Daniel Keyes – životopis

literatura

 

 Jméno: Daniel Keyes

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Daniel Keyes byl spisovatel, který zkoumal, jak funguje mozek – zejména ve svém nejslavnějším románu Růže pro Algernon. Tento autor zemřel ve věku 86 let, byl americkým autorem sci-fi.

 

Život

Daniel Keyes se narodil 9. srpna 1927 v Brooklynu v New Yorku a zemřel 15. června ve městě Boca Raton na Floridě. Příčinou jeho úmrtí byl zápal plic. Jeho otec Willie provozoval prodejnu s knihami, kovovým šrotem a starým oblečením; jeho matka Betty byla kosmetička. Keyes byl od raného věku extrémně krátkozraký a pronikavý strach, že jednoho dne bude slepý, ho přivedl k živému čtení. Jeho zrak se však naštěstí nehoršil.

Ještě před tím, než Keyes začal psát, vystudoval medicínu a vstoupil do americké námořní služby. Získal bakalářský titul v oboru psychologie (1950) a magisterský titul v angličtině a americké literatuře (1961) na newyorské univerzitě.

Po ukončení studia se chvíli živil jako podomní prodejce encyklopedií, poté pracoval v časopisu Marvel Science Stories, kde byla také roku 1952 vytištěna jeho první povídka s názvem Precedens. V tomto roce se také oženil s Aureou Georgínou Vazquezovo, s níž měl tři děti. Následovaly další povídky, které byly vydané pro tento časopis – roku 1952 Robot Unwanted a také povídka Something Borrowed.

Po úspěchu povídky a poté i románu Růže pro Algernon začal Keyes vyučovat angličtinu a tvůrčí psaní na Wayne State University v Detroitu (1961-66) a na Ohio University (1966-2000). V roce 2000 odešel do důchodu a odstěhoval se na Floridu.

Inspirací pro hlavní postavu románu Růže pro Algernon Charlieho Gordona přišla v okamžiku, kdy se Keyes živil jako lektor angličtiny – učil v kurzu pro studenty, kteří bojovali se základní gramatikou. Tam byl konfrontován s chlapcem nešťastným se svým postavením, který se Keyesovi svěřil: „Chtěl bych být chytrý.“

Kromě sci-fi psal psychologické thrillery a literaturu, včetně autobiografie, Algernon, Charlie a já: The Writer’s Journey (1999). Keyes byl v roce 2000 oceněn autorským emeritním statusem sci-fi spisovatelů Ameriky.

 

Dílo

Růže pro Algernon

Tento román pochází z roku 1966. Získal řadu ocenění, například cenu Nebula z roku 1967. Román vznikl na základě povídky, kterou sám napsal již v roce 1959 (tato povídka byla oceněna cenou Hugo 1960). Z filmu se roku 1968 stal film s názvem Charly, poté také hudební, scénická hra, rozhlasová hra a moderní tanec.

Román je popisován z pohledu mentálně zaostalého Charlieho, který si vede deník. Na začátku je patrné, že Charlie neumí ani správný pravopis, píše s chybami a jeho úvahy jsou na úrovni malého dítěte. Podstupuje řadu psychiatrických testů, ve kterých soutěží s myší pojmenovanou Algernon. Tato myš je zároveň předchůdce experimentálního pokusu, který byl poté proveden i na Charliem. Avšak na Algernon se začínají projevovat špatné účinky a Charlie musí čelit zběsilé realizaci, že dar, který mu vědecká komunita udělila v rámci zvýšeného IQ, nemůže být ani zcela přínosný, ani trvalý

 

Pátá Sally

Pátá Sally (The Fifth Sally) je příběh o servírce, která žije ve velkém městě. Je rozvedená a osamělá. Ačkoli si to neuvědomuje, je také čtyřmi zcela odlišnými lidmi: Nola, nezávislý umělec, který má studio v Greenwich Village; Derry, šťastný divoch; Bella s talentem pro zpěv a tanec; a konečně Jinx, nenávistný vrah. Kdykoli se stane, že na Sally začne působit velké napětí, převezme ji jedna z postav. Úkolem moudrého a trpělivého psychiatra Rogera Ashe je vypořádat se s tímto případem vícenásobné osobnosti a pomocí pečlivé léčby se pokusit spojit čtyři nesourodé osobnosti „páté Sally“.

 

Osobnosti Billyho Milligana

Tento román, který byl vydán roku 1981, získal ocenění Kurd-Laßwitz-Preis roku 1986 a cenu Seiun roku 1993. Hlavní postavou trpí disociativní poruchou osobnosti. Je poměrně snadno ovlivnitelná, a tak na základě chování dvaceti čtyř různých osobností spáchá nemalé zločiny – loupí, unese a znásilní tři ženy. Jako pokračování byl napsán román The Milligan Wars roku 1994.

 

Unveiling Claudia: A True Story of Serial Murder

Román vydaný roku 1986 na základě skutečné události. Žena se přizná k několikanásobným vraždám, avšak po dobu její vazby vražedné útoky stále pokračují.

 

The Asylum Prophecies

Román z roku 2009 vypráví o ženě, která trpí rozpolcenou osobností. Je ale jedinou, která může zastavit útok proti Spojeným státům.

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.