Heinrich Mann – životopis

literatura

 

Jméno: Heinrich Mann

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Německý romanopisec, esejista a sociální kritik Heinrich Mann (1871-1950) dosáhl největšího úspěchu svými kritikami německé společnosti. Jediná dcera tohoto spisovatele, Leonie, se vdala za českého spisovatele Ludvíka Aškenazyho.

 

Život

Heinrich Mann, nejstarší dítě Thomase Johanna Manna a Júlia da Silva Bruhns, se narodil v Lübecku 27. března 1871. Jeho otec byl energický a úspěšný podnikatel. V roce 1863, ve věku 23 let, zdědil vlastnictví firmy Johann Siegmund Mann, sýpka a lodní doprava z minulého století. Heinrich vzpomínal na svého otce jako na „mladého a bezstarostného“. Matku popisoval jako „velmi obdivovanou krásku s hudebním talentem“.

Heinrich Mann odmítl vstoupit do rodinného podniku a v říjnu 1889 byl zaměstnán v Drážďanském knihkupectví Jaensch & Zahn jako učeň. Jeho zaměstnavatel nebyl ohromen novým učedníkem a obvinil ho z toho, že je „apatický a indolentní“.

V roce 1890 publikoval některé své básně v časopisu Die Gesellschaft – tento časopis byl považován za nejvíce modernistický své doby. Následující rok se Heinrich Mann přestěhoval do Berlína s ambicí být úspěšným romanopiscem. Avšak jeho otec se proto na Heinricha zlobil, přál si, aby jeho děti byl vzdělány prakticky.

V roce 1891 ale zdědil z otcovského majetku dostatek peněz, aby mu to umožnilo soustředit se na kariéru spisovatele. Jeho hrdinou byl Heinrich Heine. Po vydání prvního románu v roce 1893 se mu nepodařilo příliš uspět. Nebyl schopen získat živobytí jako romanopisec a v dubnu 1895 se stal redaktorem časopisu Das zwanzigste Jahrhundert, který byl antikapitalistický a často antisemitský – Heinrich sám kreslil karikatury bohatých Židů a intelektuálů a napadl moc židovského tisku.

Poté, co onemocněl tuberkulózou, strávil nějaký čas v sanatoriu ve Švýcarsku.

Od poloviny 90. let do první světové války žil Mann převážně v Itálii a ve Francii. Jeho romány z těchto let se zabývaly především společenským životem v císařském Německu.

V roce 1935 získal československé státní občanství.

Zemřel 11. března 1950 ve věku 78 let v Santa Monice.

 

Dílo

In einer Familie

Jedná se o první román tohoto autora, můžeme ho přeložit jako Uvnitř rodiny. Byl vydán v roce 1893. avšak přílišnou slávu svému autorovi nepřinesl.

V zemi hojnosti

Tento román byl vydán v roce 1900 a autor v něm protestuje proti provázanosti politické společnosti a umění. Tato kniha byla založena na Maupassantově Bel Ami. Satiristicky zobrazovala Němce střední třídy. Ústřední postavou je zkorumpovaný židovský bankéř James L. Türkheimer, jehož dům je centrem finanční manipulace a intrik vysoké společnosti.

Bohyně, aneb, Tři romány vévodkyně z Assy

V této trilogie z roku 1902 zobrazoval autor estetiku a individualismus v Evropě na přelomu století.

Honba za láskou

Tento román kritizoval umělcův bratr Thomas Mann (držitel Nobelovy ceny za literaturu). Říkal, že tento román o životě mnichovské buržoazie je o „napjatých vtipech“ a „hanebných drahách a kotrmelcích“.

Profesor Neřád

Jedná se o vůbec nejznámější román autora, který byl vydán v roce 1905. Hlavní postavou je středoškolský profesor Raat (od jeho jména je pak odvozen Unrat, tedy neřád). Tento učitel ve wilhelminianském Německu tyranizuje své žáky. Sám se ale zamiluje do svůdné tanečnice Rosa Fröhlichové a začne žít pochybným způsobem života. Tento román byl mnohokrát zfilmován, nejznámější je ale verze pod jménem Modrý anděl. Tento film režíroval Joseph von Sternberg a roli svůdné tanečnice ztvárnila Marlene Dietrich – tato role z ní udělala hvězdu.

Poddaný

Tento román z roku 1918 zesměšňuje maloměšťáctví, které podle autora přispělo k vývoji nacismu.

Zrání krále Jindřicha IV. 

Jedná se o alegorii nacistického Německa z roku 1938.

Lidice

Autor vyjádřil nesouhlas s vyvražděním vesnice Lidice. Avšak neznal přesné události, a tak jej česká veřejnost příliš nepřijala – nebyl ani přeložen.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.