film, který může snadněji využívat své audiovizuální prostředky k navození hororové atmosféry. Populární byly především filmy Alfreda Hitchcocka. Významným autorem hororové literatury je Stephan King, například se svými díly Prokletí Salemu či Řbitov zvířátek. V české literatuře najdeme prvky hororu v knihách Ladislava Fukse.
Romantická milostná literatura (červená knihovna)
Jedná se většinou o velmi jednoduché sentimentální milostné příběhy se šťastným koncem, které se odehrávají v atraktivním prostředí a jejichž postavy většinou pocházejí z vyšších vrstev. Postavy, které zde vystupují, jsou černobílé, kladné či záporné, bez jakékoli hlubší psychologické propracovanosti. Mezi známé světové autorky patří britská spisovatelka Rosamunde Pilcherová či americká spisovatelka Danielle Steelová.
Komiks
Specifickým typem konzumní literatury jsou komiksy, které v sobě originálním způsobem spojují literaturu a výtvarné umění. Celosvětovou popularitu komiksů odstartoval ve třicátých letech dvacátého století komiks s hlavním hrdinou Supermanem. Obliba superhrdinů v komiksech poté pokračovala i ve druhé polovině dvacátého století, například Batman či Spider-Man. Z českých komiksů vynikají především Rychlé šípy Jaroslava Foglara či Čtyřlístek. I mnoho komiksů má své filmové zpracování, které přispělo k jejich oblíbenosti.