Percy Jackson – Zloděj blesku – rozbor

rozbor-díla

 

 Kniha: Percy Jackson – Zloděj blesku

 Autor: Rick Riordan

 Přidal(a): Kostlánová

 

Rick Riordan

Kontext autorova života: 

58letý Rick Riordan nikdy nechtěl být spisovatelem. Rick se narodil ve státu Texas ve Spojených státech Amerických. Jako obor na vysoké škole chtěl studovat hudební program, protože se chtěl stát kytaristou. Nakonec získal titul z literatury a historie. Jako profesor na univerzitě si našel manželku, se kterou má dvě děti. A když svému synovi četl knížky o řecké mytologii napadl ho námět na PJ. Polokrevní, ale nemájí dyslexii a ADHD pouze z náhody. Ale Ricka syn Hayle má také dyslexii a ADHD.

 

Kontext autorovi tvorby:

Jak už bylo zmíněno, kniha je prvním dílem z pětidílné série. Autor je především spisovatelem fantasy, ale také sepsal knižní detektivní sérii pro dospělé. Autor má velmi bohatou bibliografii, která stále narůstá. Autor je velmi zběhlý v psaní knižních sérií. J.K Rowlingová, autorka slavné fantasy série Harry Potter, se po dokončení věnovala ještě několika projektům s tématikou čarodějného světa. Jinak ale dnes píše především romány pro dospělé, které nemají takový úspěch jako mladý kouzelník. Rick Riordan naopak stále píše své knižní série, a i přesto, že od knižní série Percy Jackson mu ohlasy trouchu klesly. Rick Riordan je stále velmi žádaným autorem, a to nejen v žánru fantasy.

 

Okolnosti vzniku díla:

I přesto, že autor má vysoko školský titul v literatuře. Nikdy neměl v plánu býti spisovatelem. Toto dílo, které je dnes bestsellerem a je mezinárodním hitem vzniklo zcela náhodou. Autor dostal nápad na knihu, když četl svému synovi pohádku na spaní. Která se náhodou zabývala řeckou mytologií a bohy na hoře Olymp. Mnoho věcí v knižní sérii je inspirováno autora životem. Jako například hlavní postava je z velké části inspirována autora synem.

 

Literárně-historický kontext

Kontext literární a uměleckého vývoje:

Nebýt antického světa, neexistovala by ani dnešní civilizace, jak ji známe. Antika měla značný vliv na kulturu, myšlení a další oblasti života i po svém zániku. Homér, Sofoklés, Eurípidés, Sapfó z Mytilény, Platón, Hérodotos z Halikarnássu, Solón, Pythagoras ze Samu, Aristotelés ze Stageiry, Publius Vergilius Maro, Lucius Annaeus Seneca, Publius Ovidius Naso či Marcus Tullius Cicero… jejich díla ovlivňovala generace a generace a která známe dodnes. Z řečtiny, ale především z latiny, máme převzato spoustu slov – nejvíce z románských jazyků, ale ostatní nevyjímaje. Dobrá polovina kulturních slohů vzniklých po zániku antických států na ně navazuje.

 

Kontext historický:

Antika je skoro úplným začátkem literatury a kultury. Ano mohli bychom mluvit o předchozích historických kulturách (Mezopotámie, Egypt), ale antické Řecko a antický Řím jsou dvě z nejdůležitějších kultur, které formovali kulturu čili literaturu.A to především v Evropě. V antice se ale také začíná objevovat politika. Do této doby převažovala především absolutní monarchie. Antika je naprostým centrem filozofie (spolu s Čínou a Indií). V tomto období se objevuje už různorodost národností a rozvoj vlastních kulturních tradic.

 

 

Základní informace

 • Překlad: PhDr. Dana Chodilová
 • Původní místo a rok vydání: New York, 2009
 • Místo a rok vydání: Praha. 2021
 • Nakladatelství: Fragment
 • Ilustrace: Kniha neobsahuje ilustrace

 

Celková charakteristika díla:

Jedná se o dílo epické a prozaické, které zařazujeme do literatury světové, specifický moderní americká literatura. Autor se řadí do moderní literatury. Přesněji do literatury 21. století. Autor je, spolu s J.K. Rowlingovou, jedním z nejvýznamnějších autorů fantasy dnešní doby. Jedná se o fantasy dílo s velkou zmínkou řecké mytologie. Proto ho v našem maturitním seznamu řadíme mezi antickou literaturu. Jako dílo inspirované antickou literaturou.

 

Téma díla:

Tématem díla a série je podání antické kultury moderním způsobem. I když existuje mnoho vytvořených děl inspirovaných antikou. PJ je speciální ve své originalitě podání řecké mytologie. V knize se mluví o řecké antice jako o věci stále aktuální, a ne staré tisíce let. Knihy si objevili velkou popularitu, především u dětí, které bychom nazvali ‚outsidři‘ a u dětí a lidí s ADHD a dyslexií. Protože kniha je psaná takovým způsobem, aby byla co nejvíce pochopitelná pro osoby, kteří takovými poruchami trpí. Protože také polokrevní trpí těmito poruchami.

 

Kompozice:

 • Kniha má chronologický děj s časem literárního díla.

 

Role vypravěče:

Kniha je psaná pouze v ich formě. Jako vypravěč je tam hlavní postava Percy Jackson. Autor či jiná vyšší osoba nezasahuje do díla.

 

Jazyk díla:

 • Kniha je psaná v spisovné – hovorové češtině s výskytem nespisovné češtiny.
 • Kniha se vyznačuje především jednoduchými větami. Jak knižní série postupuje můžeme si všimnout méně vět jednoduchých a více souvětí.
 • „Hej7, kluku!12 zavolal pikolík6. Měl na sobě havajskou košili, krátké kalhoty a vietnamky3. “Vítejte v kasinu Lotos. Tady máte klíček4 od pokoje“5
  • 1 – oslovení
  • 2, 5 – přímá řeč
  • 3 – slang
  • 4 – zdrobnělina
  • 6 – zdrobnělina a pracovní slang
  • 7- citoslovce

 

Postavy:

 • Percy Jackson – malý kluk, který nemá akademický nadání, většinu knihy je velmi zmatem. Zároveň je vypravěčem
 • Annabeth – velmi chytrá dívka a dcerou bohyně Athény, jejíž snem je stát je architektkou. Zachraňuje PJ často z potíží.
 • Ares – bůh války, který se ke konci projeví jako ten, co ukradl Diův blesk.

 

Základní dějová linie:

Hlavní postava Percy Jackson je 12 leté problémové dítě, které trpí dyslexií a poruchami soustředění. V minulosti už tak vystřídal obrovské množství škol, nyní studuje internátní akademii Yancy.

Děj knihy začíná v muzeu při exkurzi, kde je s žáky učitel latiny pan Brunner a učitelka matematiky paní Doddsová. Paní Doddsová odvede Percyho po hádce se spolužačkou do muzea, kde se promění v nestvůru a snaží se ho zabít. Naštěstí se objeví pan Brunner, který Percymu hodí kouzelné pero. To se promění v meč, a tak dokáže nestvůru zabít. Percy následně ničemu nerozumí. Pan Brunner poté Percyho stále přesvědčuje, že je pro něj důležitá znalost řecké mytologie. přestože Percy netuší proč. Jednoho dne zaslechne tajný rozhovor mezi  panem Brunnerem a jeho spolužákem Groverem, ve kterém se baví o tom, že ho musí chránit.

O prázdninách se Percy vrací za matkou a nevlastním otcem a společně jedou na výlet k moři, kde se jeho matka poprvé setkala s jeho pravým otcem. Všude je cítit napětí až na pláž přiběhne Grover  s tím, že Percyho se snaží dostat Minotaurus. Matka neváhá a hned se snaží dostat syna do „tábora polokrevných“, aby byl v bezpečí. Utéct se jim nepodaří a před táborem je Minotaurus dohoní, naštěstí Percymu se ho podaří zabít a dostat se do tábora. V táboře pak zjišťuje, že jeho otec je Poseidon, tudíž on je polobůh. To je také důvod, proč se ho snažily zabít různé nestvůry – jako syn boha totiž ohrožuje vládu na Olympu. V táboře se cvičí bojová a další umění, poznává zde mnoho dalších polobohů, například kentaura jménem Cheirón, který ho chránil jako pan učitel Brunner. Od něj se také dozví, že je obviněný z krádeže Diova blesku. Ten musí vrátit do letního slunovratu, jinak nastane válka bohů.

Percy, Grover a kamarádka Annabeth se proto vydávají vydají blesk hledat do podzemí, kde je potřeba překonat mnoho překážek, včetně toho, že jsou hledanými zločinci. Když pak v podsvětí předstoupí před samotného Háda, tak se zjistí, že blesk má po celou Percy v batohu, který mu dal Arés. Je zmatený, jelikož si myslel, že zlodějem je Hádes. Když s námahou uprchnou z podsvětí, už na ně čeká Arés, aby zabránil vrácení blesku na Olymp. Percy ho ale poráží v souboji. Vydají se na Empire State Building, kde je vchod na Olymp. Percy blesk Diovi vrátí a poprvé se zde i setká se svým otcem.

 

Ohlas díla:

Kniha sklidila velmi velký úspěch. Kniha má vlastní řady fanoušků po celém světě. A dokonce se lidé oblíkají jako postavy z knížky a kupují si výrazně oranžová trička jako měli návštěvníci z tábora polokrevných. Podle prvních dvou knih ze série Percy Jackson jsou natočené filmy, které ale nebyli přivítány fanoušky PJ s otevřenou náručí. Také se aktuálně (2023) tvoří další kinematické zpracování této série. Tentokrát by se mělo jednat o seriál

 

Zajímavosti a osobní názor:

Kniha mě velmi bavila a myslím si, že je ideální pro úvod do řecké mytologie. Hrozně se mi líbí nápad o cestování Olympu s vyspělou civilizací. Zajímavostí je, že mezi fanoušky probíhají hádky o barvě pleti Annabeth. Někteří fanoušci chtějí, aby měla černou barvu pleti (negroidní rasa). Někteří chtějí, aby měla barvu pleti bílou (europoidní rasa). Já osobně si myslím, že by jakýkoliv charakter z knihy mohl mít barvu pleti černou. Ale Annabeth je popisována jako dívka se světlými vlasy. 😊

 

Zdroje:

 • Rick Riordan – Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Rick_Riordan
 • pikolík – ABZ.cz: slovník cizích slov. ABZ.cz: slovník cizích slov – online hledání [online]. Copyright © [cit. 20.01.2023]. Dostupné z: https://slovnik-cizichslov.abz.cz/web.php/slovo/pikolik
 • Dobrý slovník | čeština | hej. [online]. Dostupné z: http://www.dobryslovnik.cz/cestina?hej
 • Čas ve vyprávění – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cas_ve_vypr%C3%A1v%C4%9Bn%C3%AD#Chronologick%C3%A1_posloupnost
 • Antická literatura – Český jazyk – Maturitní otázky. Soukromé a státní vysoké školy – přijímací zkoušky, studium na VŠ a vzdělávání – Vysoké školy [online]. Copyright © 1996 [cit. 21.01.2023]. Dostupné z: https://www.vysokeskoly.cz/maturitniotazky/cesky-jazyk/anticka-literatura