Othello – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Othello

Autor: William Shakespeare

Přidal(a): Roland_cz

 

 

 

Röhlich Roland

1. William Shakespeare je považován za největšího dramatika světové literatury a anglického národního básníka. Mezi jeho důležitá díla patří tragédie Othello, Hamlet, Romeo a Julie nebo komedie Zkrocení zlé ženy.

 

2.  Renesance: Z francouzštiny = obrození, znovuzrození.V popředí literatura nauková, alegorie, román, novela, drama a lyrika. Renesance je to myšlenkový a umělecký proud, návrat k antice, autoři se zabývali studiem spisů antických spisovatelů.

 

3.  Drama – Tragédie

V knize dominuje spletitý a složitý děj, nedodržená jednota místa, času a děje. V závěru dramat umírá velmi hodně postav.

 

4.  Příběh začíná, když zlomyslný Jago a jeho přítel Roderigo v noci vzbudí senátora Brabanzia a oznámí mu, že Othello učaroval dceru Desdemonu.  Othello je zvolen vladařem na Kypru a tak se chystá společně s Desdemonou na cestu. Desdemona prosí svého rozzuřeného otce Brabanzia o odpuštění, že si přes jeho zákaz vzala Othella za muže. Brabanzio ale Othella varuje, ať Desdemoně neublíží. Na Kypr odjíždí i Jago se svou ženou Emilií,  Roderigo a Cassio, Othellův náměstek. Roderigo miluje Desdemonu, a tak mu Jago radí jak si ji získat. Roderigo ji začne posílat drahé dary, které si však vypočítavý Jago nechává. Jago přemluví Cassia, aby si s ním dal víno. Cassio ale alkohol špatně snáší a po pár doušcích už se chová nepříčetně. Cassio v opilosti poraní Montana a rozzuřený Othello mu za trest vezme hodnost náměstka. Cassio je zdrcený, že přišel o své dobré jméno a na radu Jaga začne prosit u Desdemony, aby přemluvila svého muže. Desdemona omylem upustí svůj šátek, který najde Emilie a ta ho dá svému muži, který šátek podstrčí Cassiovi. Jago začíná Othellovi povídat o nevěře jeho ženy. Othello jeho lžím uvěří a začne se ke své ženě chovat ošklivě. Desdemona má být Othellovi nevěrná s Cassiem, který už však svou milou má. Jago povídá Othellovi o tom, jak se jeho žena líbala s Cassiem v posteli nahá, jak dala Desdemona Cassiovi jeho šátek. Othello naletí Jagovým intrikám a považuje ho za dobrého a upřímného přítele. Mezitím potká Roderigo Jaga a ptá se, proč ještě nebyl u Desdemony vyslyšen. Jago mu radí, že jedinou překážkou je Cassio a toho musí zabít. Roderigo si na Cassia počká před Biančiným obydlím a v nepozorovanou chvíli na něj zaútočí. Nakonec Roderigo umírá a Cassio je vážně zraněn. Jago pošle svou ženu za Othellem a Desdemonou, ať jim oznámí, co se stalo. Mezitím jde Othello za Desdemonou do ložnice s jediným cílem, zabít ji. Nakonec Othello Desdemonu udusí. Othello se přizná, že všechny výmysly o její nevěře mu napovídal Jago. Emilie před všemi řekne, že dala Jagovi Desdemonin šátek a ten ji chce probodnout. Nakonec ji zabije a uteče. Jaga ale dostihnou a přivedou ho před Othella tak ho zabíjí. Nakonec přistoupí Othello k Desdemoně a spáchá sebevraždu.

 

5. Othello: Zpočátku velmi rozumný a milující mladík. Jeho chybou je, že snadno uvěří kdejakým lžím, velmi dbá na zásadách. Nesnese historky o nevěře jeho ženy, i když ji miluje nevěří ji. Považuje Jaga za nejlepšího přítele, přitom chce Jago akorát získat jeho pozici vladaře.

Jago: Velmi vypočítavý mladík, jde mu jen o majetek a dobrou pracovní pozici. Nezná překážky, z lidí si dokáže udělat loutky. Působí důvěřivě.

 

6. Knížka měla velmi zajímavé téma, kdy Jago dělal kolem sebe dusno. Nelíbilo se mi, že Othello na Jagovy výmysly skočil,  a že dokázal zabít ženu, kterou miloval. Jinak byla kniha pěkně napsaná a jako v každé tragédie na konci umřelo hodně lidí.

 

Další podobné materiály na webu: