Edice Expedice

 

 Jméno: Edice Expedice

 Přidal(a): Lucie

 

 

Edici Expedice založil Václav Havel spolu s další významnou osobností, kterou byla Daňa Horáková. V tehdejší době do ní mohli přispívat všichni, kteří nějakým způsobem chtěli vyjádřit svůj názor. Edice Expedice fungovala od roku 1975 a byla takto nazvána proto, že vycházela pod nakladatelstvím, které vlastnil Václav Matěj Kramerius jménem Česká expedice. Po tom, co spoluzakladatelka Daňa Horáková odešla do zahraničí, převzal její expediční povinnosti bratr Václava Havla.

Koncem 70. let byl v naší zemi hlad po nějaké literatuře a právě proto byla tato edice založena. Bratr Václava Havla, Ivan M. Havel, se po odchodu Daňi staral o organizační věci. Vyšlo přibližně 250 titulů. Lidé měli přístup k literatuře, často si ji mezi sebou půjčovali a svazky tak kolovali mezi lidmi. Autoři vše dělali zadarmo, a ještě ke všemu ve strachu, že je mohou zatknout. Šlo jen o to, mít kde publikovat svá díla.

 

Tehdejší komunistický režim však některá díla zakazoval i přesto, že nebyla v ničem špatná a dnes se je všichni učí na základních a středních školách. V Edici Expedice byly díla Václava Havla

  • Audience
  • Vernisáž

Ale byly tam i díla Bohumila Hrabala nebo Václava Černého. V současné době se můžete setkat s názvem Příběh Edice Expedice. Ta vypráví příběh toho, jak tenkrát Edice Expedice vznikla a podrobnější informace o tom, jakým způsobem fungovala. Na jejím vydání se podílelo mnoho lidí. V závěru knihy pak najdete rozhovory s těmi, kteří v tehdejší Edici vydávali.

 

Daňa Horáková

Jak už bylo zmíněno, byla jednou ze zakladatelek Edice Expedice. Narodila se v roce 1947 v Německu, poté se ale její rodina přestěhovala do Čech. Vystudovala filosofickou fakultu na Karlově univerzitě. Dva roky dokonce strávila na studiích v New Yorku a to mezi lety 1968-1969. Po návraty z New Yorku, nejen že zakládala Edici Expedice, ale také byla signatářkou Charty 77. V roce 1979 se odstěhovala do Německa, kde vydala další knihy a kromě jiného byla také zástupkyní šéfredaktora jednoho německého časopisu.

 

Václav Havel

Všichni jej znáte jako prezidenta, nicméně byl i skvělým dramatikem a odpůrcem komunistického režimu. Dalo by se říci, že byl spíše dramatikem než prezidentem. Napsal několik děl, z nichž mezi nejznámější patří třeba Zahradní slavnost nebo Vyrozumění. Kromě toho, že zakládal Edici Expedice, také v roce 1989 spoluzakládal Občanské fórum, což bylo hnutí, které bojovalo proti komunistickému režimu. Zemřel v prosinci 2011 na dlouhodobé zdravotní obtíže.