Ivan Klíma – životopis


Warning: Undefined array key "https://rozbor-dila.cz/nakladatelstvi-ceskoslovensky-spisovatel/" in /data/web/virtuals/236077/virtual/www/domains/rozbor-dila.cz/wp-content/plugins/wpa-seo-auto-linker/wpa-seo-auto-linker.php on line 192

literatura

 

 Jméno: Ivan Klíma

 Zařazení: Spisovatelé

 Přidal(a): David Hampl

 

 

Ivan Klíma se narodil jako Ivan Kauders. V dnešní době patří mezi nejpřekládanější české autory. Ivan Klíma působí jako dramatik, novinář, romanopisec a také vysokoškolský pedagog. Za své práce získal několikerá ocenění, v roce 2002 to byla Cena Franze Kafky, v roce 2010 pak Cena Karla Čapka a v tomtéž roce ještě Magnesia Litera.

 

Život

Ivan Klíma se narodil 14.9.1931 v Praze. Má židovský původ. Jeho otec byl vynálezce a celosvětový odborník na silnoproudé motory – Vilém Klíma. Tento židovský původ způsobil to, že v době druhé světové války strávil Ivan Klíma 3,5 roku v koncentračním táboře Terezín. Tábor opustil ve věku 14 let.

I přes tuto nepřízeň osudu se Ivanu Klímovi podařilo vystudovat gymnázium. Poté ve svém vzdělání pokračoval na Karlově univerzitě. Zvolil si filozofickou fakultu. Absolutorium získal v roce 1956. V tomtéž roce začal pracovat jako redaktor časopisu Květy. Poté v letech 1959-1963 působil v nakladatelství Československý spisovatel. Vystřídal ještě mnohá další působiště jako redaktor novin a časopisů –  z novin jmenujme například Literární noviny či Literární listy, z časopisů pak Květen, Plamen či Orientace.

Ačkoli v roce 1953 sám vstoupil do Komunistické strany, v roce 1967 z ní byl vyloučen. Po jednom roce, tedy 1968 KSČ jeho vyloučení zrušila a opět ho přijala mezi své členy. Avšak Ivan Klíma se neúčastnil žádných stranických aktivit. To mohlo být také důvodem, proč byl roku 1970 vyloučen z KSČ nadobro. Důvodem jeho vyloučení mohlo být taktéž jeho působení na Michiganské univerzitě v USA. Působil zde jako profesor v letech 1969–1970.

Od svého vyloučení ze strany již nemohly být vydávány jeho práce. Stal se zakázaným autorem, takže mohl publikovat pouze v samizdatu.

Ve svém díle se zaměřoval na psaní esejí, povídek, románů i dramat.

 

Dílo

Bezvadný den

Tato povídková kniha pochází z roku 1960. Jedná se o první povídkový pokus Ivana Klímy – a hned úspěšný.

 

Karel Čapek

Tyto eseje pochází z roku 1962. Pojednávají o tomto velikánovi české literatury.

 

Hodina ticha

První román Ivana Klímy byl vydán roku 1963. Ivan Klíma navštívil coby novinář oblast na východním Slovensku, která byla velice chudá, a navíc ještě často zaplavovaná. A právě do tohoto prostředí zasadil děj svého románu. V knize je zachycen konec války a také doba, kdy vládu převzali komunisté a začali s kolektivizací zemědělství.

 

Milenci na jednu noc

Autor do této knihy zahrnul tematiku lásky na jednu noc, kterou zpracoval ve třech krátkých povídkách.

 

Loď jménem naděje

Jedná se o sbírku novel z roku 1969. Autor se v této knize zamýšlí nad tím, proč tu vlastně jsme.

 

Milenci na jeden den

Tato kniha povídek je z roku 1970. Vypráví o láskách, které se častokrát dostávají do neřešitelné situace.

 

Soudce z milosti

Kniha byla napsána v samizdatu v roce 1976 pod názvem Stoji, stojí šibenička. Jedná se o psychologický román, jehož hlavním hrdinou je soudce Adam Kindl. Děj se odehrává po začátku normalizace. Adam Kindl dostal případ, ve kterém se zkoumá jeho loajalita vůči režimu. Má odsoudit vraha Karla Kozlíka za to, že zabil svou bytnou i její vnučku. Trest za tuto dvojnásobnou vraždu má být nejvyšší – trest smrti. Avšak soudce není zcela přesvědčen o vině Karla Kozlíka. Tato hlavní dějová linka je protkána ještě doprovodnými příběhy – lidmi, kteří ho žádají o pomoc, protože si myslí, že má vliv, jeho vlastní rodinná krize či návrat do dětství hlavního hrdiny (který stejně jako autor strávil jistou část života v Terezíně).

 

Milostné léto

Úspěšný vědec, který je zvyklý řídit se logikou, se zcela nečekaně zamiluje do mladé dívky, která je tak trochu zvláštní a divoká. Sám hlavní hrdina podléhá jejímu kouzlu natolik, že se dopouští bláznivostí.