Hlava XXII – rozbor díla k maturitě (5)

 

Kniha: Hlava XXII

Autor: Joseph Heller

Přidal(a): tereza93

 

 

 

 

 

Forma

Lit. druh: epika

lit. směr:  protiválečný satirický román

Jazyk: spisovný i nespisovný (vulgarismy, vojenský slang), použití slov neutrálních i stylově zabarvených. Využití ironie, satiry, situační komedie, černý humor. Některé scény naturalisticky popsané – zdůrazňují vážnost sdělení

 

Obsah

 

Hlavní téma není- kapitoly spojuje postava Yassariana . Vedlejší téma: hlava 22 – voják smí být propuštěn domů jako blázen, aby mohl být takto propuštěn, musí o to požádat, čímž dokáže, že blázen není.

Děj :  Román je o příslušníku letectva americké armády Yossarianovi. Yossarian vidí denně umírat své přátele a jiné oběti nesmyslné války, každý den bojuje s vojenskou byrokracií a nelogickými předpisy. Stále se snaží dostat se z války, hodně času tráví v nemocnici, kde nemusí nic dělat. Občas provádí kousky na pokraji recese, aby nemusel znovu lítat (posune šňůru na mapě, aby nemusel jít dobývat území). Nakonec se rozhodne utéct, jako to udělal jeho kamarád Orr (dopádloval v záchranném člunu do Švédska), tím román končí, takže nevíme jestli se mu to povedlo.

 

Postavy:

kapitán Yossarian (syn Syrských přistěhovalců do Ameriky))– typ nehrdiny, uvědomuje si vlastní nicotnost, bezradnost je šokována světem zhroucených ideálů a morálních hodnot.  Nechápe, proč by měl bojovat a umřít kvůli někomu jinému.

Plukovník Cathcart – Velitel jednotky ve které slouží Yossarian, touží stát se generálem. Stále jednotce zvyšuje počet povinných bojových letů, aby byla nejlepší. Je hodně ovlivňován podplukovníkem Kornem a stále si protiřečí, hlavně pokud se jeho rozhodnutí nelíbí jeho nadřízenému.

Milo Minderbinder – Proviantní důstojník, stará se o zásobování (nejdřív jen jednotky pak už skoro všech) obchoduje téměř se vším. Stará se o rozvoj syndikátu, do kterého zahrne i některé Němce a vozí jídlo v jejich letadlech. Vytvoří tak obchodní společnost, která je nad rámec války.

Náčelník bílý Polozub, Hladový Joe, Mcwatt, doktor Daneeka,….- nakonec všichni umřou (doktor Daneeka jen papírově)

 

Čas: 2. sv. válka

Prostor: ostrov Pianosa (poblíž Itálie), Řím

Kompozice: složité prolínání časových rovin, 42 kapitol

 

Literární historie

Hlavní myšlenka díla: absurdně realistický román proti válce a militarismu, výsměch válečné absurditě (viz i Hašek); válka zobrazena z jiného zorného úhlu než tradičně: ne jako konflikt americký voják x nepřítel, ale jako voják x armáda, instituce, v níž neznamená nic; nejhorší důsledky války jsou konec mravních jistot, logických soudů, degradace citu = horší než fyzická smrt; analýza a kritika absurdity, nesmyslnosti, zbytečnosti smrti a zabíjení

 

Politická situace:  2. sv. válka se stala významným tématem literatur všech zemí, které byly válkou zasaženy. Autoři protestovali ve svých románech proti krutosti války, oslavovali hrdinství, statečnost a odvahu, ale i vlastenectví a kamarádství bojujících ukazující strach, zbabělost, kolaboraci a egoismus. Někteří autoři ukazovali válku satiristicky a humoristicky.

Lit. kontext: světoví spisovatelé 2 pol. 20. století. Tyto autory nelze přiřadit k vyhraněným lit. tendencím. )James Clavell – král krysa, William Styron –Sophiina volba, Mailer Norman – nazí a mrtví)

 

Autor: Joseph Heller (1923 – 1999) americký spisovatel, psal satirická díla zejména novely a dramata. Pocházel z Brooklynu v New Yorku, jeho rodiče byli židovští přistěhovalci z Ruska. Ve 2. sv. sloužil u amerického bombardovacího letectva na Korsice. Studoval na Columbijské univerzitě v New Yorku, poté na Oxfordu v Anglii. Po ukončení studií pracoval v několika reklamních agenturách a věnoval se psaní. Roku 1975 se stal mimořádným profesorem literatury City College v New Yorku.

Vliv na dané dílo: autor vychází z vlastních zkušeností – román je svým způsobem absurdní, ale realistický.

 

Další autorova tvorba: Něco se stalo (1974) románový monolog průměrného Američana žijícího v šedesátých letech, který není schopen uniknout prázdnotě života.

Gold za všechny peníze (1979)–  románová satira, v níž se hlavní hrdina pokouší uniknout před svou rodinou do politického života.

Bůh ví (1984) – satirický příběh o životě starozákonního krále Davida

Neveselá záležitost (1986)

Nemalujte si to (1988) –  experimentální historický román, který je podobenstvím o úpadku umění.

Tehdy a teď: Z Coney Islandu až sem (1998

Zavíráme! (1994) – navazuje na Hlavu XXII, hrdinové, ke kterým se vrátil, nyní řeší problémy spojené se stářím a blížící se smrtí

Portrét umělce v pokročilém věku – objeveno v pozůstalosti

 

Vliv díla: Svým pojetím absurdnosti války bývá Hlava XXII srovnávána s Haškovými o řadu let staršími osudy dobrého vojáka Švejka. Na obdobném tématu stojí americký seriál M.A.S.H. z prostředí korejské války, který se Hlavě XXII blíží motivem paragrafu osvobozující blázny z armády i stylem humoru. Dílo Hlava XXII bylo roku 1970 zfilmováno Mikem Nicholsem

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.