Maryša – rozbor díla k maturitě (9)

 

Kniha: Maryša

Autor: Alois a Vilém Mrštíkové

Přidal(a): Klára

 

 

 

 

 

 

Divadelní hra Maryša obou bratrů Mrštíků je sociálním dramatem o pěti dějstvích. Pochází z druhé poloviny devatenáctého století a děj se odehrává v jihomoravské vesnici. Příběh o vynucené lásce, o nenávisti a podlosti je odhaluje manželství bez lásky jedné vesnické dvojice. Realistické venkovské drama je psáno v nářečí a má rychlý dějový spád.

 

„Maryša: Já vás tedy poslechnu, aby jste mě proklínat nemuseli, že su nezdárná dcera. – (K Vávrovi.) Já si vás vezmu, pane Vávro, (s rostoucí vášní) ale máte vy vědět koho si berete. (V chůzi na odchodu) Bude to život k utopení. ( Sama vykročí do první síně)“

 

 

 

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV :

Maryša : Hezká dívka, která ví, že peníze nejsou tím nejdůležitějším, avšak přes nátlak rodičů se smiřuje s životem bez lásky. Maryša je statečná a snaží se překonat utrpení, které prožívá i ve chvíli, kdy jí člověk, kterého miluje, nabízí útěk. Je realistická a ví, co jí s Vávrou čeká, ale i přesto své rodiče nakonec poslechne.

 

Vávra: Bezcitný vdovec, který vidí jen peníze. Po smrti své ženy, touží po Maryše a ponižuje ho, když jím pohrdá. Je sobecký, zlý a svým chováním a povahou dovede svou ženu k vraždě.

 

PŘÍBĚH:

Příběh nenávisti převlečené za lásku pochází z okolí Slovácka. Zrovna zde rukují mladí chlapci, mezi kterými je i Maryšin vyvolený – Francek. Maryša sama dobře ví, že pohledný a hodný Francek nic nemá a že rodiče s jejich láskou nesouhlasí. Když se však ovdovělý mlynář rozhodně, že by se mu mladá a krásná dívka znovu do prázdného mlýna, Maryšini rodiče s tím okamžitě souhlasí. Nikdo nedbá na Vávrovu pověst ani na Maryšininu lásku ke Franckovi a k svatbě ji donutí. Když se po dvou letech vrací Francek z vojny, nachází místo svého krásné dívky pohublou a zbídačenou ženu. Nabízí jí, aby s ním utekla do Brna, ale ona odmítá s tím, že už je vdaná a utíkat nemá cenu. I otec pochopí, že se mýlil, když Maryšu provdal za Vávra, ale už bylo podzdě. Poslední kapka nastává ve chvíli, kdy Vávra na Francka dokonce vystřelí a Maryša pod tlakem obrovského utrpení, napětí a strachu, přimíchá Vávrovi do kávy jed.

 

Moje hodnocení:

Na drama Maryša jsem se z těšila a také jsem ho přečetla jedním dechem. Nevadilo mi nářečí a po chvíli čtení, jsem ho už ani nevnímala. Líbila se mi zápletka a především konec. Příběhy o lidech pod tlakem mě poměrně baví, takže jsem Maryšu, která měla navíc i rychlý dějový spád. Postavy vytvořeny bratry Mrštíky, byly sice vcelku jednoduché, ale hlavní byla myšlenka a na tak krátké drama to úplně stačilo.

Další podobné materiály na webu: