451 stupňů Fahrenheita – čtenářský deník

rozbor-díla

 

Kniha: 451 stupňů Fahrenheita

Autor: Ray Bradbury

Přidal(a): qeronika

 

 

Postavy:

Guy Montak, Mildret, Kapitán Beaty, Profesor Fábr

 

Děj:

Odehrává se v budoucnosti. Vláda se bojí knížek, nechce aby lidé přemýšlely. Proto existují požárníci – zakládají požár. Likvidují knihy, pálí je. Takovéto povolání má Guy Montak. Má sousedku Clarissu. Ta ví jaké to bylo v minulosti, jak lidé přemýšlely a řekne Montakovi, že dřív požárníci hasili oheň. Montakovi to nedává smysl a proto se chce dovědět co je v těch knihách. Mezitím Larisa zmizí i s celou její rodinou. Nejspíš je zatkli, ale to se v románu nedozvíme. Na jednom zásahu se nechá jedna žena spálit s knihami. Montak to vůbec nemůže pochopit a protisk jednu tu knihu bere domů. Zjišťuje, že je špatně že lidé už nečtou a žijí v přetechnizované společnosti. Jeho žena Mildret o něj vůbec nemá zájem, má jen své šelestěny a své telenovely, na které kouká s přítelkyněmi. Montak si ve svém domě knihy schovává a cítí se nesvůj v přítomnosti svého nadřízeného požárníka Kapitány Beattyho. Potká Profesora Fárbra, o kterém ví že čte knihy a neudá ho. Začnou spolu shromažďovat knihy. Montak se svěří své ženě. Té je to jedno, ale udá ho. Kapitán Beatty ho donutí spálit svůj domů a vysvětluje mu jak je důležité ty knihy pálit. Montak ho zabije. Nyní musí utíkat před mechanickými ohaři. Dojde k profesorovi, který mu dá nějáké staré oblečení a Montak utíká z města. Skočí do řeky a ta ho odnese na venkov, kde se setkává s bývalými univerzitními profesory, kteří se ukrývají v lese. Přidá se k nim. Po době vypukne válka a město je srovnáno se zemí. Profesoři se vydávají na pomoc s vědomostmi, které mají z knih.

 

Přetechnizovaná společnost. Vývoj postavy Montaka – z požárníka, který pálí knihy na člověka, který knihy hájí. Společnost nepřemýšlí. Upadá. Naráží na problém dnešní společnosti, že většina spíše sedne k televize než aby vzala do ruky knihu. Odcizení člověka k člověku v důsledku pokroku. Změna hodnot člověka. 451 stupňů Fahrenheita je teplota, při které se vznítí papír.

 

Ray Bradbury (1920-2012)

Už v mládí projevil zájem o knihy, trávil čtením hodně času. nestudoval žádnou univerzitu, místo toho chodil do knihovny. Říkal, že ho vychovaly knihy. První úspěch je kniha marťanská kronika, ale za jeho nejvýznamnější a nejlepší dílo je považováno 451 stupňů Fahrenheita. Román byl vydán v roce 1953.

 

Díla:

451 stupňů Fahrenheita, Marťanská kronika, Ilustrovaná žena

 

Další autoři té doby:

John Irwing ( svět podle Garpa), Charles Bukowsky, J.D. Salinger

Další podobné materiály na webu: