Kurt Vonnegut Jr. – životopis

 

 Jméno: Kurt Vonnegut Jr.

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Kurt Vonnegut Jr. (1922 – 2007)

Život

Kurt Vonnegut Jr. byl romanopiscem, ale i esejistou, stejně jako spisovatelem poměrně unikátních románů, které budily mnoho pozornosti. A to především díky využití satiry, ale mnohdy i černého humoru, nebo dokonce nadpřirozených jevů. Narodil se 11. listopadu roku 1922 v Indianapolis. A to do čtvrté generace přistěhovalců do této oblasti.

Jeho mládí bylo spojeno se studiem na Shortridgeské střední škole v Indianapolisu. Zde se začaly poprvé ukazovat jeho vlohy k psaní, jelikož se stal editorem novin The Daily Echo. Jednalo se o první středoškolský deník v USA. Po dokončení nastoupil na studium na Cornellově univerzitě, kde se rozhodl pro obor biochemie. Tady editoval noviny The Cornell Daily Sun a byl ve spolku Delta Upsilon.

Studium však přerušil nástupem do armády. Zde se začal věnovat jinému oboru, jelikož začal studovat strojní inženýrství. Místem studií se stal Carnegieho technický institut v Tennessee. V době války byl válečným zajatcem, kdy ho jednotky Wehrmachtu převezly do Drážďan. Tato zkušenost se následně výrazně podepsala na tématu jeho knih.

Po válce Kurt Vonnegut Jr. studoval antropologii na univerzitě v Chicagu. Mezi jeho pracovní zkušenosti patří i to, že se stal zpravodajem pro City News Bureau of Chicago. Následně odešel do Schenectady ve státě New York,, kde začal pracovat pro General Electric. Následně mu místo nabídla Univerzita v Iowě. V tuto dobu se však začínal stávat poměrně významným autorem.

Z jeho osobního života je třeba zmínit rok 1957 a smrt jeho otce, nebo rok 1944, kdy se zabila jeho matka. On sám se oženil s Jane Marie Coxovou, se kterou s však následně rozvedl. Poté žil fotografkou Jill Krementzovou. Celkem měl 7 dětí a některé se stejně jako on vydaly na uměleckou dráhu. Známá je dcera Edie, která byla významnou malířkou. Kurt Vonnegut se dožil požehnaných 84 let. Zemřel 11. dubna roku 2004 v New Yorku, kde žil. Důvodem jeho smrti byl pád.

 

Dílo

Sirény z Titanu – Román, který vyšel v roce 1959 a který byl nominovaný na cenu Hugo. Ta se váže k žánru sci-fi a také fantasy. I když tento román do daného žánru částečně spadá, nelze mu upřít ano to, že obsahuje velkou dávku satiry. Je charakterizován jako parodie moderní společnosti.

Kolíbka – Vědecko-fantastický román vydaný v roce 1953. Je psaný se zaměřením především na moderní vědu, ale i technologie, stejně jako se zaměřením na téma zbrojení a také náboženství. A to vše ve spojení s možnými problémy, které může rychlý vývoj znamenat. Dílo bylo původně psáno jako diplomová práce.

Jatka č. 5, aneb Křížová výprava dětí – Patrně nejznámější autorovo dílo, které zaujalo už svým samotným názvem. Jde nejenom o vědecko-fantastický, ale hlavně o autobiografický román, který vyšel roku 1969. Jeho téma je spojena s druhou světovou válkou a vším, co si zde tento autor prožil. Hlavně potom v souvislosti s jeho zajetím v Německu.

Snídaně šampionů aneb Sbohem Modré pondělí – Román, který vyšel v roce 1973a který je situovaný do městečka Midland City. Román popisuje příběh dvou mužů, kteří jsou navzájem zcela protilehlé osobnosti. Jeden je prodavač aut, zatímco druhým mužem je spisovatel.

Muž bez vlasti – Povídková sbírka, která vyšla v originále jako A Man Without a Country. Jedná se o sbírku celkem 12 fejetonů, které následně zkompletovány a vydány jako toto celkem dobře přijaté dílo.

Armageddon – Sbírka celkem 13 textů, která je zajímavá hlavně tím, že byla vydána až posmrtně. Zajímavé je na díle také to, že se jednalo o texty, které doposud nebyly nikde a nikým publikované. Někdy je pro sbírku používán i kompletní název, který zní Armagedon aneb Jak skončil boj s ďáblem. V originále byla kniha vydána jako Armageddon in Retrospect.