Rudyard Kipling – životopis

literatura

 

Jméno: Rudyard Kipling

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Rudyard Kipling byl anglickým autorem známým řadou děl, z nichž nejznámější je Kniha džunglí. V roce 1907 získal Nobelovu cenu za literaturu. Tím se stal vůbec prvním Britem, který získal toto ocenění.

 

Život

Rudyard Kipling se narodil 30. prosince 1865 v indickém Bombaji. Zemřel na vředy 18. ledna 1936 v Londýně. Jeho rodiče John a Alice byly v Indii, která byla tehdy součástí britského impéria. Rodina žila velice dobře a Rudyard si vytvořil obzvláště blízký vztah ke své matce. Jeho otec, umělec, byl vedoucím katedry architektonické sochařství na Jeejeebhoy School of Art v Bombaji.

Indie byla pro Kiplinga úžasným místem. Spolu se svou mladší sestrou, Alicí, se těšil na objevování místních trhů se svou chůvou. Naučil se jazyk a kulturu – v tomto rušném městě se stýkali různá náboženství (muslimové, hinduisté, buddhisté a žité).

Když mu bylo šest let, jeho matka jej poslala do Southsea v Anglii, protože chtěla, aby získal formální britské vzdělání. V Anglii tedy chodil do školy a žil s pěstounskou rodinou Hollowavových. Pro Kiplinga to byly těžké roky. Paní Hollowayová byla brutální žena, která svým pěstounským synem opovrhovala. Jedinou přestávku od této rodiny si udělal v prosinci, kdy cestoval do Londýna za svými příbuznými. Nikomu o svých problémech s pěstounskou rodinou neřekl.

Útěchu nacházel v knihách a příbězích – hodně se věnoval čtení. Mezi jeho oblíbené četby patřili knihy Daniela Defoeho, Ralpha Walda Emersona a Wilkie Collinse.

Ve věku 11 let byl Kipling na pokraji nervového zhroucení. Jedna z návštěv si tohoto vztahu všimla a zkontaktovala jeho matku, která přispěchala zpátky do Anglie. Umístila ho do nové školy v Devonu, kde Kipling objevil svůj talent pro psaní – stal se editorem školních novin. V roce 1882 se Kipling vrátil do Indie. V roce 1896 se vrátil zpět do Anglie.

 

Dílo

Prosté povídky z hor

Krátce po svém návratu do Indie, začal autor objevovat noční svět této země. Trpěl nespavostí a toulal se po ulicích města a získal přístup k bordelům a opiovým doupatům, která zřídka otevírala dveře běžným Angličanům. Tyto zkušenosti tvořily páteř série příběhů, které začal psát a publikovat. Byly shromážděny právě v této knize, která obsahuje celkem 40 povídek. Tato kniha učinila autora populárním v Anglii.

Náhrdelník maharadžů

Tato kniha z roku 1892 bývá překládána též jako Za kouzlem drahokamů. Vypráví o Američanovi, který se vypravil do Indie. Napsal ji společně se svým přítelem Charlesem Wolcottem Balestierem.

Knihy džunglí

Jedná se o soubor dvou děl, které v češtině vyšly pod tímto jednotným názvem. Jsou to Kniha džunglí z roku 1894 a Druhá kniha džunglí z roku 1895. Jedná se o nejznámější dílo autora, které je vyprávěno, jako jakýsi epos o zvířatech. Hlavní postavou je Mauglí, indický chlapec, který se ještě jako miminko dostane do džungle, kde přežije díky péči tamních zvířat. S nimi taktéž prožívá mnohá dobrodružství. Hlavními zvířecími postavami jsou medvěd Balú, had Ká, tygr Šér Chán a pardál Baghíra.

Příběhy jen tak

Tyto krátké a exotické příběhy jsou někdy překládány pod názvem Bajky i nebajky. Kipling se zde představil taktéž jako ilustrátor, když do této hravé knihy přidal vlastní kresby.

Kniha samotná byla zčásti poctou autorovy dceři, pro kterou tyto příběhy vznikaly – jednalo se o příběhy, které jí vyprávěl na dobrou noc. Taktéž jméno knihy je podle Josephine, dcery autora, která mu často říkala, že jí musí příběh říkat „jen tak“.

Kim

Tento román vyšel roku 1901 a stal se populárním. V něm autor popisuje dobrodružství svého mládí.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.