Jarmila Loukotková – životopis

rozbor-díla

 

Jméno: Jarmila Loukotková

Zařazení: Spisovatelé

Sponzor: Maturita s Napovime.cz

 

Česká spisovatelka a významná překladatelka francouzské literatury. Ve své vlastní tvorbě se zaměřila především na historickou prózu, z hlediska překladatelské činnosti vynikají zejména její překlady francouzského renesančního básníka Francoise Villona.

 

Život

Jarmila Loukotková se narodila 14. dubna 1923 v Praze, jejím otcem byl Čestmír Loukotka, tehdejší významný český amerikanista, etnolog a lingvista, který měl velký vliv na vznik zájmu o literaturu a historii u své dcery. Po absolvování gymnázia Jarmila Loukotková studovala francouzštinu na soukromé jazykové škole, během druhé světové války poté pracovala jako úřednice. Naplno se studiu francouzštiny společně se studiem estetiky mohla věnovat až po skončení války, kdy tyto obory na filozofické fakultě vystudovala.

Již během studií psala nejrůznější příspěvky do tehdejších časopisů a novin, například Svobodné slovo, Svoboda či Květy a spolupracovala také s Československým rozhlasem, pro který na konci čtyřicátých let napsala rozhlasovou hru s názvem Fialinka. Později se začala věnovat psaní historických knih, nejznámější jsou především její romány, které se odehrávají v období antiky a středověku, ale napsala i několik románů ze současnosti, především s psychologickou či kriminální zápletkou, a také knihy, které se řadí do literatury pro děti a mládež.

Její historické romány jsou ceněny pro svou čtivost a zároveň poměrně velkou historickou přesnost, což u beletristické literatury nebývá vždy pravidlem. Z hlediska jejích překladů jsou velmi ceněné především její překlady prvního prokletého básníka Francoise Villona. Jako překladatelka byla velmi pečlivá a neustále nad významy jeho veršů přemýšlela, proto často existuje i několik variant překladů stejného textu, neboť své překlady ráda opravovala a vylepšovala. Zemřela v Praze 29. října 2007.

 

Dílo

Navzdory básní zpívá

Vrcholné dílo Jarmily Loukotkové, historický román, jehož děj se odehrává v 15. století a jehož prostřednictvím se seznamujeme se životem francouzského básníka Francoise Villona. Zajímavá je rovněž kompozice knihy, kdy próza je proložena Villonovými básněmi, které Jarmila Loukotková přeložila. Spisovatelka velmi barvitě a čtivě čtenáře seznamuje s Villonovým mládím, studii, začátky jeho poezie i s jeho bohémským způsobem života, kdy řád navštěvoval nejrůznější hostince a nevěstince. Seznamujeme se i s jeho milostnými dobrodružstvími, okolnostmi vyhnání z Paříže i koncem života. Kromě poutavého zachycení Villonova života se Jarmile Loukotkové podařilo velmi věrně zachytit i atmosféru tehdejší Paříže. Román vyšel prvně v roce 1957.

Není římského lidu

Historický román z roku 1949, který měl být první částí zamýšlené tetralogie odehrávající se v antickém Římě. Román Není římského lidu se odehrává za doby vlády císaře Nerona, který je jednou z jeho hlavních postav, druhou hlavní postavou je básník Petronius, který se účastní spiknutí proti císaři, protože nesouhlasí s jeho krutým způsobem vlády. Toto spiknutí je však odhaleno a před chystaným trestem volí Petronius raději možnost sebevraždy. Hlavními tématy díla je především věčný boj mezi protiklady, mocí a bezmocí, dobrem a zlem či láskou a nenávistí.

Spartakus: Před námi boj a Spartakus: Smrtí boj nekončí

Dvoudílný román, ve kterém se Jarmila Loukotková zaměřila na zobrazení boje římských otroků za svobodu, především na povstání otroků, jehož vůdcem byl Spartakus. První díl se zaměřuje právě především na životní osud gladiátora Spartaka a končí jeho smrtí na kříži společně s ostatními přeživšími povstalci. Druhý díl zachycuje zbytky původní Spartakovy armády, které se ukrývají v horách a které se Spartakův přítel Gavius snaží sjednotit a znovu přesvědčit k boji.

Dar jitra prvého

Psychologický román ze současnosti, který vyšel prvně roku 1971. Jeho hlavní postavou je mladá žena, která se zamýšlí nad svým ztroskotaným manželstvím, nad kladnými i zápornými vlastnostmi svého manžela. Na základě těchto úvah si uvědomuje, že na nový vztah a manželství ještě není připravena, a rozhodne se žít sama.