Šarlatové písmeno – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Šarlatové písmeno

Autor: Nathaniel Hawthorne

Přidal(a): David Hampl

 

 

Nathaniel Hawthorne

  • Narodil se 4. července 1804 v Salemu, zemřel 19. května 1864 v Plymouthu.
  • Americký prozaik, představitel romantismu, který je zároveň pokládán za jednoho ze zakladatelů fantasy.
  • Od dětství žil pouze s matkou, jeho otec zahynul na moři.
  • O literaturu se zajímal již od mládí, ale poměrně dlouho se literárně nemohl prosadit, a tak nějakou dobu z finančních důvodů pracoval jako celní úředník.
  • Se svou manželkou malířkou Mary Peabody nějakou dobu žili v experimentální osadě jménem Brook Frarm, měl blízko k transcendentalismu.
  • V padesátých letech devatenáctého století pracoval jako americký konzul v Liverpoolu, později žil nějakou dobu v Itálii.
  • Psal převážně povídky a romány s depresivní tématikou, zejména o temných stránkách člověka i společnosti. V dílech hodně využívá symboly a alegorii.

Díla

  • Šarlatové písmeno – nejslavnější dílo, jehož hlavní postavou je mladá žena Hester Prynne.
  • Dům se sedmi štíty – román s tématem vztahu mezi dobrem a zlem, vinou a trestem se točí kolem rodů Pyncheonů, kteří jsou po několik generací stíháni kletbou.
  • Mateřské znaménko – povídky o novoanglických puritánech ve Spojených státech, název je odvozen od příběhu o vědci, který se rozhodne, bez ohledu na následky, z tváře své manželky odstranit mateřské znaménko.

 

Literárně-historický kontext:

Americký romantismus

  • Romantismus byl umělecký směr první poloviny devatenáctého století, který se kromě americké literatury projevil také v literatuře anglické, francouzské či ruské. Romantičtí autoři ve svých dílech vycházeli z rozporu mezi snem, ideálem a skutečností, realitou. Dalšími znaky romantismus pak jsou určitá revolta, nespoutanost, nešťastná láska a harmonie s přírodou.

Zástupci

  • Edgar Allan Poe – jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů, tvůrce sci-fi, detektivky i hororu. Za první světovou detektivku je považována jeho povídka Vraždy v ulici Morgue, za první hororové dílo povídka Jáma a kyvadlo.
  • Herman Merville – další klasik amerického romantismu, který proslul zejména svým románem Bílá velryba. Její stíhání je metaforou, kterým se Merville snažil vyjádřit marný boj člověka s přírodou.

 

Rozbor díla: Šarlatové písmeno

Vrcholné dílo Nathaniela Hawthorna, ve kterém se na životním příběhu mladé ženy jménem Hester zamýšlí nad morálkou, hříchem i pojetím viny a trestu v puritánském světě sedmnáctého století ovlivněném křesťanko-židovskou vírou.

Název románu souvisí s tím, že Hester musela na svém oděvu nosit vyšité šarlatové písmeno „A“, které znamenalo anglicky cizoložnice, postupně však toto písmeno dostává i jiný význam, anděl.

 

Postavy

  • Hester Prynne – mladá, krásná, upřímná a skromná žena. Jako mladá dívka se vdala za chladného lékaře Rogera. Manželství není šťastné a Hester si uvědomuje, že již nechce žít v láskou nenaplněném    Odjíždí proto z Anglie do amerického Bostonu, kde se zamiluje do mladého kněze Arthura a narodí se jim holčička. Za tento čin je puritánskou místní komunitou odsouzena a nakonec, když nechce ani po naléhání prozradit jméno otce, vyloučena.
  • Arthur Dimmesdale – mladá kněz, který je zpočátku oddaným služebníkem božím. V komunitě se těší velké oblibě, po svém zhřešení trpí velkým pocitem vin, selhání a výčitkami. K otcovství se přiznává až před svou smrtí.
  • Roger – manžel Hester, který po příjezdu do Bostonu vystupuje por jménem Chillingworth. Když svou ženu uvidí na pranýři s dítětem, tuží po pomstě a odhalení jména otce stejně jako všichni kolem.

 

Obsah

Děj románu je zasazen do Bostonu v období puritánské společnosti, ve které jsou zákon a náboženství velmi propojené.  Příběh vychází z autorova osobního prožitku, kdy sám prožíval rozpolcenost mezi puritánským dědictvím minulosti a moderní materiální dobou.

Stěžejním příběhem je zakázaná láska mezi puritánským kazatelem Arthurem Dimmesdalem a vdanou ženou Hester Prynnovou, která je členkou kongregace, kterou kazatel spravuje. Hester přijela do Ameriky z Anglie, její manžel, se kterým měli určité problémy, se k ní měl později připojit, ale cestou zmizel a nikdy do Ameriky nedorazil. Hester i všichni lidé kolem si tak myslí, že její manžel zahynul. To do jisté míry ospravedlňuje milostné vzplanutí mezi Hester a duchovním. Jejich láska nezůstane bez následků, vzejde z ní dítě, holčička jménem Pearl. Oni dva jsou pak následně stíhání jednak celou komunitou, která touží po odhalení jména tajného otce dítěte, ale také svými výčitkami svědomí. Celá situace se komplikuje, když se na scénu vrací i manžel Hester Roger. Když zjistí, co se stalo, za svou manželku se stydí, chce se pomstít, ale zároveň ho celá situace zranila.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.