Kniha: Pěna dní
Autor: Boris Vian
Přidal(a): tesy29, PT
Boris Vian (1920 – 1959)
- všestranně zaměřený (spisovatel, hudebník, patafyzik…)
- promítá se do děl, kde jsou narážky na hudbu
- vrozená srdeční choroba
- Chloé a její lenín
- Druhou světovou válku prožil více méně na party, po válce si musel najít práci
- Colin a jeho bezstarostnost
- Další tvorba:
- Srdcerváč
- Naplivu na vaše hroby
Literárně-historický kontext
- Politická situace:
- Po II. světové válce – ztráty na životech a majetku, ztráta smyslu, morální trauma, ztráta hodnot
- Běžný život zasažen: ztráty v rodinách, krize, zničená města
- Literární vývoj:
- Existencialismus:
- nesmyslnost existence, nevyhnutelnost smrti
- Dílo je zároveň protknuto magickým realismem
- absurdní prvky, které jsou úplně samozřejmé, ale hrají v románu zásadní roli, protože dělají atmosféru
- Existencialismus:
- nereálné situace a bizarní reakce (okázalé ignorování smrti na bruslích, leknín v plicích)
- dům, který se sám mění, symbolika světla a barev
- magický realismus
Rozbor díla: Pěna dní
Hlavní myšlenka:
- Láska a přátelství, obětování se pro druhého, strach ze smrti, kritika fanatičnosti, kritika církve a náboženství, kritika sociálních poměrů, lhostejnost lidí k osudu ostatních.
Kompozice:
- chronologická
- kapitoly
Vypravěč:
- er – forma, vševědoucí
Jazykový rozbor:
- spisovný jazyk, občas hovorový
- citově zabarvená slova, zdrobněliny
- odborná slova
- vymyšlená slova
- používání hyperboly, přirovnání, personifikace, oxymorón, ironie a parodie (Jean- Sol Partre, Zvracení místo Nevolnosti…)
- symboly
Postavy:
- Colin: Bohatý, přitažlivý mladík, který měl jednoduchý život
- Chick: Colinův přítel, fanatický fanoušek Jean – Sol Partra, nedokáže se ovládat
- Alise: fanynka Jean – Sol Partra, nicméně umírněná, chce Chicka zachránit
- Chloé: Jemná, krásná dívka, která brutálně a nezaslouženě onemocní
Časoprostor:
- Čas: nespecifikován
- Místo: Paříž
Obsah a děj díla:
Hrdinou „Pěny dní“ je mladý bohatý muž jménem Colin. Ten si přeje zamilovat se, což se mu vyplní. Zamiluje se do Chloe, kterou si vezme. Ovšem hned na svatební cestě vyroste Chloe v plíci leknín. Přestože má Colin veliké bohatství, utratí veškeré peníze za květiny, jejichž vůně by měla Cloe vyléčit, což se ovšem nestane. Zároveň věnuje Colin část svých peněz příteli Chickovi, který fanaticky propadne osobnosti Jeana-Sol Partera, ten má reálné kořeny v již zmiňované osobností Jeana Paula Sartera. Chick nakupuje vše, co s Parterem souvisí. Alice, jeho dívka, toužící po svatbě, je z toho velice nešťastná. Další postavou je Colinův kuchař Nikolas, malá myška žijící v Colinově domácnosti.
Román má ve spoustě věcí reálný základ, například v prostoru, kde se děj odehrává, celková atmosféra je však imaginární, kouzelná, fantaskní, neuvěřitelná, absurdní, prostě realita převrácená na ruby i v těch nejzákladnějších motivech. Například kuchař Nikolas je neuvěřitelný švihák, svůdce, člověk s neotřelými způsoby a nápady a sám nabízí svému pánovi tykání. Colin, hlavní hrdina, se stydí za své bohatství. Prostředí je plné kontrastů. Na začátku má Colin krásný, velký, prosvětlený byt. Jeho postupné chudnutí je vyjádřeno scvrkáváním a ztmavováním bytu. Vytrácí se předměty, světlo, čistota, dobrá atmosféra. Na konci díla už i myška sotva proklouzne malou škvírkou těsně před tím, než dům úplně zanikne.
V příběhu ožívají předměty, kravata, růžový mráček a je tam plno paradoxů. Chloe onemocní na svatební cestě a může za to Colin. U hotelu, kde mají nocovat, hodí botou po Nikolasovi. Rozbije však okno od jejich pokoje a od následující noci začal Chloe v plíci vyrůstat leknín.
Celá kniha je v podstatě zpracováním lásky, Alice pro svou lásku k Chickovi vraždí srdcerváčem samotného filozofa Partera, dále knihkupce, který jeho díla a artefakty prodává, zapaluje knihkupectví. Colin dá veškeré peníze za květiny, jejichž vůně by mohla Chloe uzdravit. Láska je v díle nejsilnější veličinou. Bez ní vše ztrácí hodnotu, peníze, charakter, život, všechno. Vian zde zdůrazňuje pomíjivost lidského štěstí i lásky. Na počátku jsou všichni šťastní, zdraví, bohatí, zamilovaní a postupně vše přechází ve smutek, bídu, smrt, nicotu a nevědomost. Chloe květiny nepomohou a zemře, Chick umírá díky své závislosti na Parterových dílech rukou vymahačů daní, Alice vraždí a přijde o život při požáru knihkupectví. A Colin? Ten ke smrti pomalu směřuje. Po pohřbu Chloe přestal jíst a svůj čas tráví na břehu jezera, kde čeká na každý nový leknín, který po vykvetení zabije. Myška na konci příběhu poprosí kočku, aby ji sežrala. Ta je však líná a nechce se jí. Myška ji však přemluví, a tak kočka otevře tlamu, myška to ní vstrčí hlavičku a obě čekají, až kočce někdo šlápne na ocas, aby leknutím zkousla.
Kromě lásky je do děje zapracovaná problematika závislosti lidí na věcech, předmětech, které nejsou nezbytné. Například Chick nutí Alice, aby od něj odešla, neboť nic nemá. Přitom má ve sbírkách tak velké jmění. Předměty jsou pro něj přitom důležitější než láska, nedokáže se jich vzdát, a proto oba umírají.
Stejně jako postava Chloe i Vian trpěl chronickým onemocněním, na které nakonec zemřel a stejně jako Colin, přišla i Vianova rodina nečekaně o zděděný majetek a jeho otec musel začít pracovat. Vianovo přesvědčení, ŽE ŽÁDNÉ ŠTĚSTÍ NENÍ TRVALÉ, A ŽE SE IDYLA MŮŽE SNADNO ZMĚNIT V KATASTROFU je možná další hlavní myšlenkou tohoto díla.
Inspirace dílem:
- zfilmováno
- zdramatizováno
Srovnání:
- Kafka na pobřeží: Murakami
- magický realismus, vztahy
Reakce na dílo, kritika:
- Když vytvořil toto dílo, poslal jej do soutěže pro začínající autory, byť v té době skutečné rekordy v prodeji trhaly jeho kontroverzní „Hroby“. Tuto soutěž nevyhrál. Velice jej to rozlítilo, a nebál se dát najevo. Skrze osobní dopisy i veřejná periodika dosti peprně urážel porotce soutěže. I přes tyto výlevy román nakonec vyšel. Paradoxně u stejného nakladatelství, u kterého byla vydána vítězná básnická sbírka.
- Během jeho života nebylo moc přijímáno, nebylo ani známo. Popularita přišla až v 60. letech, kdy se kniha stala oblíbená mezi mládeží.