David Lodge – životopis

literatura

 

 Jméno: David Lodge

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

David Lodge (*1935)

Život

David Lodge je současným britským prozaikem, dramatikem a v neposlední řadě také literárním kritikem. Narodil se 28. ledna 1935 ve čtvrti s názvem Brockley na jihovýchodě Londýna.

V roce 1955 úspěšně dostudoval Londýnskou univerzitu, kde mimo jiné také potkal půvabnou Mary Frances Jacob.  S tou ve se svých 24 letech oženil a dnes s ní má dva syny a dceru. Druhý syn, Christopher, narozený v roce 1966 se bohužel narodil s Downovým syndromem.

Po dokončení studií strávil necelé dva roky v armádě, a tuto zkušenost využil i v několika svých románech. Krátce poté se i s rodinou rozhodl přesunout do Spojených států. Zde také v roce 1967 získal titul PhD z Anglické literatury na Birminghamské univerzitě, kde ihned započal svou akademickou dráhu a na univerzitě přednášel Anglickou literaturu.

V současnosti žije v Birminghamu a živí se jako spisovatel na volné noze. Ve světě je znám především jako autor komických románů z univerzitního prostředí. Mezi jeho nejznámější, a dalo by se říci vrcholové dílo, patří trilogie románů: Hostující profesoři, Svět je malý a Pěkná práce.

Univerzitní román má obvykle komický, až satirický děj, který se odehrává na území univerzity, nebo podobné vzdělávací instituce. Legračním a odlehčeným způsobem paroduje poměry, které panují na akademické půdě.

Mezi další témata, kterým se autor hojně věnuje, patří problémy anglických katolíků. Ti se musejí v dílech vyrovnávat s novou dobou a otevřenějším přístupem k sexualitě v protikladu k náboženské praxi. V těchto dílech autor do značné míry vychází z vlastních zkušeností a pocitů.

Jeho tvorbu velmi ovlivnili například James Joyce, Franz Kafka nebo Virginina Woolfová a to nejen ve způsobu tvorby, ale i myšlením. Mimo tvůrčí psaní se Lodge zabývá například literární teorií a kritikou. Považujeme jej za specialistu na Jane Austenovou a rovněž je autorem několika kritických vydání jejích děl.

Ve svých vlastních prozaistických dílech často paroduje klasiky moderní prózy, jakými jsou Franz Kafka, C.P. Snow, Henry James nebo Graham Greene.

 

Dílo

Hostující profesoři – Celá kniha vypráví příběh o dvou profesorech. Konkrétně o Philippovi Swallowovi z Anglie a Morrisovi Zappovi z Ameriky. Univerzity, na kterých oba profesoři učí, každoročně pořádají vzájemné půlroční výměny profesorů. Příběh komickým způsobem vykresluje základní rozdíly mezi oběma zeměmi jak v univerzitním prostředí, tak v různých kulturních rozdílech.

Svět je malý – Román Svět je malý je volným pokračován knihy Hostující profesoři. Hlavní postavy prvního románu se znovu po deseti letech potkávají, tentokrát i se svými manželkami. Jejich působení teď už ale není omezeno pouze na Ameriku a Anglii ale odehrává se na mezinárodní literární konferenci.

Nejtišší trest – Příběh vypráví o profesoru literatury Desmondu Batesovi, který odchází do předčasné penze. Postupně zjišťuje, jak moc mu vlastně studenti i obyčejný univerzitní život chybí. Zatímco jeho mnohem mladší manželka zažívá jeden kariérní úspěch za druhým, Desmond se pomalu propadá do depresí, kterou navíc umocňuje i začínající hluchota.

Pěkná práce – Pěkná práce je již třetím volným pokračováním autorovy předešlé prózy Hostující profesoři a Svět je malý. Znovu se setkáváme s oblíbenými postavami, profesory Philipem a Morrisem, ale nově i s mladou univerzitní lektorkou Robyn.

Profesorské hrátky – Jedná se o další autorův humoristický román z prostředí fiktivní univerzity. Hlavním tématem jsou profesní, ale i milenecké vztahy mezi profesory.

Den zkázy v Britském muzeu – Mladý postgraduální student Adam pracuje na své dizertační práci v Britském muzeu. Jelikož je přísným katolíkem a nepoužívá antikoncepci, žije v neustálém strachu, že je jeho manželka Barbara opět těhotná. Mladý Adam, který je pořád v myšlenkách u své ženy, s dizertační prací samozřejmě vůbec nepokročí a do toho omylem přivolá do muzea hasiče a rozšíří poplašnou zprávu o požáru celého muzea.