Obraz Doriana Graye – rozbor díla k maturitě (9)

 

Kniha: Obraz Doriana Graye

Autor: Oscar Wilde

Přidal(a): Hankaka

 

 

 

 

 

 

  1. Kontext doby

V této době se hodně setkáváme s pesimismem. Autoři v této době oslavují zlo a ošklivé věci a hledají v nich krásu. Šokují a provokují například homosexualitou a alkoholem.

 

  1. Kontext autora

1854 –

Byl ženatý a měl dvě děti, přesto byl však homosexuál a za to byl i ve vězení, protože homosexuality byla v Anglii ilegální.

Patřil k „Prokletým básníkům“.  To byla skupina outsiderů, kteří žili svůj život na pokraji společnosti. Mezi ně patřili také Charles Baudelaire, Arthur Rimbaud a Paul Verlaine.

Mimo knihy „Obraz Doriana Graye“ napsal také například „Šťastný princ a jiné pohádky“ nebo „Jak je důležité míti Filipa.“

 

  1. Umělecký směr, forma

 

  1. Místo, doba, postavy

Děj se odehrává na konci 19. století v Londýně,   ale i na anglickém venkově.

Hlavní postavy jsou:

Dorian Gray – Je to mladý, pohledný muž, který je na začátku příběhu zcela nezkažený, ale díky vlivu Henryho se mění. Zamiluje se do své krásy a začne se bát stárnutí.

Basil Hallward – Malíř, který se nechal očarovat Dorianem a ten se pro něj stal jeho múzou.

Lord Henry Wotton – Velmi rád poučuje a manipuluje s lidmi. Na všechno má svůj názor. Je to dobrý přítel Basila a Doriana.

 

  1. Zápletka

Příběh o mladém Dorianu Grayovu, který svou krásou očaruje malíře Basila. Jednou se u Basila potká Dorian s Henrym, který ho oslní svými názory o fungování světa. Henry říká, že to, co hýbá světem je mládí a krása. Dorian si uvědomí, že portrét, který mu namaloval Basil, bude vždy mlád, zatímco on bude stárnout. Proto si přeje, aby místo něj stárnul jeho obraz. Z portrétu se tak stává zrcadlo jeho duše a mění se díky hříchům, které Dorian spáchá. Dorianova tvář však zůstává stále mladá.

 

  1. Podrobný děj

 

  1. Úryvek – viz. Ukázka

 

  1. Formální, jazyková stránka – viz. ukázka

Tento román je psán spisovně a někdy se objeví i nějaký francouzský výraz. Velmi časté jsou dialogy, které oživují děj. Autor se také velmi věnuje popisům místností a pokojů, v kterých se děj odehrává a postav, které popisuje, jak podle zevnějšku, tak podle jejich chování.

Často se také naráží na Shakespearovo dílo a můžeme si také všimnout, že je kniha velmi ovlivněna samotným životem autora (muži se zamilují do krásy Doriana Graye).

 

  1. Zhodnocení, vlastní názor

Tato kniha se mi opravdu líbila. Je to úžasný příběh o vlastnostech, jako je arogance nebo sobeckost. Velmi zajímavé je také to, jak se Dorian postupně mění díky vlivu Henryho. Podle mého názoru je Henry opravdu špatný člověk a já nemám příliš v lásce lidi, kteří s ostatními manipulují.

Myslím, že je v knize také moc hezky ukázáno, jak žila smetánka v této době. Samé večírky a společenské akce. A nemuseli dělat nic.

Také se mi velmi líbilo, jak byly jednotlivé postavy, ale i pokoje a místnosti popisovány. Opravdu jsem si pak všechno mnohem lépe dokázala představit.

 

  1. Souvislosti, aktuálnost, divadelní, filmové zpracování

Tento film byl několikrát zfilmován. Nejnovější verze je z roku 2009.

 

Další podobné materiály na webu: