My děti ze stanice ZOO – rozbor díla (7)

 

  Kniha: My děti ze stanice ZOO

  Autor: Christiane Vera Felscherinow

  Přidal(a): ancalima

 

 

 

 

1.       Žánr knihy

Autobiografický román  – autorka zpracovává své vlastní zážitky, a vzpomínky, to, co kdysi sama prožila, v tomto případě na drogovou závislost v mládí.

Reportážní román – dílo obsahuje nejen výpovědi hlavní hrdinky příběhu, ale také výpovědi vyšetřovatele, kamarádů, přátel z party, její matky, i lidí, kteří ji pod vlivem drog znali a pozorovali. Tyto výpovědi byly nahrány na magnetofonový pásek a posléze zpracovány ve formě reportáže do této knihy.

V roce 1978 vypovídá Christiane F. v jednom soudním procesu jako svědkyně. Její výpověď zaujala reportéry známého časopisu Stern, kteří se rozhodli udělat rozhovor s Christiane. Rozhovor měl trvat 2 hodiny, ale protáhl se na dva měsíce.

Šokující zpověď mladé narkomanky byla tak zajímavá a poutavá, že z ní vznikla kniha. Všichni členové narkomanské party, kteří žili, tuto knihu podpořili a přidali své výpovědi.

 

2.       Obsah díla                         

–         Kniha vypráví skutečný příběh německé narkomanky Christiane.

–         Příběh začínátím, že se 6 tiletá Christiane přestěhuje s rodiči z venkova do hlavního města Berlína, kde rodiče chtějí získat nové pracovní příležitosti. Koupí velký byt, ve kterém se rozhodnou založit seznamovací kancelář. Toto podnikání však ztroskotává.

–         Otec nese neúspěch velmi těžce a začíná pít. Stává se z něj alkoholik, je stále zlý a nervózní, a pravidelně v opilosti bije Christianu a její o rok mladší sestru.

–         Matka už to s otcem nemohla vydržet, a tak od něj odchází. Rozvádí se a nachází si nového přítele Klause. Christiane se sestrou se s ním však nesnášejí.

–         Christianina sestra odchází zpět k opilému otci.

–         Christiane je velmi osamělá. Najde si ve škole kamarádku Kessi, která naučila Christianu chodit za školu, pít alkohol a chodit do evangelického ,,Domu středu,,,kde Christiana poprvé, ve svých 12 ti letech, zkusila hašiš. Ve škole se prudce zhoršil její prospěch.  Potkala mladíka jménem Axel, a zamilovala se do něj. Axel je pokročilý narkoman, což se mu stává osudným. Umírá na záměrné předávkování   – píchá si na záchodě,,zlatou dávku,,.Na rozloučenou napsal dopis, ve kterém všechny varuje před drogami.

–         Christiane poprvé navštěvujeSound – nejmodernější diskotéku v Berlíně.

–         Tady se setkává s heroinem a stává se členkou drogově závislé party.Christiane se zpočátku droze brání, ale časem podlehne. Všichni v partě jej berou, také Christiana a její kluk Detlef.

–         Parta se pravidelně schází ve stanici berlínského metra ZOO. Tato stanice se postupně stává vyhlášenou  především prostitucí narkomanů a narkomanek.

–         Zpočátku se Christiana cítila dobře. Byla veselá, uvolněná, s matkou vycházela lépe a ve škole se jí také lépe dařilo. Když byla ,,sjetá,, byla šťastná a život ji bavil.

–         Časem se její stav začínal měnit. Začala být tělesně i psychicky závislá. Dostavila se nervozita, napětí, stres, neustálá touha po droze.  Přestala chodit do školy.

–          K matce byla hrubá, sprostá, drzá. Christiane přestávala mít peníze na své denní dávky, které se neustále zvyšovaly. Peníze jí dával přítel Detlef, který nechtěl, aby se z Christiany stala prostitutka, a tak na drogy vydělával prostitucí on sám. Christiana kradla.  Postupně jim peníze přestávaly stačita museli se chodit prodávat oba.

–         Z Christiane se stává ve 13 letech nejlacinější a nejubožejší prostitutka.

–         Oběma začíná být jasné, že takhle žít nemohou a ani nechtějí. Rozhodnou se podstoupit odvykací kúru. O závislosti Christiane na drogách se dozvídá její matka, najde ji v koupelně s jehlou. Celé 2 roky nevěděla o dvojím životě své dcery, a snaží se jí co nejvíce pomoci. Oba mladí lidé odvykali asi týden a prožívali neskutečně těžké abstinenční příznaky. Měli bolesti, potili se, zvraceli, měli teplotu, potili se, nemohli požít ani strávit žádné jídlo. Pouze jogurty. Nevydrželi a museli z léčebny odejít.

–         Téměř ihned si píchli heroin. Takhle to zkusili asi 6 krát. Nejdéle dokázali bez drogy abstinovat 14 dní.

–         Christianina matka byla ze stavu své dcery zoufalá, a tak Christianu odvezla z Berlína pryč, k příbuzným daleko od Berlína. Tím jí dala v 15 ti letech novou šanci žít a přežít.

–         Někteří její kamarádi z party, i její nejlepší kamarádka, však toto štěstí neměli, stali se oběťmi heroinu, zemřeli.

–         Na venkově se jí však vrací minulost. Je vyhozena ze střední školy, a jako bývalou narkomanku ji nikam nechtějí přijmout. Jde tedy na základní školu.

–          Sní o tom postavit domek, mít zahradu a na ní zvířata, a přístupovou cestu by zrušila, aby se nemusela vracet do reálného světa.

–         Christiana se po sepsání této knihy stala slavnou, obdržela značný honorář, který jí, bohužel, dopomohl k opětovnému návratu k heroinu.

–         Odvykla si, ale v pořadu o drogách přiznala, že každý den užívá metadon. Otěhotněla s o 10 let mladším přítelem Alexandrem, který ji opustil, a Christiane porodila ve 34 letech zdravého chlapce Jeana Filipa, se kterým zůstala sama.

–         Detlef strávil 15 let ve vězení za přechovávání drog, kde droze odvykl, a  dnes žije spořádaným životem s přítelkyní.

 

3.       Postavy a jejich charaktery:

Christiane –  13tiletá narkomanka, slabá osobnost, bez životního cíle, užívá heroin, vydělává si prostitucí, není schopna se ze závislosti vymanit

Detlef –přítel Christiany, užívá heroin, prostitut, nemůže odvyknout, zatčen pro přechovávání drog

Christianina matka – bezmocná, zoufale se snaží dceři pomoci, vyzkouší všechny odvykací způsoby, nakonec zachrání dceru odvozem z Berlína na venkov

Klaus – přítel matky, nechápe Christianu, nezáleží mu na ní

Axel–kamarád Christiany, úmyslně se předávkuje, zemře

Babsi– kamarádka, zemřela ve 14 letech

Kessi,  Stella– kamarádky z party, feťačky

 

4.       Místo a čas příběhu

–         Příběh se odehrává v 80. letech 20. století v Berlíně, hlavním městě Německa. Autorka se narodila r. 1962, její příběh začíná ve 13 letech, tedy v roce 1975.

–         Název kniha nese podle stanice metra Zoologická zahrada, které bylo centrem narkomanů.

 

5.       Jazykové prostředky

Převažuje nespisovný jazyk, jazyk ulice,  především

Slang – trip,   jet na vopici /absťák/,   bejt na háku,   bejtcool,   háčko, haš /hašiš/,   herák,   šlehnout si,  fet

Vulgarismy – drž hubu!, to je v prdeli  – Axel umřel

 

6.       Autorka

–         Christiane F. , celým jménem Felscherinow se narodila v roce 1962. Je hlavní postavou knihy My děti ze stanice ZOO. Později byla obsazena do hlavní role stejnojmenného filmu. Christiane vyrostla v rodině, kde násilí, bití a hádky  byly naprosto běžné každý den. Její otec byl alkoholik.

–         V 6  letech se přestěhovala do Západního Berlína, nesocialistické části hlavního města Německa, který byl oddělen od socialistické části velkou berlínskou zdí.

–         Po jednom výprasku otcem se pokusila spáchat jako dítě sebevraždu – chtěla vyskočit z 11. patra z okna. Ve 12 letech začala brát drogy – hašiš a marihuanu.  Ve 14 nastupuje heroin. Stává se prostitutkou v ve stanici metra ZOO.

–          V 16 ti letech  vypovídá u soudu jako svědkyně ve věci přechovávání a pašování drog, a reportéři časopisu Stern s ní udělají rozhovor, ze kterého vnikne kniha.

–         S přítelem Alexandrem má syna, který se stává hlavním smyslem života.

–         Přítel ji opustil. Zůstává sama, a v Řecku si nachází nového přítele, který ji také opustil.  Odchází do USA, ale brzy se vrací do Německa. Dnes žije v Berlíně.

 

7.       Ostatní autoři

Vladimir Nabokov – ruský spisovatel , Lolita

William Styron – , americký spisovatel, Sophiina volba

Agatha Christie – anglická spisovatelka, autorka detektivních románů

John Tolkien – anglický spisovatel, Pán Prstenů, společenstvo prstenu, Hobbit

 

8.       Umělecký směr

Světová próza 2. poloviny 20. Století.

Německá literatura.

 

Realismus, naturalismus

–         Z lat. Realis – skutečný, pravdivý

–         Skutečnost zobrazuje pravdivě, reálně, bez příkras

–         Poukazuje na společenské nešvary, společenskou nespravedlnost

–         Ukazuje, jak je člověk ovlivňován společností

–         Vybírá si témata, o kterých se nemluví, např. prostituce, rozvody, sexualitu, vězení

–         Naturalismus

–         život člověka je podmíněn jeho biologickou podstatou, biologickými potřebami

–         Důležitou roli hraje dědičnost

 

Vlastní názor

Kniha je nesmírně poučná a varovná. Ukazuje nebezpečí drogové závislosti, a nemožnost vyléčení se.