James Fenimore Cooper – životopis

literatura

 

Jméno: James Fenimore Cooper

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Novinář a společenský kritik byl prvním významným americkým spisovatelem, který se imaginativně zabýval americkým životem, zejména v jeho pentalogii Příběhy Kožené punčochy. Byl také kritikem politických, sociálních a náboženských problémů dneška.

 

Život

James Cooper (příjmení své matky Fenimore ke jménu přidal v roce 1826) se narodil 15. září 1789 v Burlingtonu ve státe New Persey (Spojené státy americké) a zemřel 14. září 1851 v Cooperstownu na cirhózu jater. Narodil se jako jedenácté dítě (z celkových dvanácti). Když mu bylo 14 měsíců, jeho otec se spolu s rodinou přestěhoval do divočiny u řeky Susquehanna ve státě New York, kde na systému malých pozemkových grantů založil vesnici Cooperstown. Zde v „Manor House“, později známém jako Otsego Hall, Cooper vyrostl jako privilegovaný syn primitivní komunity.

Cooper v této transplantované civilizaci četl spisy misionáře Johna Gottlieba Heckeweldera o původních Američanech, kteří už dávno ustoupili na západ, a o životě ve starém světě v románech sira Waltera Scotta a Jane Austenové. Mezitím navštěvoval místní školu a biskupskou církev. Život v divočině s exkurzemi do okolních lesů a setkávání s místními lovci, drby o revoluci v roztrhané Evropě – to vše bylo materiály pro jeho romány.

Neúspěšně začal studovat Yale – z univerzity byl ale vyloučen kvůli svém u špatnému žertu. Jeho otec se postaral, aby se vydal na moře – nejprve na obchodních plavidlech do Anglie a Španělska, a pak do námořnictva; tyto zkušenosti stimulovaly alespoň třetinu jeho pozdějšího psaní.

V roce 1811 se vrátil k civilnímu životu a vzal si Susan Augustu DeLanceyovou. Právě nyní na výzvu své manželky vydal svůj první román. Prvotní romány byly spíše experimentální. První americky orientovaný román měl úspěch, a spisovatele přesvědčil, že je na správné cestě. Rozhodl se zpracovávat své vzpomínky na dětství.

 

Dílo

Opatrnost

V roce 1820 vyšel první román, který ale nebyl příliš úspěšný. Autor se nechal inspirovat díly Jane Austenové.

Vyzvědač

Už o rok později, v roce 1821 vydal druhý román, který je historický. Zde se autor nechal ovlivnit Waltrem Scottem. Román se odehrává v období americké války za nezávislost v letech 1780-1781.

Příběhy Kožené punčochy

Jedná se o pentalogii, která začla v roce 1823. Hlavním hrdinou je zálesák Natty Bumpp.

Lodivod

V roce 1823 byl vydán román o lodivodovy, který má na starosti vylodění amerických povstalců na skalnatém pobřeží Britských ostrovů v době americké války o nezávislost.

Poslední mohykán

Nejslavnější román autora byl vydán v roce 1826, což je dějově druhá část pentalogie Příběhy Kožené punčochy.

Prérie

V roce 1827 vzniká poslední část pentalogie Příběhů Kožené punčochy.

Rudý pirát

Román z roku 1827 se opět odehrává v době amerického boje o nezávislost.

Vrah (1831)

Pohanská zeď aneb Benediktíni (1832)

Kat (1833)

Jedná se o trilogii historických románů. Jejich dějištěm je starý svět, konkrétně Itálie, Německo a Švýcarsko. Autor se soustředí na úpadek feudalismu.

Stopař

Román vydaný v roce 1840 je třetím a nejdůležitějším dílem pentalogie Příběhů Kožené punčochy.

Lovec jelenů

Kniha z roku 1841 je prvním dílem pentalogie Kožené punčochy.

Rukopisy rodiny Littlepageovy 

Tato trilogie se skládá z románů Satanův prst (1845), Nosič řetězů (1845) a Rudoši (1846). Američtí farmáři se brání feudálnímu vlastnictví půdy.

Dějiny válečného námořnictva Spojených států 

Autor v knize znázorňuje své vlastní politické názory a sociální vize. Kniha vyšla v roce 1829.

Dva admirálové (1842)

Na vodě a na souši (1844)

Mořský lev (1849

Tyto romány obsahují příběhy inspirované námořnictvím.