William Seward Burroughs – životopis

literatura

 

Jméno: William Seward Burroughs

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

William Seward Burroughs (1914 – 1997)

Život

Romanopisec William Seward Burroughs byl více známý se zkratkou svého prostředního jména, a to jako William S. Burroughs. Byl, a i po své smrti je stále považován za kultovního amerického autora románů a esejí. Byl také členem American Academy of Arts and Letters a Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres ve Francii.

William Seward Burroughs se na rodil 5.2.1914 v poměrně dobře situované rodině, která žila v St. Louis v Missouri. Dědeček byl zakladatelem velké firmy, matka dcerou ministra a jeho otec byl majitelem starožitnictví. Dětství pro něho však nebylo jednoduché. Kromě toho, že trpěl úzkostmi a halucinacemi byl také zneužit partnerem své chůvy. Toto všechno se následně odráželo v jeho díle.

První studia byla spojena s John Burroughs School v St. Louis. Vzhledem k tlaku rodičů pokračoval na The Los Alamos Ranch School v Novém Mexiku. Kromě nenaplněné lásky k chlapci zde prožíval také teror spojený s vojenským režimem školy. Školu nakonec opustil a dostudoval v roce 1932 na Taylor School v St. Louis.

Následně začal studovat na Harvardu, obory anglická literatura a lingvistika. Jeho studium bylo mimo jiné spojeno i s kontaktem gay subkultury. Během tohoto období napsal několik literárních děl, ve kterých mimo jiné popisuje i nejznámější místa spojená s touto společností. Graduoval v roce 1936. I když šlo o konec jeho formálního vzdělávání, v řadě oblastí pokračoval samostudiem.

Po Pearl Harboru se v roce 1942 přihlásil do armády, se snem stát se důstojníkem. Tento sen se mu nedařilo splnit, a proto se nechal vyhodit jako mentálně nezpůsobilý. A to s odkazem na čin z roku 1940, kdy si kvůli neopětované lásce uřízl část malíčku.

Jeho následný život byl spojený s řadou povolání, jako barman či deratizátor. Byl spojený také se závislostí na opiátech. S drogami vždy spojoval možnost osvobození mysli. Jeho osobním životem procházeli i lidé, jako Herbert Huncke, nebo Jack Kerouac.

V roce 1944 začal William Seward Burroughs společně žít s Joan Vollmer-Adamsovou. Později vstoupili do svazku manželského. Vzhledem k jejich drogové závislosti a psychotickým stav však jejich vztah procházel řadou problémů. Vše vyvrcholilo rokem 1951, kdy svou ženu zastřelil.

Tato událost znamenala jeho útěk z Mexika do USA. Odsouzen byl v nepřítomnosti. Jeho trest byl postupem času promlčen. William s. Burroughs zemřel 2. srpna 1997 v Lawrence, ve státě Kansas.

 

Dílo

Jelikož je William Seward Burroughs často považován za zakladatele beat generation, jsou jeho díla spojena s velkou oblibou. Obdivován je však i jeho talent, stejně jako literární experimenty. Toto jsou díla nejvýznamnější.

Feťák – Zajímavé autobiografické dílo, které bylo vydáno v roce 1953. Jedná se o popis samotného Burroughse v době, kdy byl závislý na alkoholu, morfiu, heroinu a celé řadě dalších dostupných drog, které se staly jeho běžnou součástí života.

Nahý oběd – Tento román vyšel jako první ve Francii, a to v roce 1959. I jeho tématika je spojená s drogami. Popisuje příběh nejenom klasického uživatele, ale také dealera drog, kterým je William Lee.

Teplouš – Román z roku 1985, který byl psán v lech 1951 – 1953. Jedná se o autobiografický příběh odehrávající se v oblasti jihu Ameriky. Zároveň jde o volné pokračování autobiografie s názvem Feťák a tedy o mapování další jeho životní etapy.

Hubitel! – Originálním názvem Exterminator! Tato kniha byla vydána v roce 1973. Popisuje v ní jedno ze svých povolání, kterým byla práce deratizátora.

Mezi další tituly, za kterými stojí William S. Burroughs, patří například Hebká mašinka, Dopisy o yagé, Západní země, Ohyzdný duch nebo dílo Škola mého života: kniha snů.