Cormac McCarthy – životopis

literatura

 

Jméno: Cormac McCarthy

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Život

Spisovatel, stejně jako částečně také scénárista Cormac McCarthy se narodil 20. července 1933. A to pod jménem Charles McCarthy. První 4 roky svého života bydlel v Providence ve státě Rhode Island. Poté se s rodinou přestěhoval do Knoxvillu v Tennessee. A to se svými rodiči, dvěma bratry a třemi sestrami.

Na stejném místě začal studovat katolickou střední školu, konkrétně Knoxville Catholic High School. Po dostudování nastoupil v roce 1951 na University of Tennessee, kde si jako obor zvolil svobodné umění. O dva roky později nastal v jeho životě poměrně výrazný zlom, jelikož ho zlákalo Letectvo Spojených států amerických.

Dva roky působil na Aljašce, kde měl i svůj vlastní rozhlasový pořad. V roce 1957 se vrátil zpět na nedostudovanou univerzitu. Zde se nejenom vzdělával, ale také v rámci školních novin publikoval 2 povídky. To ho začalo směřovat do literární oblasti.

Tento vývoj byl potvrzen roky 1959 a 1960, kdy vyhrál cenu Nadace Igrama Meriilla. O rok později nastal zlom i v jeho osobním životě. Na studiích se seznámil s Lee Hollemanovou, se kterou se v roce 1961 oženil. Po narození syna Cullena opustil studia. Univerzitu nedostudoval.

Po přestěhování do Chicaga napsal svůj první román s názvem Strážce sadu, který byl vydán v roce 1965. Zatímco literární kariéra s vyvíjela celkem slibným směrem, osobní život krachoval. To vedlo až k rozpadu jeho manželství.

Poté se přestěhoval zpět do Tennessee. Bylo to v době kolem roku 1969, kdy zároveň získal ocenění Guggenheim Fellowship  neboli Guddenheumův grant. V této době byl již ženatý s Anne DeLisleovou, která byla zpěvačkou na lidi. Ani toto manželství mu nevydrželo a v roce 1976 došlo k jeho rozpadu.

V současné době žije Cormac McCarthy v Novém Mexiku, se svou již v pořadí třetí ženou Jennifer Winkleyovou, se kterou vychovává syna Johna. I přes svůj úspěch se snaží o maximální soukromí jak své, tak i své rodiny.

 

Dílo

Díla, za kterými stojí Cormac McCarthy, by se dala rozdělit do dvou segmentů. A to na prózu a dále drama. Toto je výčet nejvýznamnějších z obou kategorií.

Strážce hradu – První prozaické dílo, které bylo vydáno v roce 1965. Román vypráví o izolované komunitě v Tennessee a osudech čtrnáctiletého chlapce a také starého vyděděnce, který je vrahem jeho otce.

Vnější temnota – Dílo z roku 1968 dotýkající se poměrně kontroverzního tématu. Tento román mapuje osudy mladé dívky, která čeká dítě se svým vlastním bratrem.

Dítě Boží – Velmi krátký román z roku 1973, který popisuje pád hlavního hrdiny Lestera Ballarda na dno společnosti. Líčen je jako voyeur, nekrofil a travestita. Nakonec také jako vrah.

Hraniční trilogie – Rozsáhlé dílo o třech částech, které byly vydány v letech 1992, 1994 a dále 1998. Jednotlivé tituly spadající do trilogie se jmenují Všichni krásní koně, Hranice a dále města na planině.

Tahle země není pro starý – Román z roku 2005, popisující příběh muže, který nalezne velkou sumu peněz, které patří pašerákům drog. I přes riskování života si peníze vezme. Po stejným názvem byl v roce 2007 natočený film.

Cesta – Novější dílo z rou 2006. Za něho dostal Cormac McCarthy v roce 2007 Pulitzerovu cenu a o rok později mu byla udělena Cena Akademie SFFH. Dílo popisuje strastiplné putování otce a syna napříč zpustošenou, ale v civilizací známou krajinou.

Sunset Limited: Román v dramatu – Dramatické dílo pojednávající o dvou protikladných charakterech, které jsou spojeny s barvou pleti. Charakterech bělocha a černocha.

Konzultant – Dílo ze sekce filmových scénářů, popisující příběh právníka, která se zaplete do obchodů s drogami. Napsáno bylo v roce 2013 a ke zfilmování došlo známým režisérem, kterým je Ridley Scott.