Záskok – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Záskok

Autor: Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák

Přidal(a): Press

 

 

 

 

Divadelní hra – vydána roku 1994

V červnu 1995 dostala hra cenu Alfréda Radoka za nejlepší divadelní hru roku 1994.

V divadle Járy Cimrmana hrají pouze muži.

 

Hra je rozdělena na 3 části:

 • Odborný seminář
 • Předehra
 • Hra Vlasta (vesnický obrázek o jednom dějství)

 

Odborný seminář

 • Profesor Pavel Vondruška/ Profesor Miloň Čepelka

-Nejdříve představí divákům Cimrmanovu hereckou kočovnou společnost Lipany. Cimrman trpěl nedostatkem herců, a proto předělal známé divadelní hry pro menší soubor. Jako ukázka posloužil Hamlet. Nejdříve se sehrála klasická scéna Shakespearova Hamleta a poté Cimrmanem upravený kousek: Hamlet bez Hamleta. V původní scénce účinkují král, královna a Hamlet. V upravené pouze královna a král, kteří vedou dialog a představují si, co by jim Hamlet asi odpověděl.

 • Ing. Bořivoj Penc/ Doc. Jaroslav Weigel

-Jelikož za dob Cimrmanovy herecké společnosti často v zařízeních vypadával proud, a po požáru Národního divadla bylo zakázáno používat svíčky, napsal Cimrman scénku, která se celá odehrává ve tmě (základ k rozhlasové hře)

-postavy: žena, krejčí, František Křižík,děd, sousedka, sousedovic malý Mirek

František Křižík vlastní elektrárnu.  Protože ví, že manžel jeho milenky potřebuje světlo ke své práci, tak když chce jít za ní, vypojí proud, aby manžel musel jít do své dílny. Přistihne je děda. Křižík se vymluví, že je sousedovic malý Mirek, když v tom zazvoní malý Mirek. Žena se dědu snaží přesvědčil, že sousedka má dva chlapce, když zazvoní sousedka. Nakonec se ozve manžel, který odchod pouze předstíral. Chce po Křižíkovi, aby už nikdy nevypojoval elektriku a ten souhlasí.

-Jelikož představení shlédli pan Křižík s chotí, muselo být staženo. Pan Křižík bral celou záležitost s humorem, ale jeho žena na tom trvala.

 • Cimrman vždy toužil uvést nějakou svou hru na prknech národního divadla. Proto posílal své hry (pod různými pseudonymy) Ladislavu Stroupežnickému. Ten je vždy odmítl.
  • POZNÁMKA (Lenka Lánská): Ale né všechna Cimrmanovská díla pan Stroupežnický odmítal…některá i ponechal,jelikož stála za to,byla téměř hodna té chvály,povzbuzení,přijetí a holdu……….mám tě moc ráda (ale nejsi jediný)
   Např.že Ježíš je podle Cimrmana anarchista s údivem přijal.

 

10 Cimrmanových hereckých pravidel

1. Nepij na kuráž. I opilce zahraje lépe střízlivý.

2. Pamatuj, že na jevišti se vetšinou jmenuješ jinak než v životě. Je dobré znát i jména ostatních figur.

3. Citová hnutí vyjadřuj raději zády k publiku. Jak smích, tak pláč uděláš nejlépe škubáním ramen.

4. Za předměty házené na jeviště neděkuj.

5.  Po nápovědě neopakuj všechno. Některé věty patří kolegům.

6.  Na záchod jdi před představením, ať potom při hře necouráš.

7.  Hraješ-li čerta, uvědom si před usednutím, že máš ocas.

8.  Při potlesku na otevřené scéně se neukláněj. Patří patrně někomu jinému.

9.  Pamatuj, že některé dveře jsou jen namalované.

10.  Při hostině na jevišti nejez. Vše je gumové.

 

Předehra

-Postavy:principál, Vogeltanz, Vypich, Vlasta, Bárta, Prácheňský

-Herecká společnost má uvést premiéru svého představení starostovi k narozeninám. Bohužel jim utekli herci Bittner a Bittnerová. Principálovi se podaří sehnat náhradu a to samotného Prácheňského. Zbytek osazenstva bude kvůli tomu hrát zadarmo. Prácheňský přijede. Ujistí se, že uslyší nápovědu a dál již nechce nic zkoušet. Zatáhne se opona a začíná samotné představení.

 

Hra: Vlasta

-postavy: Vlasta, Vavroch (otčím Vlasty), Bárta (podruh), Vypich (rodinný lékař), Vogeltanz (šikovatel), panímáma

-Vlasta žehlí prádlo, když vejde Bárta. Bárta se jí ptá, jestli se snažil Vavroch opět v noci dostat do její komůrky. Vlasta řekne, že se dokonce dostal a když  se s poctivostí už loučila, tak se najednou zarazil a hned utekl pryč. Bárta ji upozorňuje, že kdyby už byli svoji, nic takového by si Vavroch nedovolil. Vavroch chce podle všeho otrávit panímámu. Ta už je i tak dost nemocná a vůbec nevstává z postele. Vavroch panímámu donutil, aby napsala závět, kde vše odkazuje jemu. Vlasta ale zavolala doktora Vypicha, který závět podle konečného přání panímámy předělá. Přijde šikovatel Vogeltanz, který se zamiluje do Vlasty na první pohled a hned plánuje svatbu, což se nelíbí Bártovi. Vogeltanz ho chce naverbovat, ale protože má Bárta skleněné oko tak nemusí. Vchází Vavroch.  Jelikož se herec Prácheňský dostatečně nenaučil svoji roli tak nejen, že neví, co má občas říkat, ale i si plete herce kolem sebe a neustále je oslovuje jinak. Kvůli tomu se objevuje principál jako nápověda v roli zvědavého invalidy. Nakonec se přeci jen dopracují k tomu, že Vavroch řekne, že závěť je neplatná, protože Vlasta je muž. Panímáma to tajila, aby Vlasta nemusel na vojnu. Panímáma jen přepíše závěť a vše je v pořádku. Trvá ovšem na tom, aby polovina majetku byla odkázána Vlastovu otci, ale pánotec už je po smrti. Vogeltanzovi je jedno, že z Vlasty je nakonec muž a pořád plánuje svatbu. Panímáma pošeptá (není to slyšet) Vypichovi, že Vlasta je jeho syn. Vavrochovi se to nelíbí a tak předstírá, že panímáma mu taky něco šeptá a tvrdí, že Vlasta je jeho syn. Podle toho, že Vypich i Vlasta ráčkují, je odhalen pravý rodič. Konec hry

 

Jazykové prostředky

K vyjádření humoru používají jazykových dvojsmyslů, jazykových hříček, používají nečekaná slovní spojení

 

Smoljak + Svěrák

-společně (ještě s Jiřím Šebánkem) vymysleli postavu Járy Cimrmana

 • Zdeněk Svěrák (28.3.1936-)

-dramatik, herec, scénárista

-úzce spolupracoval s Ladislavem Smoljakem ať už v Cimrmanově divadle, či ve filmech

-Za Kolju získal Oskara a Českého Lva, za film Vratné lahve získal Českého lva

-napsal několik knih pro děti a věnuje se i literatuře pro dospělé, jednou z jeho posledních knih jsou Povídky (2008) a Nové povídky (2011)

-zakladatel organizace Paraple pro pomoc vozíčkářům

 • Ladislav Smoljak (9.12. 1931- 6.6.2010)

-filmový i divadelní režisér

-Působil také jako publicista a externí recenzent pro časopisy Kultura a Kulturní tvorba a kulturní recenzent časopisu Mladý svět.

Další podobné materiály na webu: