Moderní literární směry

literatura

 

Jméno: Moderní literární směry

Zařazení: Literatura

Přidal(a): Nikola Strnadová

 

Dosavadní úspěšný rozvoj společnostem umožňoval pozitivní pohled na skutečnost. Pak ale koncem přišla změna na rychlé životní tempo, chaos, konkurenční boj a katastrofické představy. Rostla nenávist a neshody ke každodenní realitě, tím pádem vznikala beznaděj.

  • Impresionismus neboli dojem. Hlavní dojem na lid dělali malíři jako např. Monat a Pegas. V literatuře – okamžité vyjádření nálady, neopakovatelné chvíle jako smutek, radost a nostalgie.
  • Dekadence neboli úpadek. Opovržení životem, nuda, marnost, smutek nebo skepse. Pocity rozkladu a smrti, úsilí pro čisté umění.
  • Symbolismus – důraz na hudebnost verše, volný verš, snaha vsugerovat pocit a podmanivá působivost.

 

Moderní světová literatura

  • Německo – Rainer Maria Rilke narozen roku 1875 a roku 1926 ve věku 51 let zahynul. Dekadence k hymnickým meditacím o životě, utrpení, lásce a smrti.
  • AnglieOscar Wilde. Narozen roku 1854 a roku 1900 ve věku 46 let zahynul. Oscar byl prozaik, dramatik a básník. Představitel anglické dekadence. Pohádkové sbírky: šťastný princ, slavík a růže. Jediný cíl života -> krása a rozkoš.
  • USAWalt Whitman narozen roku 1819 a roku 1892 ve věku 73 let zahynul. Průkopník civilismu. Severoamerický básník, hlasatel demokracie.
  • Rusko – Alexandr Alexandrovič Blok narozen roku 1880 a roku 1921 ve věku 41 let zahynul. Představitel symbolismu. Verše o krásné dámě.
  • FrancieCharles Baudelaire narozen roku 1821 a roku 1867 ve věku 46 let zahynul. Bývalý básník, kritik. První překlad do češtiny byl proveden Vrchlickým. Jeho otec zahynul, když Charlesovi bylo pouhých 5 let a s otcem si nerozuměli. Přestěhoval se do Paříže, ve které dostal za trest odjet do Indie. Paul Verlaine – narozený roku 1844 a roku 1896 ve věku 52 let zahynul. Bohémský způsob života, název prokletí básníci vymyslel on.
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.