Patrick Süskind – životopis

literatura

 

Jméno: Patrick Süskind

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Život

Patrick Süskind je německým spisovatelem a scénáristou, ale stejně tak je považován i za romanopisce nebo překladatele. Narodil se 26. března roku 1949 v Ambachu, u Stamberského jezera. Tedy v oblasti nedaleko Mnichova. Jeho otec byl novinářem a spisovatelem, což na něho mělo zcela pochopitelně určitý vliv. Stejný vliv to mělo na jeho staršího bratra, který je v současné době také novinářem.

Patrick Süskind nejprve navštěvoval školu v Holzausenu, což byla jedna z menších vesniček v dané oblasti. Později nastoupil na mnichovskou univerzitu, kde se věnoval studiu moderní historie. Odtud zamířil do Francie, kde pokračoval ve svých studijních letech. Konkrétně začal navštěvovat univerzitu Aix-en-Provence, která leží na jihu celé země.

Kromě klasického školního sytému využíval Patrick Süskind také řady soukromých hodin, na kterých se věnoval převážně studiu jazyků. A to angličtiny, stejně jak španělštiny, nebo také latiny. Jeho studium však bylo ještě rozmanitější, jelikož dále se začal věnovat také umění, teologie, nebo také studiu politiky. Vše mu přineslo poměrně zajímavý rozhled.

Jeho osobní život byl spojený také s faktem, že jeho rodina měla mnoho aristokratických příbuzných. Čemu se však nevyhnul, to byla jeho povinná civilní služba, po které nastoupil na zmíněné studium do Mnichova.

Kromě toho, že ve Francii také studoval, se rozhodl pro přestěhování do Paříže, kde se věnoval svému hlavnímu zájmu. Tím bylo psaní. Začínal zde spíše krátkými povídkami, stejně jako scénáři. Na dráhu spisovatele se mohl vydat i proto, že byl v této době stále finančně podporován rodiči. Ty tak nepřímo podporovaly jeho talent.

V současné době je Patrick Süskind spíše uzavřený. Jeho bydlištěm je jak německý Mnichov, tak je to také francouzský Seeheim. Snaží se držet spíše v ústraní. Osobně nijak nepropaguje své knihy, nepořádá autogramiády ani diskuse. Zároveň není ani v žádném přímém kontaktu s jinými autory podobných žánrů či podobné generace.

 

Dílo

Kontrabas – Původně prozaické dílo, které bylo následně převedeno na divadelní hru. Jen v jediném roce se odehrálo více než 500 představení. Zájem nepolevoval a tak se jednalo o jedno z těch nejdůležitějších a také těch nejvýznamnějších děl tohoto autora.

Monaco Franze – Dílo z roku 1983, které je typickou ukázkou scenáristické tvorby autora.

Kir Royal – I tady se jedná o jeden ze známých scénářů, který byl napsán v roce 1987. I tady se jednalo o celkem úspěšný počin. Jde o seriál, který patřil v Německu mezi populární komediální počiny.

Rossini – Také dílo z kategorie scénářů. Bylo oceněno nejenom lidmi nebo kritikou, ale bylo spojeno také s oceněním německého ministerstva kultury. Stalo se tak v roce 1996. Dostat mohl i několik dalších ocenění, které však vzhledem ke svému životu v ústraní odmítl.

Parfém: Příběh vraha – Pravděpodobně nejznámější dílo, které pochází z roku 1985. Kromě knižní varianty se toto dílo vepsalo ve známost v roce 2006, kdy bylo zfilmováno. Právě film na motivy knihy byl doslova startem druhého velkého úspěchu v životě autora. Že jde o skutečně významný román je potvrzeno i tím, že byl po dobu celkem 9 let na seznamu hlavních bestsellerů časopisu Spiegel.

Holub –  Jedna z jeho známých novel, která byla vydaná v roce 1987. Vypráví osud Jonathana Noela, který je svobodným mužem s dobrým zaměstnáním, který žije spokojeným životem v Paříži. Až do návštěvy holuba.

Pan Sommer – Další ze známých novel, který byla vydána v roce 1991. Zde je tématem především příběh dětství, které je spojeno s bezstarostným životem na venkově. Dílo popisuje hlavně vnímání světa poutníkem, který se rozhodne najít klid.