Kalibův zločin – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Kalibův zločin

Autor: Karel Václav Rais

Přidal(a): Klára

 

 

 

 

Jeden z nejznámějších románů spisovatele Karla Václava Raise je situován do konce devatenáctého století a řadí se mezi realistickou prózu českého venkova. Celá kniha pravdivě vyobrazuje život na venkově, autor tuto knihu pojímá spíše z psychologické stránky, pravdivě vykresluje povahy všech postav a snaží se nic neidealizovat. Kalibův zločin byl naspán roku 1891 a zveřejněn poprvé ve „Světozoru“ v roce 1892, za jeho největší úspěch je považována dramatizace, která se uskutečnila v roce 1934.

 

„Vojta již z toho pustého temna neprocitl. Ale trvalo ještě řadu dní než smrt nadobro zadusila jeho tělo, než ústa vyjekla naposled a než Kukelka otevřela okno světničky.“

 

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

 

Vojta Kaliba: Dobrosrdečný pracovitý muž, který touží po rodině a po lásce. Žije v přesvědčení, že dívka, kterou oddaně miluje, jeho lásku opětuje, je trpělivý a nedokáže si připustit, že ho Karla nemiluje až do chvíle, než zjistí její nevěru.

 

Karla: Pohledná, avšak vypočítavá mladá dívka, která jako mladá provdává za o několit lket staršího, ale hodného Vojtu Kalibu. Snadno se dá ovlivnit svou matkou, které jí je ve všem „při ruce“.

 

Paní máma Boučková: Hamižná zlomyslná žena, která dceru ve všem špatném, co dělá, velmi ráda podporuje. Je nenávistná především ke svému zeti a jeho otci. Dokáže se ovšem také přetvařovat, aby tak dosáhla toho, co chce.   

 

PŘÍBĚH:

Děj celého románu začíná v podkrkonošské chaloupce u Kalibů, kde zrovna umírá panímáma. Čtyřicetiletý sedlák Vojta, syn zemřelé ženy,jenž  je dosud pro svou ostýchavost svobodný, sedí ve světnici a pozoruje své dvě mladší sestry, jak si rozdělují majetek po jeho matce. Obě jsou již vdané a obě přiměřeně stejně hamižné. Vojta si uvědomuje, že po smrti své matky bude statek potřebovat statkářku a že je na čase se oženit. Jeho švagr Smrž mu ochotně namlouvá Karlu Boučkovou, hezkou dívku z vedlejší vesnice, která kupodivu proti svatbě s  Vojtou nic nemá.  Mladý Kaliba se do Karly okamžitě zamiluje a vypadá to, že i ona je se sice starším, avšak hodným mužem spokojená. Hned po svatbě si však Karla na statek přivádí matku, která je s ní ve všem za jedno a začíná být k zamilovanému Vojtovi chladná. Karla sice otěhotní, z čehož má Vojta pochopitelně radost, ale i tak odmítavost časem začíná přerůstat v nenávist a Kalibova nová tchyně začíná být naprosto nesnesitelná. Jediné, co Karle a její matce šlo skutečně dobře bylo utrácení peněz a kritizování Vojty i jeho starého otce, který se dokonce musí odstěhovat.

Při jedné z hádek Vojta svou tchýni vybídne, aby se odstěhovala, Boučková uraženě odchází, ale Karla jde s ní. Odmítá se vrátit, proto, vzníká velká hádka, po které je mladý Kaliba zažalován, že na Karlu hrubě sáhl. Dostává se tak do vězení a během trestu mu zemře otec. Vojta je po odpykání trestu propuštěn z vězení a spěchá domů za svou ženou a malým sznem Karlem. Po návratu se však dozvídá, že malý Karlíček je syn vojáka Rachoty a že jeho žena mu je nevěrná. V záchvatu zlosti popadne Kaliba motyku a svou ženu zabije, díky vyvrcholení tlaku, který musel po celou dobu zažívat, klesá k zemi a na mrtvici umírá také.

 

Moje hodnocení:

Sociální tématika v románech je mi hodně blízká, takže jsem se na Kalibův zločin těšila. Rais mě nepřekvapil a jeho román mě poměrně bavil. Líbila si mi především sociologie postav a to, jak dokázal spisovatel nahlížet pod povrch muže, který je neustále ponižován ženou, kterou přes všechny její nedostatky slepě miluje. Autor v románu používal celkem často přímou řeč, takže celá kniha příjemně ubíhala a velice dobře se četla. Tragický konec příběh dokonale podtrhl a mohu upřímně říct, že jsem nepřeskakovala :).

Další podobné materiály na webu: