George Bernard Shaw – životopis

literatura

 

Jméno: George Bernard Shaw

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Caterine

 

GEORGE BERNARD SHAW (1856 – 1950)

George Bernard Shaw byl anglický literát irského původu. Věnoval se dramatu, próze a esejím. Stejně tak působil jako hudební kritik, politik a novinář.

 

ŽIVOT

Shaw pocházel z velice chudé protestantské rodiny. Otec byl neúspěšným obchodníkem s obilí, alkoholik, který se o syna nestaral. Pozitivněji na něj působila jeho matka hudebnice. Pro náročné poměry se musel již v 15 letech začít živit sám, pracoval jako úředník v realitní kanceláři. Matka jeho otce opustila a společně se svým učitelem zpěvu odjela do Londýna, kde začala zpěv také vyučovat. Později za ní Shaw přijel do Anglie a do Irska se dlouho nevrátil, dokonce ani na otcův pohřeb.

Měl blízko k hudbě, v Irsku o ní psal články do časopisu The Hornet. Vzdělání získával samostudiem v knihovně Britského muzea, také navštěvoval filozofické a politické přednášky. Stal se členem Fabiánské společnosti, která se snažila nastolit socialismus parlamentní cestou, ne revolucí. Seznámil se se spoustou lidí, kteří ovlivnili jeho literární vývoj. Jednalo se například o filozofa Bergsona, skladatele Wagnera nebo dramatika Ibsena. Četl také díla Karla Marxe, jeho myšlenky o třídním boji a revolučním poslání dělnické třídy však nepřijal.

Prosadil se jako výtvarný, hudební, literární i divadelní kritik. Jeho kritiky vydával londýnský časopis The World a irský časopis The Star, divadelní kritiky psal i pro Saturday Revue. Pokoušel se prosadit také v politice, to se mu ovšem nikdy nepodařilo.

Po smrti manželky začal postupně ztrácet zájem o život. Pracoval v pomalejším tempu a zemřel ve své venkovské vile v Anglii v úctyhodném věku 94 let.

 

DÍLO

Zpočátku se snažil o ne příliš úspěšné romány, většinu z nich vydavatelé odmítli, nejsou to příliš dobrá díla, která se vyznačují odvážnou útočností. Později se našel v dramatické tvorbě, kde uplatňuje svůj jasný, kritický a ironický intelekt. Stal se zakladatelem moderního anglického dramatu.

 

PRVNÍCH 5 NEÚSPĚŠNÝCH ROMÁNŮ

  • NESPOLEČENSKÝ SOCIALISTA
  • CASHEL BYRON, PROFESIONÁL
  • LÁSKA MEZI UMĚLCI
  • NEROZVÁŽNÝ SŇATEK
  • NEZRALOST

 

DOMY PANA SARTORIA – jeho debut, hra

ŽIVNOST PANÍ WARRENOVÉ – satirická divadelní hra, na nějaký čas byla zakázána, protože otevřeně pojednává o kuplířství, paní Warrenová měla v mládí na výběr ze dvou cest, buď si zničit své zdraví jako špatně placená dělnice, nebo přijít k velkým ziskům svým půvabem
a tělem, rozjede velký byznys luxusních veřejných domů, zaměstnává dívky z chudých poměrů a zbohatne, když na to přijde její dcera Vivien, odmítá pochopit, že se její matka nechce změnit a není ochotna s tím přestat, zpřetrhá s ní veškeré vztahy a rozhodne se živit vlastní prací

CANDIDA – ve své době velice úspěšná hra, satira na romantické pojetí lásky

CAESAR A KLEOPATRA – parodie tragédie W. Shakespeara Antonius a Kleopatra, je zaměřená proti idealizovanému pojedí velké lásky

PYGMALION – jeho nejslavnější komedie, šokovala tehdy londýnské publikum slovy bloody arse (nadávka) vyřknutými z úst hlavní hrdinky, to bylo do té doby něco neznámého, hlavní postavou je londýnský profesor fonetiky Henry Higgins, který uzavře sázku se svým přítelem, že naučí prostou pouliční květinářku Lízu výslovnost vznešené dámy,  povede se mu to, ona naprosto okouzlí společnost a vypadá to, že jí pomohl překonat propast mezi spodinou, do které patřila, a vznešenou společností, ona však dospěla a zamilovala se do něho, on se zdráhá její lásku přijmout, děj hry zůstává otevřený

 

ZAJÍMAVOSTI

  • získal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1925
  • oženil se s Charlottou Payne-Townsendovou, měli bezdětné manželství
  • je považován za druhého nejvýznamnějšího anglického dramatika, po Williamu Shakespearovi
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.