Michail Alexandrovič Šolochov – životopis

literatura

 

 Jméno: Michail Alexandrovič Šolochov

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Michail Alexandrovič Šolochov

Sovětský romanopisec Michail Alexandrovi Šolochov získal mezinárodní pověst pro epický román Tichý Don, zabývající se jeho rodnou zemí. Šolochov získal v roce 1965 Nobelovu cenu za literaturu.

 

Život

Michail Sholokhov se narodil 24. května 1905 ve vesnici v ruské válečné Rostovské oblasti. Zemřel ve věku 78 let – 21. února 1984 v obci Vjošenka. Ve stejné obci je také pohřben. Jeho matka byla rolnicí a otec pocházel ze střední třídy. Šolochovo vzdělání bylo přerušeno občanskou válkou, ve které působil jako člen redakčního oddělení. Během této občanské války se připojil k bolševikům a dvakrát se pro své názory ocitl na pokraji popravy. V roce 1922 odešel do Moskvy, kde pokračoval ve své kariéře jako spisovatel a připojil se ke skupině mladých proletářských spisovatelů. Pracoval jako manuální dělník. Brzy se však vrátil do svého rodného regionu, kde žil zbytek života. V roce 1924 vydal svou první povídku a poté pravidelně publikoval v průběhu dvacátých let.

Šolochov začal psát své největší dílo Tichý Don v roce 1928. Tento román je známý pro svou objektivitu a nedostatek pozitivních bolševických postav. Tichý Don se stal okamžitým úspěchem. Svou práci na něm ale přerušil, aby začal pracovat na svém dalším velkém románu, Rozrušená země. První díl tohoto díla vyšel v roce 1932 (v tomto roce vstoupil Šolochov do Komunistické strany Sovětského svazu). Druhý svazek tohoto románu vyšel v roce 1960.

V roce 1965 získal Šolochov Nobelovu cenu za literaturu. Dlouholetý komunista získal mnoho oficiálních vyznamenání, jako je Leninův řád z roku 1939, Stalinova cena 1. třídy z roku 1941, Řád Vlastenecké války 1. třídy z roku 1945, Leninův řád z roku 1955, Leninovu cenu z roku 1960 a další.

Michail Alexandrovič Šolochov zemřel 21. února 1984 ve věku 78 let na rakovinu hrtanu.

 

Dílo

Donské povídky

Tato kniha pochází z roku 1925 a jedná se o první práci Michaila Šolochova. Jedná se o příběhy občanské války.

Azurová step

Tato kniha povídek vyšla v roce 1926. Příběhy v ní popsané se odehrávají za občanské války a její postavy prochází různými tvrdými zkouškami.

Tichý Don

Tento čtyřdílný román vycházel v letech 1928 až 1940. jedná se o panoramatický román založený na životě kozáků před, během a po revoluci. Hlavním hrdinou je Grigory Melekhov, kozácký sedlák, který je přirozeným vůdcem s ohnivým duchem nezávislosti a silným smyslem pro slušnost a spravedlnost. V první světové válce bojuje statečně proti Němcům. Zmatený událostmi a záležitostmi revoluce a občanskou válkou, nejprve bojuje na bílé straně, poté na straně rudých. Nakonec se připojí ke skupině nacionalistických partyzánů, která bojuje proti rudým. Po 7 letech konfliktu je Grigory morálně vyčerpaný. Jeho těžká situace, podobná situaci miliónů Rusů během těch let, se ukazuje tak neobyčejně, že se stal nejoblíbenějším tragickým hrdinou sovětské literatury. Vášnivý a násilný příběh, který hluboce zachycuje spojení mezi člověkem a jeho fyzickým okolím, se řadí mezi největší eposy sovětské literatury.

Rozrušená země

První díl tohoto románu vyšel v roce 1932. Poslední díl pak roku 1960. Zabývá se sociálními otřesy způsobenými nucenou kolektivizací zemědělství třicátých let.

Škola nenávisti

Tato kniha vyšla v roce 1942. Jedná se o krátkou povídku, která vypráví příběh poručíka Gerasimova.

Bojovali za vlast 

Tento román vypráví o druhé světové válce. Vycházel od roku 1943 časopisecky v jednotlivých kapitolách a zůstal nedokončen.

Osud člověka

Jedná se o další významné dílo, které vyšlo roku 1957. Jeho ústředním tématem je druhá světová válka.

Slovo o vlasti

Tato kniha vypráví o životech sovětských kolchozníků. Příběh se odehrává v jedné donské vsi a zachycuje nesnadné začátky kolektivizace, Velkou vlasteneckou válku i hrozné sucho z roku 1946. Avšak díky oddaným vlastencům nakonec dochází k rozkvětu země.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.