John Galsworthy – životopis

literatura

 

Jméno: John Galsworthy

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

John Galsworthy byl anglický romanopisec a dramatik, který v roce 1932 získal Nobelovu cenu za literaturu. Stal se známý zejména pro své zobrazení britské vyšší střední třídy a pro svou sociální satiru. Jeho nejznámějším dílem je Sága rodu Forsytů, anglická paralela k Buddenbrookovým od Thomase Manna.

 

Život

Tento autor se narodil 14. srpna 1867 ve městě Kingston-upon-Thames a zemřel 31. ledna 1933 ve věku 65 let v Londýně. Příčinou jeho úmrtí byla rakovina mozku. Dnes je tento autor, který psal také pod pseudonymem John Sinjohn, pohřben na hřbitově Highgate.

Galsworthy byl zástupcem literární tradice, která považovala román za nástroj společenské debaty. Věřil, že povinnost umělce je zkoumat problém, ale neposkytovat řešení. Předtím, než se sám stal spisovatelem, nechal se inspirovat a vášnivě četl díla takových velikánů, jako je Kipling, Zola, Turgenev, Tolstoy, a Flaubert.

John Galsworthy se narodil do rodiny vyšší střední třídy. Jeho otec, John Galsworthy, byl právník a ředitel několika společností. Jeho matka byla dcera výrobce Midlands. Sám John vystudoval právo na školách v Harrow a Oxfordu. Během tohoto období se proslavil také jako dobrý hráč kriketu a fotbalista. Právníkem se ale nikdy nestal a po jedné nešťastné milostné aféře se rozhodl cestovat.

V 1893 se setkal s budoucím spisovatelem Josephem Conradem když byl na cestách. Stali se z nich velcí přátelé a toto setkání jej přesvědčilo, aby se vzdal zákona a začal se plně věnovat psaní. O několik let později Galsworthy pomohl Conradovi finančně.

Po smrti svého otce se stal finančně nezávislý. V roce 1905 se oženil s Adou Pearsonovou (1864-1956), manželkou svého bratrance. Žil s ní tajně po dobu deseti let, aby se to nedozvěděl jeho otec, který by tento vztah neschvaloval. Ada se stala inspirací pro mnoho ženských postav v Galsworthyho dílech.

 

Dílo

Ze čtyř stran světa

Jedná se o knihu povídek z roku 1897. Své první knihy včetně této nechal vydat na své vlastní náklady pod pseudonymem John Sinjohn.

Villa Rubein

Je to román, který byl vydán roku 1900 poté, co autor přečetl autory Maupassanta a Turgeneva. Tyto rané snahy, napsané pod vlivem Kipling a ruských romanopisců, později označil za těžké a přehnané.

Ostrov pokrytců

Právě Ostrov pokrytců (1904) byla první knihou, která vyšla pod jeho vlastním jménem. Původně byl tento román psán v první osobě, poté ve třetí a nakonec ji znovu revidoval. Finální verze byla dokončena až do roku 1908.

Vlastník

Tento román je úvodním dílem autorovy trilogie Sága rodu Forsytů. Překládá se také pod názvem Bohatec a jedná se o nejlepší autorův román. Předchozí nešťastné manželství jeho ženy Ady tvoří základ tohoto románu.

Sága rodu Forsytů

Sága sleduje životy tří generací britské střední třídy před rokem 1914. Soames Forsyte byl vytvořen podle Arthura Galsworthyho, spisovatelova bratrance. Soames je ženatý s krásnou a vzpurnou Irene. Incident, když Soames znásilňuje svou ženu, byl údajně založen na zkušenosti Ady Galsworthyové se bývalým manželem Arthurem. V druhém svazku ságy se Irene a Soames rozvádí a Irene se vdává za Jolyona Forsytie, který je Soamesův bratranec.

Soames a jeho druhá žena, Annette Lamotte, mají dceru, Fleur. Ve třetím svazku ságy se Fleur a Jon zamilují, ale Jon si ji odmítne vzít.

Tmavý květ

Tento román z roku 1913 vypráví o sochaři v mezních situacích jeho tvůrčího zápasu. Tento umělec se zamiluje do ženy svého profesora. Po ní následuje několik dalších milostných vztahů, které jsou symbolizovány jako tmavý květ. Všechny tyto vztahy slouží umělci jako inspirace.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.