Milan Uhde – životopis

Proč je zakázané kopírování? 💾 Stáhnout materiálVIP členstvíNahlásit chybu

 

 Jméno: Milan Uhde

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Milan Uhde působil jako spisovatel, dramatik a scénárista. Známý je ale taktéž jako politik. Po sametové revoluci se stal ministrem kultury české vlády v letech 1990 – 1992. Od roku 1993 se stal prvním předsedou Poslanecké sněmovny České republiky.

 

Život

Milan Uhde se narodil 28. července 1936 v Brně. Jeho matka byla židovka, což se negativně projevilo v průběhu druhé světové války. Milan Uhde ve svých pamětech vzpomíná, jak byli společně s matkou vyhozeni z obchodu, protože nepřišli nakupovat v dobu, kdy směli nakupovat židé.

Milan Uhde udělal roku 1953 maturitu na gymnáziu v Králově Poli. Následovalo studium na brněnské filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Zde absolvoval obor čeština – ruština. V padesátých letech se stal členem Československého svazu mládeže. Souhlasil s politikou tehdejší komunistické strany, avšak o iluze přišel po událostech v Maďarsku.

V letech 1958-1970 působil jako redaktor literárního měsíčníku Host do domu. V letech 1972-1989 byla jeho tvorba zakázána (na základě článku, který vyšel v Rudém právu). Působil taktéž jako externí učitel na Janáčkově akademii múzických umění. V roce 1971 dosáhl titulu doktora filozofie. Pod jmény jiných psal i nadále divadelní hry, které se hrály nejčastěji v Divadle na provázku, dále publikoval v samizdatu.

Milan Uhde patřil mezi osobnosti, které podepsali Chartu 77 a v roce 1988 podepsal také Hnutí za občanskou svobodu.

V roce 1989 se stal zakladatelem a šéfredaktorem nakladatelství Atlantis. Po převratu působil dva roky jako ministr kultury, v letech 1992-1996 jako předseda Poslanecké sněmovny, 1996-1997 jako předseda poslaneckého klubu ODS a od roku 1998 jako spisovatel.

V roce 2011 byl zvolen předsedou Rady České televize až do roku 2013, kdy byl zvolen znovu na dva roky.

Jeho manželkou je od roku 1963, mají spolu dvě děti: syna Michala a dceru Janu, která pracuje v nakladatelství Atlantis. Jeho manželka, Jitka Uhdeová, působí jako jednatelka a ředitelka nakladatelství Atlantis. Milan Uhde žije nyní v Brně.

 

Dílo

Začal jako básník a prozaik, ale od roku 1967 píše také divadelní, televizní a rozhlasové hry. Píše také divadelní kritiky a eseje o literatuře.

Král Vávra

Tato satirická kabaretní hra vyšla poprvé roku 1964, tato premiéra se odehrála v divadle Večerní Brno. Inspirací pro vznik tohoto díla byl Král Vávra od Borovského. Trio vládců řídí Zemi.

Svědkové

Původně rozhlasová hra Svědkové byla napsána roku 1965. Ukazuje, jak jsou lidi bezmocní proti vyšší moci – tentokrát se jedná o policii.

Souhvězdí Panny

Filmový scénář z roku 1965 vznikl podle povídky Ošetřovna, kterou napsal taktéž Milan Uhde. Je to příběh o lásce a kamarádství, který se odehrává na vojenském letišti. Stejného roku byl natočen film.

Výběrčí

Výběrčí je rozhlasové drama z roku 1966, které bylo představeno taktéž na divadelních prknech.

Děvka z města Théby 

Původně šlo o divadelní hru, která byla roku 1967 vydána v časopise Divadlo 18. Téhož roku se hra dočkala premiéry v Národním divadle. Námět je antický, základem je postava Antigony. Tato hra nebyla kritiky přijata dobře.

Balada pro banditu

Divadelní hra z roku 1975, Balada pro banditu, byla publikována pod cizím jménem (Zdeněk Pospíšil). Námětem mu byla Olbrachtova postava Nikola Šuhaj loupežník. Poprvé byla představena v Divadle na provázku. Podle této hry vznikl i stejnojmenný film.

Profesionální žena

Tato hra vznikla v roce 1975 na základě románu Vladimíra Párala. Také tato hra vyšla pod jménem Zdeňka Pospíšila.

Zubařovo pokušení

Rozhlasová hra Zubařovo pokušení vyšla v samizdatu roku 1976.

Pohádka máje

Tato hra z roku 1976 byla doprovázena hudbou od Miloše Štědroně. Pohádka máje je muzikálová adaptace podle stejnojmenného Mrštníkova románu. I tato hra vyšla pod jménem Zdeňka Pospíšila, který ale roku 1980 emigroval a spolupráci s Uhdem prozradil.

Nana

Jedná se o muzikálové libreto napsané podle Zolova románu, které vyšlo roku 2004. Opět s hudbou Miloše Štědroně.