Dante Alighieri – životopis

literatura

 

 Jméno: Dante Alighieri

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Básník, spisovatel, politický myslitel Dante Alighieri byl středověký italský básník a filozof, jehož poetická trilogie, Božská komedie, udělala nesmazatelný dojem jak v literatuře, tak v teologii.

 

Život

Dante Alighieri se narodil někdy v květnu roku 1265 ve Florencii. Zemřel na malárii 13. nebo 14. září 1321 ve městě Ravenna. Dante byl italský básník a morální filosof, který se proslavil zejména svou Božskou komedií. Toto dílo obsahuje celkem tři části, které představují tři úrovně křesťanského posmrtného života: očistec, ráj peklo.

Dante vyrůstal ve složité florentské politické scéně. Jeho matka zemřela jen pár let po jeho narození. Když bylo Dantem asi 12 let, byl oženěn s Gemmou Donati, dcerou rodinného přítele. Ačkoli si tuto dívku Dante skutečně kolem roku 1285 vzal, byl zamilovaný do jiné ženy – Beatrice Portinari, která měla na díla Danteho (i na básníka samotného) veliký vliv. Její charakter tvořil páteř Božské komedie.

Dante se s Beatricí setkal, když jí bylo devět let a zamiloval se do ní na první pohled. Jejich látka byla platonická, což se dalo nazvat výrazem lásky a obdivu, a neopětovaná. Beatrice zemřela nečekaně v roce 1290 a o pět let později Dante publikoval své první dílo Vita Nuova (Nový život).

V období Beatriciny smrti se Dante ponořil do studia filozofie a machinace florentské politické scény. Kolem roku 1295 se aktivně zapojil do politického života ve Florencii. Vstoupil do strany Cerchiovců, kteří byli označování jako „bílí“ nebo „bílí guelfové“. Ti byli protivníky „černých guelfů“, tedy strany Donatiů. Vzhledem k tomuto působení byl Dante zřejmě vyhoštěn z Florencie. To byl začátek jeho nejproduktivnější umělecké období. Nyní začal psát Božskou komedii.

Poslední léta svého života strávil v Ravenně, kde dokončoval svou Božskou komedii. Nakazil se malárií, na kterou pravděpodobně i zemřel.

 

Dílo

De vulgari eloquentia 

Toto dílo se do češtiny překládá jako O rodném jazyce (dříve O řeči lidové). Toto dílo napsal Dante ještě v latině, ale nedokončil jej.

Hostina (Il convivio)

Hostina vznikla v roce 1307 a byla již napsány v italštině. Taktéž toto dílo zůstalo nedokončené, skládá se ze tří částí.

De monarchia 

Traktát De monarchia byl napsán latinsky a vznikl v roce 1310. Tato kniha byla zařazena do Indexu zakázaných knih (katolickou církví).

Božská komedie

Tato báseň patří mezi velká díla středověké literatury a je považována za největší dílo literatury vytvořené v italštině. Jedná se o filosofickou křesťanskou vizí věčného osudu lidstva. Božská komedie je alegorie lidského života prezentovaná jako vizionářská cesta skrze křesťanský posmrtný život, napsaná jako varování před zkorumpovanou společností. Ta se má vydat na cestu spravedlnosti. Báseň byla napsána v první osobě a sleduje Danteovu cestu přes tři křesťanské říše mrtvých: peklo, očistec a nakonec ráj. Peklem a očistcem ho provází Vergilius (básník), zatímco v ráji na něj čeká jeho Beatrice. Cesta trvá od noci před Velkým pátkem do středy po Velikonocích na jaře roku 1300.

Struktura tří říší posmrtného života je následována společným vzorem devíti stupňů plus další (a nejdůležitější) desátý: devět kruhů pekla následovaný úrovní Lucifera, devět kruhů očistce s Edenovou zahradou a devět kruhů ráje.

Nový život

Dílo známé také pod svým originálním názvem Vita Nuova vzniklo v roce 1295, pět let po smrti Beatrice. V tomto díle popisuje Dante svou tragickou lásku k Beatrice. Kromě toho, že se jedná o první veršovanou knihu Danteho, Nový život je pozoruhodný v tom, že jej Dante napsal v italštině – v té době totiž bylo obvyklé psát v latině.