Panenka – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Panenka

Autor: Ed McBain

Přidal(a): Ronnie

 

 

Ed McBain (1926-2005)

-romanopisec, scénárista

-vlastním jménem Salvatore Lombino

-měl mnoho pseudonymů např. Evan Hunter

-narozen v New Yorku

-manželka Dragica Dimitrijevič

– v r. 1944 odveden k námořnictvu

-vystudoval Hutton College

-některé z jeho románů byly předlohou detektivních seriálů (př.Columbo)

-žil na Long Islandu

-zemřel ve Westonu v Connecticu

 

Díla:

-Strážní

-Výkupné za krále

-Zabiják

 

Současníci:

-Dick Francis (Tvrdý úder)

-Sir Arthur Conan Doyle (Sherloc Holmes)

-Agatha Christie (Hercule Poirot)

 

Panenka

Literární druh: epika

Literární žánr: detektivní román

Časoprostor:  Duben, pravděpodobně kolem roku 1966 (rok kdy byla kniha vydána) v imaginárním městě.

 

Postavy:

Stephen Louis Carella– detektiv, ženatý se dvěma dětmi, čestný, chytrý a vytrvalý

Teddy Carellová– žena Carella, velmi ho miluje, hluchoněmá ale půvabná

Bert Kling– detektiv, Carellův parťák a přítel, kvůli případu před čtyřmi lety je na tom psychicky špatně

Meyer– detektiv, blízký přítel Carell, po jeho „smrti“ a Klingovo odvolání převzal případ

Peter Byrnes– poručík, Carellův přítel

Paul Blaney– policejní lékař, zjistil že mrtvý není Carella

Tinka Sachsová– oběť, manekýna, krásná žena, od sedmnácti narkomanka, snažila se léčit

Anna Sachsová– pětiletá dcera Tinky, byla svědkem matčiny vraždy, její panenka pomohla vyřešit případ

Dennis Sachs– bývalý manžel Tinky, archeolog

Ernest Messner (Kyklop)– liftboy, pracoval v Tinčině domě, svědek

Art a Leslie Cutlerovi– vedoucí agentury kde Tinka pracovala

Strážník Augien– nováček na okrsku, viděl Carellu nést panenku

Fritz Schmidt– narkoman, vrah Tinky

Pat– narkomanka, věznila Carellu

 

Kompozice:

  • Chronologický děj, ich-forma, po sobě jdoucí nepojmenované kapitoly, dialogy

 

Jazyk:

  • Spisovná i hovorová čeština (obecná)-> hlavně v dialozích, slang

 

Umělecké prostředky:

  • Přímá řeč, citově zabarvená slova, přirovnání, personifikace

 

Děj:

Začíná popisem vraždy z pohledu Anny. Holčička si hraje se svou panenkou u sebe v pokoji. Z vedlejšího pokoje slyší svou matku jak se hádá s mužem. Slyší i její výkřiky o pomoc, ale protože se bojí, zůstává schovaná a snaží se uklidnit tím, že si povídá s panenkou a uklidňuje ji.

Tělo našel ráno domovník, který šel vyměnit kohoutek má který si paní Sachsová den předtím stěžovala. Holčička stále seděla v pokoji a tiskla panenku k sobě.

Vyšetřit případ přichází Steve Carella. Je už přes padesát hodin vzhůru a je unaven a znechucen svou prací. Vyslechl Annu, ale ta toho příliš nevěděla. Vrací se tedy na stanici, kde se baví s poručíkem Peterem Byrnesem, který si stěžuje na Berta Klinga, detektiva který má kvůli případu kde před čtyřmi lety zemřela žena pořád psychické problémy a nedá se s ním pracovat a chce ho přeložit na jiné oddělení. Steve se ho zastane a poprosí Petera aby ho přeložil k jeho případu.

Druhý den jdou Carella a Kling vyslechnout Kyklopa, liftboye, který měl službu v ten večer kdy byla Tinka zavražděna. Ten jim muže, který k Tince ten večer jel, popsal překvapivě přesně. Muž však zpět výtahem  nejel a tak nevěděl kdy odešel.

Po jeho vyslechnutí se vydají do agentury kde Tinka pracovala. Když vyslýchají Tinčina šéfa, pana Cutlera, Klling se přestane ovládat a začne ho obviňovat. Pan Cutler se urazí a už není tak ochoten spolupracovat jako předtím.

To naštve Carellu a tak pošle Klinga na stanici pro výsledky nějakých testů, aby ho ještě více nevytočil.

Když se pak vrací na stanici čeká tam na něj rozrušený Kling, který mu vyčetl že ho bezdůvodně komandoval. Carella se sním nejdříve snaží mluvit rozumně, ale pak se naštve a přizná že ho poslal pryč, aby vyšetřování ještě více nezkazil. Kling se urazí a odchází ze služby dříve.

Později odpoledne se Carella cestou domů staví v bytě Tinky. Prochází její diáře a dopisy a najde jeden od jejího ex manžela, který naznačoval že si byli na rozvedený pár nezvykle blízcí a že Tinka měla jakési problémy. Když odchází uvidí v Anině pokoji panenku kterou měla u sebe v čas vraždy. Popadne ji a běží bez vysvětlení pryč. Viděl ho jen policista, který tam v tu dobu hlídal.

Carella s panenkou sedne do auta a jede za vrahem, kterého právě odhalil. Přemýšlí že zavolá Klingovi  aby mu přijel pomoct, ale je stále naštvaný kvůli jejich hádce a tak radši jede sám. Když doběhne k bytu vraha, vyrazí dveře a uvidí nějakou ženu aniž se stihne otočit onen muž ho omráčí.

Když se probudí je připoután k radiátoru. Do místnosti za ním přijde ona žena (Pat- její jméno je zmíněno až na konci knihy) a začne ho vyslýchat, aby zjistila jak na ně přišel. Steve odmítá odpovědět. Žena si užívá že má někoho ve své moci, zlomí mu nos a se zbraní mu vyhrožuje že mu vyrazí zuby. Detektiv ji stále odmítá odpovědět. Žena mu slibuje že zítra najdou jeho mrtvolu a on poté ztrácí vědomí.

V úterý ráno se najde vyhořelé auto i s upáleným tělem uvnitř. Mrtvole je úplně bez zubů a je identifikovaná podle snubního prstýnku, zbraně a štítku s identifikačním číslem jako Detektiv Carella.

Všichni jsou jeho smrtí zdrceni. Jeho žena přemýšlí jak to říct dětem. Detektiv Meyer šel do parku a plakal na lavičce. Detektiv Cotton Hawes šel do kina, ale ani to mu nepomohlo zapomenout. Andy Parker, který Carellu nemohl ani cítit se šel vyspat s prostitutkou, které vyhrožoval že když se s ním nevyspí, tak půjde do vězení. Je však tak opilý že i s ní jen povídá a nadává na svět. Přiznává že byl Carella dobrý polda.

Bert Kling si jde znovu promluvit s Kyklopem. Obviňuje se za Carellovu smrt a lituje jejich hádky. Kyklopa však nenajde. Nikdo neví kam zmizel. Volá i majiteli jeho domu a ten mu říká, že už mu volal Carella. Klingovi to přijde divné, protože prý nevěděl jak se hláskuje Kyklopovo jméno (Ernest Messner).

Dále jede Kling vyslechnout i Tinčina ex manžela a ujišťuje se jestli má alibi.

Na stanici byla svolána porada. Byrnes všechny vyslechl o tom kdy viděli Carellu naposledy a kam šel. Nikdo nevěděl. Byrnes se naštval na Klinga, že ho nechal jít samotného i když měl službu. Vyhrožuje mu, že ho nechá suspendovat a sebere mu případ.

Ten dostane Meyer. Zjistí že ačkoli Tinka vydělávala hodně peněz (150 000 dolarů ročně) v pozůstalosti skoro nic nezůstalo.

Na stanici v tu chvíli zavolá Paul Blaney a shání se po Meyerovi. Na stanci je však jen Kling a tak ho poprosí aby mu vyřídil, že mrtvola v autě nebyla Carella, ale jiný muž jen s jedním okem. Kling se dovtípí, že to byl pohřešovaný Kyklop.

Znovu se vracím ke Carellovi, který je stále ještě připoutaný k radiátoru. Je nahý a úplně závislý na dívce, která mu jednou denně nosí jídlo a pořád se ho snaží vyslýchat. Dívka mu ukazuje noviny, kde ho označili za mrtvého a slibuje mu, že do týdne jak se jeho manželka jmenuje a pak se za ní bude plazit a bude prosit, aby jí mohl vše říct.

Detektivové Hal a Willis a Arthur Brown mezitím našli dům, kde byl Kyklop zabit ještě předtím než byl naaranžovaný do auta. Zjistí, že nynějším majitelům onen dům prodala v říjnu Tinka, z čehož usoudili, že ji vrah znal už tehdy.

Kling který podezřívá Dennise zavolá do hotelu kde bydlel a ověřoval si informace které mu dal. Dozvěděl se že si Dennis týdně nevolal jen se svou ženou ale i s jakýmsi doktorem Levim. Toho bohužel nezastihl.

Mezitím poručík oznámil Teddy, že mrtvý nebyl Carella. Ta začala opět doufat, že by stále mohl být naživu a běžela to oznámit dětem.

Do služebny přijde strážník Augien (žena ho poslala) a oznamuje, že v den Carellova zmizení ho viděl vybíhat z Tinčina bytu s panenkou.

Meyer se tedy v devět dopoledne vydal do Tinčina bytu. Tam potkal Dennise, který chtěl Anně přinést nějaké panenky. Meyer ho pošle pryč bez panenek s tím, že jsou k vyšetřování ještě třeba. Dennis naštvaně odchází. Podezřívavý Meyer ho sleduje. Dojede k ordinaci doktora Leviho a potká Klinga, kterého tam zavedla stopa z hotelu.

Od doktora se i přes Dennisův nesouhlas dozvědí, že Tinka brala heroin a že se snažila léčit. Z doktorových zápisků zjistí, že v devatenácti letech byla téměř poslána do vězení, když byla s ještě jedním mužem nalezena jak si drogu vpichuje. Tomu od té doby posílala peníze. Domnívali se že proto, že to vzal na sebe.

Vracíme se zpět ke Carellovi. Stále je spoutaný. Dívka se snaží zjistit jestli si stále pamatuje jméno jeho ženy. Pamatuje. Dívka mu nabízí heroin, který mu píchala od doby co ho uvěznili, ale Carella odmítá ač už se u něj projevují příznaky abstinování (co mu dívka nabízela a že se u něj projevuje závislost si odvodíme až na konci knihy).

Meyer zavolá do Los Angeles aby se informoval o Tinčině starém případu. Zjistil že se dříve jmenovala Tina Karin Gradyová a že vězení unikla protože tvrdila, že muž ji injekci vnutil. Peníze tedy posílala kvůli vině. Muž se jmenoval Fritz Schmidt. Meyer a Kling si rychle zjistí jeho adresu a vydávají se za ním.

Opět jsme u Carelly. Dívka mu hledá oblečení které by mu padlo a chce mu s Fritzem píchnout smrtelnou dávku heroinu a pohodit ho na ulici jako předávkovaného feťáka. Už od něj nic nepotřebuje, protože našla panenku kterou měl v autě a zjistila jak na ně přišel.

V tu chvíli do bytu vrazí Meyer s Klingem. Muže oba naráz zastřelili. Dívku střelil Kling do zad, když uviděl že se rozběhla ke Carellovi a chtěla ho zastřelit. Při druhém pokusu se jí pokusil vykopnout pistoli, ale když ho chtěl zabít potřetí střelil ji do čela. Pak se rozplakal (příliš mnoho podobností se starým případem+ poprvé střelil člověka do zad). Carella šeptá aby s sebou vzali panenku.

Panenka měla totiž magnetofon, kterým si děti mohly nahrávat rozhovory. Vyděšená Anna si tak při povídání s panenkou omylem nahrála matčinu vraždu.

Meyer ještě vyslechl umírajícího Fritze, který mu popsal jak vražda probíhala. Nechtěla mu už platit, protože věřila že se vyléčila a chtěla začít nový život a ne utratit všechny peníze za drogy. Fritz měl absťák, naštval se a ubodal ji. Doznání podepsat nestihl, zemřel.

Dva detektivové ještě vyslýchali Klinga, kvůli zastřelení oné dívky. Uznají že ji zabil oprávněně ačkoli ještě musí před porotu, ale s tím se neměl dělat starosti. Byrnes který tam byl s ním se mu omluvil za jeho řeči předtím a řekl mu, aby na všechno zapomněl a poslal ho odpočinout si domů.

Příběh je ukončen v nemocnici, kde Teddy čeká až se její manžel probudí. Lékaři věří, že se jeho závislost na narkotikách nestačila ještě plně rozvinout a bude tedy časem v pořádku. Když se Carella probouzí opakuje Teddyino jméno. Je šťastný  že ho nezapomněl.