Orson Scott Card – životopis

literatura

 

Jméno: Orson Scott Card

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Život

Orson Scott Card patří mezi jedny z nejznámějších amerických spisovatelů posledního období. Známý je hlavně jako autor sci-fi, ale zapomínat nelze také na to, že psal i dětskou literaturu. Je též považován za romanopisce a scénáristu. Narodil se 24. srpna roku 1951 ve městě Richland ve státě Washington, který leží v USA.

Pochází z mormonské rodiny a v době jeho dětství se celá rodina přestěhovala do Kalifornie. Poté se rodina přestěhovala také do Arizony. Následoval ještě další přesun, a to do Salt Lake City v Utahu. To již měl Orson Scott Card 16 let. Zde se už rodina usídlila a tak zde také nastoupil na místní státní univerzitu. V jeho životě to nebylo jediné formální vzdělání, jelikož místem jeho studia se stala také Universita Brighama Younga, ale i University of Notre Dame.

Zajímavostí byl též fakt, že v letech 1971 – 1973 působil jako mormonský misionář. V jeho osobním životě hraje roli také manželka Kristine Allen, kterou si vzal v roce 1977. Spolu mají několik dětí, které dostaly jména podle známých spisovatelů. Nutno však říci, že děti Charles a Erin zemřeli již v dětském věku, což pochopitelně rodinu výrazně poznamenalo.

Kromě své autorské činnosti se Orson Scott Card věnoval také politickým tématům. Konkrétně začal psát sloupky pro noviny Greensboro Rhino Times, k čemuž ho motivovaly události 11. září. Dále například podporoval amerického prezidenta George W. Bushe ve válce v Afghánistánu. Veřejně podporoval například i PATRIOT Act, stejně jako podporoval stát Izrael. Zapomenout nelze ani na to, že se stal na virginské univerzitě v Buena Vistě profesorem. A to v roce 2005. Co naopak veřejně odsuzoval, to byly homosexuální vztahy i sňatky. Toto logicky plynulo z jeho víry, ve které byl vychováván a kterou také přijal. Velmi bojoval a stále bojuje proti globálnímu oteplování a lobbuje za využívání alternativních zdrojů.

 

Dílo

Enderova hra – Jedná se o první knihu takzvané Enderovské série, která byla vydána v roce 1985. Jedná se o román, který popisuje neustálý boj naší zemské civilizace s nebezpečím z kosmu, které může být pro člověka až smrtelné. Pokud se podíváme na další díla dané série, jedná se o tituly jako Mluvčí za mrtvé, První setkání, Válka o dárky a dále Ender ve vyhnanství.

Vykoupení Kryštofa Kolumba – I když se nejedná o nejznámější dílo, které Orson Scott Card napsal, rozhodně se jedná o dílo, které můžeme označit za titul poměrně významný a zajímavý. Aur zde jasně ukazuje svou vyzrálost a mistrné zvládnutí daného žánru. Jak dokládá název, inspiroval se cestami Kryštofa Kolumba a tím, jak negativní vliv měli na původní obyvatele Ameriky. A tato situace je následně znovu probírán a hodnocena vědci z budoucnosti.

Zakletá – Román, který vyšel v roce 1999 popisuje hlavní postavu jako desetiletého Ivana, který putuje karpatským lesem, kde narazí na zajímavou mýtinu. Zde totiž leží Katarina, která je zakletou princeznou. Tu zde hlídá nestvůra, které na něho okamžitě začíná útočit. Dílo, které patří do kategorie sci-fi a fantasy, které je určené i mladším čtenářům a čtenářkám.

Enderův stín – Tato kniha vyšla v roce 1999 a je úvodním titulem takzvané Stínové série. Daný román se odehrává na orbitální stanici, kde dochází k výchově velmi nadaných dětí, které se mají stát v budoucnu důležitými a respektovanými veliteli. Mezi další tituly této série patří 3 knihy, a to Hegemonův stín, Stínové loutky a dále Obrův stín.

Příběhy Alvina Tvůrce – Nejde o samostatné dílo, ale také o sérii, kterou spojuje téma a děj. Jedná se o sérii různých povídek. Mezi ty nejznámější patří nejenom úvodní povídka Sedmý syn, ale i Rudý prorok nebo Učedník Alvin. Celou sérii uzavírá do češtiny zatím nepřeložené dílo Master Alvin.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.