Jan Otčenášek – životopis

jan otčenášek

 

Jméno: Jan Otčenášek

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): Miruška

 

 

Jan Otčenášek, narozen 19.11 1924 v Praze, byl českým spisovatelem, scénáristou a autorem rozhlasových her. Narodil se v rodině truhláře. Vystudoval obchodní akademii a krátce na to začal pracovat v Německu. Roku 1944-45 pracoval ve společnosti Avia-Letňany, kde se zapojil do ilegální skupiny mládeže Předvoj. V roce 1945 začal studovat estetiku, ale studium musel z rodinných důvodů roku 1947 zanechat, poté pracoval jako exportní úředník ve Společnosti pro chemickou a hutní výrobu.  Od roku 1952 působil v sekretariátě SČSS, v roce 1956 tu působil jako první tajemník. Roku 1960 se stal spisovatelem z povolání, a poté roku 1973 dramaturgem Filmového studia Barrandov.

Jan Otčenášek vstoupil do literatury na počátku 50 let jako socialisticky angažovaný autor románem Plným krokem (budovatelský román, o boji dělnického kolektivu za splnění dvouletky).

Dále přispíval do Lidových novin, Hostu do domu, Květů, Plamenu a do Rudého práva. Na začátku 70. let onemocněl oční chorobou, která mu značně ztěžovala práci, avšak se podařila úspěšně odstranit. Záhy na to se dostavila další choroba a Jan Otčenášek předčasně umírá 24. 2. 1979 v Praze. Roku 1966 byl jmenován zasloužilým umělcem.

V jeho dílech se setkáváme s několika tématy: budovatelská tématika (Plným krokem, Občan Brych), próza z dob okupace a fašismu (Romeo, Julie a tma), milostné prózy (Když v ráji pršelo).

Napsal jednu divadelní hru Víkend uprostřed týdne.

Ve všech svých dílech zasáhl do poválečného vývoje české literatury, v dílech hledá smysl života své vlastní generace, centrem jeho jistot zůstává vždy živý člověk.

Kromě prózy se věnoval psaní scénářů. Od roku 1958 spolupracoval s režiséry na 20 filmech. Jsou zde zastoupeny filmy na motivy Otčenáškových děl
(Občan Brych, Romeo, Julie a tma), tak i na motivy nové (Milenci v roce jedna, V každém pokoji žena), nebo ztvárnil i scénáře k literárním dílům jiných autorů např. Ta třetí od J. Havlíčka. Pro televizi napsal Romeo a Julie na konci listopadu a Byl jednou jeden dům. Řada z nich se dočkala i ocenění na významných zahraničních festivalech.

 

Dílo Romeo, Julie a tma

Děj se odehrává v Praze roku 1942, začíná krátce před atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha (27. 5. 1942). Novela s rámcem, kde se setkají dva mladí lidé, židovka Ester a student gymnázia Pavel, v době okupace. Kniha je psána v tzv. druhé vlně válečné prózy, autor se nesoustřeďuje jen na holá fakta, ale spíše na psychologii postav, na jejich jednání a uvažování. Kromě příběhu chce autor poukázat i na kruté pronásledování židů.