Sbohem armádo – rozbor díla k maturitě (3)

 

  Kniha: Sbohem armádo

  Autor: Ernest Hemingway

  Přidal(a): Peťa

 

 

 

 

literární druh: Epika

literární forma: Próza

literární žánr: Válečný román s autobiografickými prvky

 

stylizace textu          

Ich forma,vyprávěno chronologicky, spisovný jazyk, v dialozích hovorový jazyk, objektivní, úsponý styl, krátké výstižné věty, vyhrocené životní tragedie se objevují na malé ploše, použita tzv. Metoda ledovce, ovlivněn žurnalistikou, použití cizích slov – francouzských, italských (tenente – poručík)

 

doba vzniku díla

1929 jako třetí Hemingwayův román, svět se vzpamatovává z 1. sv války, krach NY burzy, světová hospodářská krize, 2x zfilmováno (1932, 1957)

 

epika  → vypravěč  

Vypravěčem je americký poručík Frederic Henry, který slouží dobrovolně za první světové války v italské armádě, nestálý, hledá se, pije, hledá řád a hodnoty života, zamiluje se do Catherine – nachází klid, po její smrti pochopí, že klid a vyrovnanost, sílu musí člověk nalézt uvnitř sebe

 

další postavy

Catherine Barkleyová – angličanka, pracuje v Itálii jako pečovatelky v anglické vojenské nemocnici, hodně zidealizovná (poznáváme ji očima Frederica)

 

děj

Dílo je rozděleno do 5 kníh, v každé je několik kapitol

Děj se odehrává na jaře roku 1918,  na frontě, kde se do sebe zamilují dva mladí lidé, nemocniční ošetřovatelka Catherine Barkleyová a Poručík Frederic Henry, který slouží u sanitních vozů, odváží raněné z fronty .Základnu mají mimo bojiště, nejsou tedy neustále v přímém nebezpečí života . Nejprve se Catherine seznámí s Henryho spolubydlícím Italem Rinaldim, ale poté se seznamují i tito dva zamilují se do sebe a prožívají spolu mlho hezkých chvil. Frederic musí odjet na bojiště, zraní ho mina.Catherine žádá o přeložení do jeho nynejší nemocnice. Vztah se prohlubuje.Catherine otěhotní.Fred se uzdravuje, ale musí zpět na bojiště. Fronta se ale dlouho neudrží a armáda zavelí k velkému ústupu. Při něm přijde jeho skupina o všechny vozy a dále postupuje pěšky. Cestou zahyne jeden její člen, druhý dezertuje. Později je Henry zajat carabinieri stejně jako všichni důstojníci ustupující bez svého mužstva, před jistou smrtí se zachrání skokem do vody a tajně se dostane vlakem zpět do Milána za Catherine. Jeho přítomnost ale vzbudí podezření, proto se pár rozhodne utéct do neutrálního Švýcarska(v noci na loďce), kde Catherine porodí mrtvé dítě a sama také umírá.

→ čas a prostor          1. světová válka, italská fronta, hotel, nemocnice

→ hlavní myšlenka    Hrůza války, protest proti nesmyslnosti války ve jménu lidstva

 

Společensko-historické pozadí

další spisovatelé

Francie

  • Henri Barbusse – Oheň (deník vojenské čety
  • Rowain Roland – Petr a Lucie (novela,tragická láska, zemřou při náletu)

Německo

  • Erich Maria Remarque – Na západní frontě klid (generační román, vypravěč Pavel Baumer, obraz dopadu války na člověka)

Česká lit.

  • Jaroslav Hašek – Osudy dobrého vojáka švejka
  • Josef Kopta – Hlídač č. 47
  • Rudolf Medek – Plukovník švec

 

ztracená generace

Seskupení amerických autorů 20. let století, kteří byli poznamenáni duchovním otřesem 1. světové války a kteří zároveň vystřízlivěli z tzv. Amerického snu

 

–    zklamání a skepse

–    válka vše zdeformovala (rozklad tradičních lid. hodnot)

–    útěk do přírody nebo kultury, hrdinové se uzavírají, jsou apatičtí

–    hl hrdinové jsou ztracení jednotlivci, nenacházejí nikde zakotvení

 

Faulkner – Absolone, absolone!

Fitzgerald – Velký Gatsby

další druhy umění

 

Autor

život autora

Pocházel z rodiny lékaře, v r 1918 odešel jako dobrovolník na italskou frontu, kde byl těžce zraněn (1. američan ranění v Itálii), po válce žil v Paříži (novinařina), podnikal cesty do Afriky, lákalo ho nebezpečí a dobrodružství, největší záliba bylo lovení zvěře a box,příslušník ztracené generace(ovlivněn válkou, jako mladý šel dobrovolně bojovat, krutostí bojů ale ztratil iluze, navždy poznamenán), Ve svých povídkách hledal pravdu o člověku v mezní situaci, proto své hrdiny stavěl do nebezpečí, kde pak prokazovali čest a odvahu. Styl jeho psaní je samozřejmě přizpůsoben této literatuře: je úsečný, zbavený všeho nadbytečného, jeho díla nemají žádné citové zabarvení, často píše pouze dialog bez dalších komentářů – tzv. objektivní vypravěčství. Počítá s podtextem.
Postavy jeho děl jsou často muži, kteří vedou nebezpečný způsob života1954 Nobelova cena za literaturu, v 50. letech podlehl alkoholu, končí život sebevraždou – zastřelil se

 

další autorova tvorba         

Romány

  • Fiesta
  • Komu zvoní hrana

Novely

  • Stařec a moře – rybář zápasí dva dny a noci s obrovskou rybou, tu mu nakonec ale sežerou žraloci, oslava prostého člověka, kniha o věčném snažení, čestný boj přináší uspokojení)
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.