Bulletin

literatura

 

Jméno: Bulletin

Zařazení: Literární pojem

Přidal(a): David Hampl

 

Pojmem bulletin se označuje specializovaný časopis či jiný podobný informační materiál, který je určen a vydáván pro menší okruh čtenářů. Příkladem takových tiskovin mohou být i bulletiny literární. Slovo bulletin pochází původně z francouzštiny.

 

Bulletin Svazu českých spisovatelů

Svaz českých spisovatelů byl oficiální název organizace, která v letech 1969 až 1970 sdružovala spisovatele, literární vědce a kritiky. Jako oficiální datum vzniku Svazu českých spisovatelů se udává 10. červen 1969, kdy společně se Svazem slovenských spisovatelů měl nahradit celostátní Svaz československých spisovatelů. Sjezd spisovatelů, který se konal v Praze, ustanovil za předsedu tohoto nově vzniklého Svazu českých spisovatelů Jaroslava Seiferta. V době svého vzniku měl svaz více než pět set členů. Vzhledem k tomu, že vznikl v počátcích normalizace, vycházely jeho hlavní principy z idejí, které byly spojeny s Pražským jarem 1968. O svých krocích předsednictvo a sekretariát Svazu českých spisovatelů informovaly členy svazu prostřednictvím interního Bulletinu, který redigoval Jiří Kupka. Od konce roku 1969 začaly státní orgány podnikat kroky, ze kterých bylo patrné, že se snaží činnost svazu co nejvíce limitovat. Mezi tyto kroky patřil například i zákaz vydávání vlastních periodik, tedy již zmíněného Bulletinu. Rozhodujícím krokem k naprostému omezení činnosti svazu bylo poté v dubnu 1970 převedení svazového nakladatelství Československý spisovatel pod Český literární fond.

 

Voknoviny

Voknoviny jsou specifickým bulletinem určeným pro současnou undergroundovou subkulturu, jeho obsahem jsou tak nejrůznější informace z undergroundové scény, které souvisejí s koncerty, kapelami či vernisážemi, zveřejňují se v nich ale také recenze na rozmanitá představení či knihy. V tištěné verzi vychází čtyřikrát ročně od roku 2014. Kořeny tohoto časopisu souvisejí s původním undergroundovým samizdatovým časopisem Vokno, který vycházel od roku 1979, zaměřoval se především na hudbu a literaturu a byl jedním ze základních pilířů tehdejší undergroundové scény. Osobou, která původní i současný bulletin spojuje, je František Stárek, který je známý jako jedna z hlavních osobností československé undergroundové subkultury sedmdesátých a osmdesátých let. V osmdesátých letech byl Stárek společně s dalšími lidmi za vydávání časopisu dokonce vězněn. Od roku 1987 do roku 1990 Stárek vydával stejnojmenné i Voknoviny, které měly za úkol zrychlit tok informací a převažovaly v nich zprávy o koncertech, výstavách a také represích proti undergroundu.

 

Současné literární bulletiny

Jedním z oblíbených literárních bulletinů současnosti je Host, který je vydáván v Brně Spolkem přátel časopisu Host a svým jménem navazuje na časopis Host do domu. Časopis vychází jednou měsíčně a jsou v něm otiskovány nejrůznější články a recenze související s českou i světovou literaturou a také původní česká tvorba. S časopisem je navíc spojeno i stejnojmenné literární nakladatelství. Další možností je časopis Tvar vycházející v novinové podobě jednou za čtrnáct dní, založen byl brzy po revoluci v roce 1990. Podobně jako Host otiskuje zejména nejrůznější recenze, kritiky, rozhovory a ukázky z původní poezie a prózy. Od roku 1987 vychází časopis Revolver Revue, který se původně věnoval zejména undergroundu. Dnes vychází čtyřikrát ročně a kromě literatury se věnuje také výtvarnému umění, filmu, designu či architektuře. Pro milovníky poezie je určen časopis Psí víno, který se zaměřuje na současnou českou i světovou poezii, vychází pětkrát ročně.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.