Václav Kliment Klicpera – životopis

literatura

 

 Jméno: Václav Kliment Klicpera

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Václav Kliment Klicpera byl český spisovatel a dramatik. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří Divotvorný klobouk, Hadrián z Římsů a Rohovín Čtvernohý. Mimo tato díla napsala ale více než 20 divadelních her různých žánrů – od frašek po rytířskou tematiku. Nejenže psal pro divadelní scénu, sám vystupoval ve Stavovském divadle jako herec.

 

Život

Václav Kliment Klicpera se narodil 23. listopadu 1792 ve Chlumci nad Cidlinou. V tomto městě se nachází pomník tohoto dramatika a také pamětní deska na jeho rodném domě. Zemřel 15. září 1859 v Praze. Je pohřben na Olšanském hřbitově.

Václav Kliment Klicpera se narodil jako mladší syn krejčovského cechmistra Václava Klicpery a jeho manželky Anny, za svobodna Krejčiříkové. Měl také bratra, Františka Klicperu, který ho později uvedl do společnosti vlasteneckých studentů.

Václav Kliment Klicpera se nejprve vyučil řezníkem, ale od roku 1808 začal studovat gymnázium v Praze, poté filozofickou fakultu na Karlově univerzitě. Po dvou letech ale získal aprobaci na humanitních studiích, kam přestoupil.

Právě v Praze se Václav Kliment Klicpera díky svému bratrovi seznámil s vlastenectvím. Vstoupil do ochotnické skupiny, která hrála hry v češtině (což bylo na tu dobu nezvyk, většina kultury včetně divadelních her probíhala v němčině). Tato skupina hrála ve Stavovském divadle. Václav Kliment Klicpera zde působil nejen jako úspěšný herec, ale také jako dramatik.

Ve Stavovském divadle působila také Anna Švamberková (1794–1837), se kterou se oženil. Po její smrti se Václav Kliment Klicpera opět oženil – tentokrát s Annou Trnkovou. S oběma měl celkem 12 dětí, přitom 10 bylo z prvního manželství. Nejznámějším z těchto dětí se stal Ivan Klicpera, který se jako prozaik vydal tak trochu v šlépějích svého otce. Ve svých dílech se zabýval zejména historickou tematikou.

Od roku 1819 do roku 1846 žil Václav Kliment Klicpera v Hradci Králové. Spolu se svou manželkou zde vytvořili významné kulturní centrum. Do Prahy se vrátil roku 1846.

 

Dílo

Hry Václava Klimenta Klicpery byly různých žánrů. Využíval v nich metodu kuklení, která se objevuje také v dílech Josefa Kajetána Tyla. Merita spočívá v tom, že hlavní postavy jsou častokrát zaměňovány s někým jiným, nebo si naopak dobrovolně hrají na něco, co nejsou. Typickým příkladem může být například divadelní hra Revizor od Gogola. Kuklení u Václava Klimenta Klicpery se projevuje tak, že hlavní osoba ani neví, že je zaměněna s někým jiným.

 

Blaník

Jedná se o divadelní hru, kterou Václav Kliment Klicpera napsal v rámci svého působení ve Stavovském divadle. Tato hra se stala 25.3.1816 první hrou, která se v tomto divadle hrála. Je to hra s rytířskou tématikou.

 

Soběslav

Děj této tragédie z roku 1824 se odehrává ve druhé polovině 12. století. Mimo jiné zachycuje boj Soběslava a Bedřicha o český trůn.

 

Libušin soud

Jedná se o další tragédii, která byla napsána roku 1821.

 

Svatoslav, poslední Svatoplukovec

Opět divadelní tragédie Václava Klimenta Klicpery.

 

Bělouši

Tentokrát se jedná o komedii, kterou Václav Kliment Klicpera napsal roku 1816.

 

Divotvorný klobouk

Tato snad nejznámější hra Václava Klimenta Klicpery byla vydána v roce 1817. Studenti Strnad a Křepelka by nejradši vysedávali v hospodě. Jejich dluh ale způsobí to, že hostinský už jim nechce nalít. Křepelka se dozví, že jeho děda zemřel a zanechal mu nějaké dědictví – třírohý klobouk ale není to, co očekával. Proto se rozhodne společně se Strnadem ošálit bohatého Koliáše, který je Strnadovým strýcem. Od toho si chtějí půjčit peníze na koupi zázračného klobouku. Prý kdo jej má na hlavě, nemusí nic platit. Koliáše to zaujalo, a chce klobouk na vlastní oči vidět. A skutečně – v hospodě, kde je převlečený Strnad, který si objednává, co hrdlo ráčí, na konci nasadí klobouk a nemusí platit. Koliáš se rozhodne, že on sám si klobouk koupí. Studenti tak zaplatí svůj dluh. Koliáš ale záhy zjistí, že byl ošizen a rozhodne si to se studenty vyřídit – dozvěděl se totiž, že ho okradl Strnad. Nakonec však od nich peníze nazpět nechce.

 

Hadrián z Římsů

Tuto frašku napsal Václav Kliment Klicpera v roce 1821. Je zde krásně patrná metoda kuklení, kdy v jedné hře se objeví celkem tři Hadriáni, z nichž ten pravý je považován za nepravého.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.